Szlovákiában is támadnak a robotok: mit tehetünk a munkánk megtartása érdekében?

robot
Pozsony |

Az új technológiai folyamatok térhódítása, de leginkább az automatizálás jelentős hatással lesz az autóipari cégekre és azok ellátási láncaira, amelyek a szlovákiai foglalkoztatás jelentős részét adják. Emberek tízezrei veszíthetik el az állásukat.

„A jövőben az automatizálás, amely az autóiparban már javában zajlik, a munkahelyek 30-40%-ának megszűnését okozhatja, miközben a szlovákiai autógyárak mintegy 177 ezer embert foglalkoztatnak” – derül ki a pozsonyi Trexima statisztikai-kutató cég legfrissebb elemzéséből. A társaság szerint a szlovákiai munkavállalóknak olyan tevékenységekre kellene szakosodniuk, amelyekben az emberi egyediség és készségek pótolhatatlanok.

Már itt vannak

„Szlovákia már most is az első 20 olyan ország között van, amelyekben a robotok a legnagyobb arányban vannak jelen az ipari termelésben” – mondta Štefan Brna, a Trexima elemzője a németországi Frankfurtban székelő Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR – International Federation of Robotics) adataira hivatkozva. Az európai átlaghoz képest az ipari robotok sűrűsége a szlovákiai gyárakban közel 50%-kal magasabb. „2019-ben Szlovákiában az ipari termelésben a 10 ezer dolgozóra jutó robotok száma 169 volt, ami a tizenhetedik legmagasabb arány a világon” – tette hozzá Brna. A rangsor élén Szingapúr áll, ahol 10 ezer alkalmazottra 918 robot jut. Az Egyesült Államokban ez 288, Németországban 346, Finnországban pedig 149. A robotizáció és a digitalizáció folyamatát a koronavírus-járvány is felgyorsította.

Hiányzik a rugalmasság

A Trexima az elvégzett tanulmányai alapján arra a következtetésre jutott, hogy a szlovákiai alkalmazottak nem túl rugalmasak a munkaerőpiac és a foglalkoztatás terén. „Ezt a tényt az OECD kimutatása is megerősíti, amely szerint Szlovákia a robotizáció által leginkább fenyegetett országok közé tartozik, és a munkavállalók felnőttkori és későbbi tanulási hajlandóságára vonatkozó statisztikákban sem foglalja el a legjobb helyeket ” – jegyezte meg a Trexima elemzője. A kutatócég szerint ezért jogosak az egyes munkavállalók aggodalmai a munkahelyük jövőjével kapcsolatban. Nemcsak a gyárakban manuális munkát végző, alacsonyabb fizetésű munkásokat váltják fel a robotok, de olyan, jobban fizetett munkavállalók is veszélyben vannak, akik nagyrészt rutinszerű és ismétlődő, monoton munkát végeznek, például az adminisztrációban, vagy egyes korszerűtlen gyártósorok kezelésében.

Másrészt, a társaság kiemelte, bár az innovációs folyamatok kezdetben a munkahelyek számának csökkenését és a munkanélküliség növekedését eredményezik, hosszú távon az új technológiák több munkahelyet teremtenek, mint amennyi megszűnik. „Ezeket azonban csak olyan munkavállalókkal lehet majd betölteni, akik hajlandók alkalmazkodni az új trendekhez és új készségeket tanulni, hogy megbirkózzanak a technológiai újításokkal” – hangsúlyozta az elemző.

Növekvő igények

A McKinsey & Company amerikai tanácsadó cég szerint az elkövetkező években a munkaerőpiacon a kritikus gondolkodás, a nem tervezett helyzetekre való reagálás képessége vagy a releváns információk keresésének képessége lesz a legkeresettebb készség a munkaerőpiacon. A vállalatok valószínűleg jó kommunikációs és prezentációs készségeket, logikus gondolkodást, valamint tanulási képességet és hajlandóságot is megkövetelnek. A digitális készségek közül különösen a digitális írástudás, az algoritmikus gondolkodás, a kiberbiztonsági ismeretek, az adatelemzés és statisztika, illetve a szoftverhasználat és 
-fejlesztés ismerete lesz szükséges.

Keresett állások

Konkrétan a szlovák munkaerőpiaci környezetben a legkeresettebb szakmák a szoftverarchitektúra-fejlesztők, az adatelemzők, a tervező- és alkalmazásfejlesztők, illetve a rendszer- és alkalmazásprogramozók lesznek. A vállalatok már most is keresnek szakértőket a kiberbiztonság, a virtuális valóság és a mesterséges intelligencia területén.

A nagy vesztesek

A fentiekkel szemben, a feldolgozóipar mellett a banki, pénzügyi és biztosítási szolgáltatások, a mezőgazdaság, az élelmiszer-feldolgozás, az építőipar, az adminisztráció, a humán erőforrás és az ügyfélszolgálat azok az iparágak, amelyekben munkahelyek szűnhetnek meg. Mindebből az következik, hogy a közeljövőben nem kerülhetjük el a munkaerőpiac strukturális átértékelését, az oktatási rendszer piacorientált megreformálását, a szakképzés (beleértve a felnőtteket is) hatékonyabb működését, hogy rugalmasan tudjunk reagálni az elvárt követelményekre.

SZÉPLAKI DÉNES
A szerző a pozsonyi Trexima munkaerőpiac-kutató és tanácsadó társaság alkalmazottja.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?