Szlovák segítség Aleppónak

Aleppó |

<p>Hónapokon keresztül izgult a világ Bana Alabedért. A hétéves szír kislány az interneten &bdquo;egyenes adásban&rdquo; számolt be életéről az aleppói pokolban. Bana már biztonságban van, néhány napja beszámolt róla, kijutott Aleppóból.</p>

„Kedves világ, itt erősen bombáznak. Miért hallgattok?” Ilyen üzeneteket küldött a Twitteren keresztül az orosz haderők által támogatott szír kormánycsapatok ostromolta Aleppóból Bana és édesanyja, Fatemah. Mára több mint 360 ezer követőjük lett, a kis Bana neve bejárta a világot, J. K. Rowling, a Harry Potter-sorozat szerzője személyesen küldött könyvet neki, miután megosztott egy képet, amelyen könyvet olvasott, azzal a kommentárral, azért olvas, hogy elfelejthesse a háborút. Miután a héten elkezdődött Aleppó evakuálása, Bana is kijutott az elpusztított városból. Legutóbbi üzenetében arról számolt be, Recep Tayyip Erdogan török elnök fogadta őt.

Aleppóban több száz civil halt meg az elmúlt hónapok harcai során, köztük sok gyerek. A mészárszékké vált szír nagyvárosban egy hazai humanitárius szervezet is jelen van. A MAGNA 2016 áprilisában, a balkáni útvonal lezárása után indította el szíriai misszióját. Tevékenysége középpontjában az egészségügyi szolgáltatások hozzáférhetővé tétele áll. A szervezet kórházakat működtet, egészségügyi segédeszközöket és gyógyszereket szállít, valamint képzéseket biztosít a megmaradt egészségügyi dolgozók számára. „Az aleppói evakuáció folytatódik, első hullámában a betegek és sebesültek 30%-a gyerek volt” – mondta az Új Szónak Michaela Benedigová, a MAGNA szóvivője. Már több tízezer embert mentettek ki a városból, ahol a helyzetet súlyosbítja a szélsőségesen hideg időjárás és a hó. A MAGNA munkatársai a kelet-aleppói civil sérültek ápolásában és gyógyításában vesznek részt a kórházakban, ahova az evakuáltak kerülnek. Az ellátást a Health Cluster Syria nevű program koordinálja, egyesítve a különféle humanitárius szervezetek munkáját. „A MAGNA is része ennek a csoportnak, ahogy egy hasonló, a szír–török határ melletti csoportnak is” – mondta Benedigová. A szervezet a világ más válságövezeteiben is segíti a rászorulókat. 

Másokon segíteni ajándék magunknak

[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"260009","attributes":{"alt":"","author":"Képarchívum","class":"media-image","height":"400","title":"Denisa Augustínová","typeof":"foaf:Image","width":"248"}}]]

Denisa Augustínová, a MAGNA humanitárius szervezet ügyvezető igazgatója évek óta HIV-fertőzött gyerekek között él Kambodzsában, ahol a szervezet a betegséggel küzdő, elhagyott gyerekek számára tart fenn egy otthont.

Munkájuknak köszönhetően több száz gyermek menekült meg a haláltól, és élhet normális életet. Több országban is HIV/AIDS-ellenes programokat működtetnek, melyek révén már több mint 5000 ember kapott kezelést. Rengeteg emberi szenvedéssel szembesül, olyannal, amit mi Európában talán el sem tudunk képzelni. Karácsonykor nehezebb ez a munka?Nem érzek különbséget a karácsony és az év többi napja között. Már 16 éve élek ebben a realitásban, amely az életem részévé vált. Honnan merít erőt és motivációt a munkájához?Elsősorban onnan, hogy naponta látom a munkánk eredményét – a gyógyult, megmentett pácienseket. Éppen ez az egyszerűség ad erőt: hogy ilyen kevés elég ahhoz, hogy életet mentsünk. Ez annak is köszönhető, hogy flexibilisek vagyunk, s nem tart hetekig, amíg meghozunk egy-egy döntést. A kiegyensúlyozott elme kiegyensúlyozott döntéseket szül, amelyek nagyon fontosak azokban a produktívan kaotikus helyzetekben, ahol a MAGNA tímjei dolgoznak. A belső erőmet azzal építem, hogy tanulok megbocsátani. A tragédiákkal való szembesülés eredményeként az ember elveszítheti a hitét az emberiességben, vagy ellenkezőleg, harcolni kezd érte. Én éppen ehhez a harchoz próbálom megtartani és építeni a belső erőmet. Az alázat kulcsfontosságú. Európában sokan nagyon negatívan viszonyulnak a menekültekhez. Mit üzenne nekik?A menekültek azért menekülnek el az otthonukból, mert ott háború van, vagy a rezsim üldözi őket, akár a faji hovatartozásuk, vallásuk vagy politikai nézeteik miatt. A nemzetközi szerződések alapján joguk van a védelemre, amit azoktól az országoktól kell megkapniuk, ahova megérkeznek. A kérdés nem az, hogy miért segítsünk, hanem hogy hogyan tudunk a legjobban segíteni. Mert másokon segíteni egyben ajándék saját magunknak.  (czk, szalzo)
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?