Szlovákiai Magyarok Kerekasztala: nagyon rossz a hazai helyzet a kisebbségi nyelvhasználati jogok terén

Dunaszerdahely |

<p>A városháza nagytermében tartotta tegnap második tanácskozását a hazai civil szervezetek, kulturális és társadalmi intézmények, valamint egyházak és közületek egyeztető fóruma, a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala. Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármestere hangsúlyozta, mennyire fontosnak tartja, hogy a megjelent szervezetek képviselői „politikai befolyásoltságtól mentesen keresik a megoldásokat“ a szlovákiai magyarságot érintő problémákra.</p>

Ezt követően Hrubík Béla, a Csemadok országos elnöke értékelte a Szlovák Kormány Nemzetiségi Tanácsának működését. Mint elmondta, ez inkább formálisnak, semmint hatékonynak nevezhető, hiszen a kisebbségek képviselőinek álláspontját a döntéshozatalok során alig veszi figyelembe. Példaként a nyelvtörvény kapcsán kidolgozott, tizennégy oldalt kitevő észrevételeket hozta fel, melyek nem kerültek magasabb fórum elé. Rámutatott a magyar nyelvű pedagógus-továbbképzés, illetve módszertani intézet létrehozásának fontosságára, valamint arra is, hogy időszerűvé vált egy olyan, államilag finanszírozott fordítóiroda létrehozása, mely a törvényeket, rendeleteket ültetné át a kisebbségek nyelvére. „A magyar kisebbség képviselőinek komolyan fontolóra kell venniük, hogy tiltakozásképp kivonulnak a tanácsból“ - tette hozzá Hrubík.
„Az MKP politikai védőszárnya nem elég, létre kellene hozni egy jogvédelmi hálózatot a magyar ajkú polgárok számára“ - jelentette ki Petőcz Kálmán a kisebbségi nyelvhasználati törvény érvényesítéséről tartott előadásában. A Fórum Intézet szakértője szerint „alapvető kérdések nincsenek tisztázva“ - például a szlovák törvények nem határozzák meg a kisebbség fogalmát, az Alkotmány pedig államalkotó többségre és kisebbségre osztja az ország lakosait, holott államalkotó közösségekről van szó. Rámutatott arra is, hogy a dél-szlovákiai magyarok nem élnek meglévő kisebbségi nyelvhasználati jogaikkal sem. „Ebből a szempontból Erdélyben, sőt a Balkánon is sokkal jobb a helyzet, mint nálunk“ - mondta. A tanácskozás további részében a hazai magyar média közszolgálati szerepéről, valamint a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának az államnyelvtörvény kapcsán kifejtett tevékenységéről és szervezési kérdésekről esett szó.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?