Magyarország továbbra is az Európai Unió második legszegényebb országa az egy főre jutó fogyasztás alapján – olvasható ki az uniós statisztikai hivatala, az Eurostat 2022-es adataiból. Szlovákia hátulról az 5. helyen áll.
Szlovákia az unió 5. legszegényebb országa
A szlovák lakosság az uniós átlag 77 százalékát költötte fogyasztásra, a magyar pedig csupán a 71 százalékát, ez így is 1 százalékpontos javulást jelent 2021-hez képest. Viszont idén az EU-ban rekordot döntő magyar infláció miatt összeomlott a magyar lakosság fogyasztása, a kiskereskedelem forgalma 10 százalékkal csökkent. Ilyen erőteljes inflációs és fogyasztási sokk az EU más országaiban nem volt, így reális annak az esélye, hogy a 2023-as adatok alapján Magyarország az utolsó helyre kerül.
A jólét, illetve a szegénység mérésére a közgazdászok, szociológusok több módszert is alkalmaznak, ezek közül az egyéni fogyasztás mérése az egyik legjobban használható mutató. Ráadásul az Eurostat az uniós országok fogyasztási adatait vásárlóerő-paritáson számolja, amely kiegyensúlyozza az árfolyamkülönbségből és az eltérő árszínvonalból fakadó eltéréseket, vagyis a tényleges fogyasztást mérik. A tényleges egyéni fogyasztás (AIC) azt mutatja meg, hogy vásárlóerő-paritáson számolva milyen értékben fogyasztottak javakat és szolgáltatásokat egy adott évben az emberek. A friss adatokból kiderül, hogy Románia alaposan elhúzott Magyarországtól: a románok az EU-átlag 86 százalékát költötték fogyasztásra, két százalékponttal többet, mint 2021-ben. A régióban Horvátország 76 százalékon, Szlovákia 77 százalékon, Csehország 83 százalékon, míg Lengyelország 87 százalékon állt.
Még mindig Bulgária lakossága a legszegényebb az EU-ban, az uniós átlag 69 százalékát költötték áruk és szolgáltatások vásárlására. Ugyanakkor 2021-hez képest 4 százalékponttal javult az egy főre jutó fogyasztást mérő mutatójuk. A ranglista élén továbbra is Luxemburg áll, 38 százalékkal költöttek többet fogyasztásra az uniós átlagnál.
Néhány uniós ország lakossági fogyasztása vásárlóerő-paritáson számolva (Az érték százalékban értendő, az unió átlaga 100)
- Luxemburg 138
- Németország 118
- Ausztria 118
- EU 100
- Litvánia 94
- Lengyelország 87
- Portugália 87
- Szlovénia 87
- Románia 86
- Csehország 83
- Szlovákia 77
- Horvátország 76
- Lettország 76
- Magyarország 71
- Bulgária 69
(Tlx, Npsz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.