Az állástalanok mellett a nagycsaládosok kénytelenek szembenézni a legtöbb anyagi nehézséggel
Szlovákiai családok ezreit fenyegeti a szegénység
A koronavírus-járvány miatt az elkövetkező időszakban tovább nőhet a súlyos anyagi nélkülözésben élők száma, a legfrissebb adatok szerint azonban Szlovákia már a járvány kitörése előtt sem teljesített a legjobban.
Az Európai Unió egészében nagyjából 24 millió ember, a lakosság 5,6 százaléka él hátrányos szociális helyzetben, szemben a 2012-es 10 százalékkal – derül ki az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat felméréséből. Az elmúlt években látványos javulásnak lehettünk tanúi, csak tavaly 7 millióval csökkent a nélkülözők száma.
„Szlovákiában – a látványos gazdasági növekedés ellenére – tovább nőtt a hátrányos társadalmi helyzetben élők száma. Tavaly 430 ezren – az egy évvel korábbihoz képest 50 ezerrel többen – éltek olyan családban, amelynek nem tellett autóra, mosógépre, telefonra, telente gondjaik vannak a fűtéssel, egy-egy váratlan kiadással pedig képtelenek megbirkózni”
– nyilatkozta Lenka Buchláková, a Szlovák Takarékpénztár elemzője. A 27 uniós tagország közül ezzel Szlovákia a 8. legrosszabb teljesítményt nyújtja, az egy évvel korábbihoz képest két helyet is rontottunk. Az EU statisztikai hivatala szerint azok sorolhatók a súlyos anyagi nélkülözésben élők közé, akikre az alábbi állítások közül legalább négy igaz: nem tudják időben kifizetni a számláikat, nincs pénzük megfelelő fűtésre, képtelenek váratlan kiadásokat fedezni, nem tudnak rendszeresen húst vásárolni, évente legalább egy hétre elmenni üdülni, adótartozásaik vannak, nem telik nekik televízióra, mosógépre, telefonra vagy autóra.
„Ha a gyors gazdasági növekedés időszakában nőtt a nélkülözésben élők száma, a koronavírus-járvány kirobbanását követő gazdasági recesszió egész biztosan még tovább ront a helyzeten. A hátrányos helyzetben élők száma leglátványosabban a járvány által leginkább sújtott uniós tagországokban, Spanyolországban és Olaszországban nő majd”
– mondta Buchláková.
Az anyagi deprivációban élők aránya az Európai Unión belül továbbra is Bulgáriában a legnagyobb, ott ez a lakosság 20 százalékát érinti, a sorban pedig a görögök és a románok következnek. A lista másik végén Luxemburg, Svédország és Hollandia található, ahol tavaly a lakosság kevesebb mint 2,5 százalékát érintette az anyagi depriváció.
„Szlovákiában az állástalanok vannak a legnagyobb veszélyben: az Eurostat szerint 58 százalékukat fenyegeti a szegénység, míg a dolgozók körében ez az arány csupán 9 százalék körül mozog. A nők és a férfiak között e tekintetben nincs nagy különbség, a gyermekeket nevelő családok azonban rosszabb helyzetben vannak, hiszen a nagyobb kiadások miatt csaknem minden ötödik ilyen család nehéz anyagi helyzetben van” – tette hozzá Buchláková.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.