A lakossági ügyfelek esetében csak a nagyobb, több mint 100 ezer ügyféllel rendelkező energiaszolgáltatók díjszabását szabályozná továbbra is az Árszabályozási Hivatal.
Szlovákiában is küszöbön az energiaárak liberalizációja
Miközben az energiaárak történelmi csúcsokat döntögetnek, és egyre több európai országban okoz gondot a rezsiköltségek megugrása, Szlovákiában a lakossági fogyasztók egyelőre szabályozott áron jutnak hozzá az energiaszolgáltatáshoz. Ez azonban hamarosan változhat. Mire kellene felkészülnünk?
Tárcaközi egyeztetésre bocsátották az energiatörvény legújabb módosításjavaslatát, amely már idén a kormány elé kerülhet. Ha a javaslatra a parlament is rábólint, az energiadíjak deregulációjának az első fordulója 2023. január 1-jén elkezdődhet, és a teljes dereguláció három év alatt megvalósulhat.
Fokozatos átállás
„2023 elejétől a kisebb cégek inthetnek búcsút a szabályozott áraknak. A lakossági ügyfelek esetében pedig csak a nagyobb, több mint 100 ezer ügyféllel rendelkező energiaszolgáltatók díjszabását szabályoznák. Az ilyen társaságok továbbra is kizárólag az Árszabályozási Hivatal (ÚRSO) által megszabott áron kínálhatják majd az energiaszolgáltatást. A 2022 végéig érvényes szerződéseket automatikusan a nem szabályozott módba sorolnák át, és ha az ügyfél szabályozott árat szeretne, meg kellene változtatnia a szerződését. Az energiatörvény módosításjavaslata 2023. március végéig azoknak az ügyfeleknek is lehetővé tenné az átlépést a nem szabályozott módból a szabályozottba, akik a szerződésüket korábban előre meghatározott időre írták alá” – mondta el Blahoslav Němeček, az Ernst & Young tanácsadó társaság munkatársa.
„Nem árt tudni, hogy a törvényjavaslatban felvázolt árliberalizáció csak az energia mint nyersanyag árára vonatkozik, az energiaszolgáltatással kapcsolatos többi díjra, így például a szállítási díjakra nem” – figyelmeztet Andrej Juris, az Árszabályozási Hivatal elnöke. A jelenlegihez hasonló helyzetben azonban ezt is megéreznék az ügyfelek, hiszen az energiahordozók világpiaci ára történelmi csúcson van, miközben Juris szerint az áramszolgáltatás esetében maga a nyersanyag a teljes díjszabás, vagyis a fogyasztó számára kiállított számlán szereplő összeg 40 százalékát teszi ki, míg a gázszolgáltatás esetében az 50–60 százalékát. Juris azzal számol, hogy a változásokat követően a fogyasztók nagy része „aktívan részt vesz” a számára legmegfelelőbb energiaszolgáltató kiválasztásában.
Az áfacsökkentés kérdése
A történelmi csúcson levő energiaárak azonban már pénteken vita tárgyát képezték a parlamentben. Az ellenzéki képviselők ugyanis a cseh példát követve Szlovákiában is csökkentették volna az energiaszolgáltatás áfáját, enyhítve ezzel a fogyasztókra háruló terheket.
A végnapjait élő, Andrej Babiš vezette cseh kormány a hét elején döntött úgy, hogy az idei év utolsó két hónapjára, vagyis novemberre és decemberre a lakossági energiaszolgáltatás esetében elengedi az erre rakodó 21 százalékos áfát. A leköszönő kormány azért döntött csak az említett két hónapos időszak mellett, mert ehhez nem szükséges a parlament hozzájárulása, amit a jelenlegi helyzetben nem biztos, hogy megkapna, ráadásul, a szakemberek figyelmeztettek, hogy mindez az uniós joggal sem lenne összhangban. Alena Schillerová cseh pénzügyminiszter szerint az áfa elengedése az említett két hónapra 1 milliárd koronájába (39,28 millió euró) kerül majd a cseh államkasszának.
Elvetett javaslat
A cseh példán felbuzdulva az ellenzéki Hlas elnöke, Peter Pellegrini és képviselőtársai is előrukkoltak a saját javaslatukkal. A volt kormányfő azt szerette volna elérni, hogy a jövő év folyamán Szlovákiában a jelenlegi 20-ról 5 százalékra csökkenjen az energiaszolgáltatás áfája, és ha erre szükség lenne, ezt 2023-ra is meghosszabbíthatnák. A javaslatukat a képviselők az egyre magasabbra szökő energiaárakkal magyarázták, a kormánypárti képviselőket azonban nem sikerült meggyőzniük, a parlament így pénteken nemet mondott az ellenzéki kezdeményezésre.
(mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.