Barak László költő és publicista a magyar irodalom azon alkotóinak nyomdokain jár, akiknek életművében költészet és közírás nem válik mereven szét, mindkettőt a közéleti aktualitás ihleti és élteti. Ha elődeit kellene megneveznem, leginkább a közelmúltban elhunyt Eörsi István neve jutna eszembe.
Személyesség és morális tartás
Publicisztikája átütő erejének több komponense van. Az egyik közülük a már említett személyesség és morális tartás. Liberális nézeteit nem rejti véka alá. Ha a magyarság kérdéseiről szól, kerüli a szólamokat és a dagályos, patetikus retorikát. Kerüli az érzelgősséget és a búsmagyarkodást, s ha kell, odamondogat az MKP-nak is. Véleményét sosem csak a napi politika horizontján artikulálja, hanem annál szélesebb társadalmi, morális és világnézeti összefüggésekben. Nem provincialista szellemben nyilvánít véleményt provinciális kérdésekről is.
ĺrásainak sava-borsát mégis, úgy tűnik, a stílusa adja. Barak az évek során kimunkált egy olyan beszédmódot, amely összetéveszthetetlenül eredeti, s szegről-végről rokonságban áll a szlovákiai magyar közírás nagy öregjének, Tóth Mihálynak stílusával. Beszédmódja, akárcsak Tóth Mihályé, a szépirodalom felé mozdul, jócskán magába szív belletrisztikus elemeket, ami nagyon kevés szlovákiai magyar közíró stílusáról mondható csak el. Amiről sokan patetikusan szólnának, Barak épp ellenkezőleg. Dekonstruálja a pátoszt anélkül, hogy írásainak szenvedélyes hangvétele gyöngülne ettől. Ez a szenvedélyesség hitelesíti mondanivalóját olyankor is, ha az olvasó úgy érzi, a szerzőnek nincs igaza vagy egy kicsit túllőtt a célon. A dekonstrukció egyik eszköze az irónia, amely nála gyakran csap át szarkazmusba. A másik a szöveg olykori tudatos alulretorizálása, amely fokozza írásai hangvételének közvetlenségét.
Ez a kötet reprezentatív válogatás Barak Lászlónak a legutóbbi öt évben publikált közírásaiból. A számukat tekintve sem kevés publicisztikák így, egybeolvasva, egy olyan erős kontúrokkal megrajzolható személyiséget állítanak az olvasó elé, akinek a szava szlovákiai magyar közéletben már most is sokat nyom a latban. Véleményeit és gondolatait azoknak is érdemes fontolóra venniük, akiknek a világnézete vagy a politikai nézetei távol állnak az övétől. Ne feledjük, a szólásszabadság akkor ér valamit, ha lehetővé teszi a különböző nézetek artikulálását és azokat párbeszédképessé teszi. Hogy ez a kötet iskolát teremt-e a szlovákiai magyar publicisztikában, a jövő dönti el. Én úgy gondolom, eséllyel pályázhat ilyen rangra is.
Grendel Lajos
(A két szöveg a kötethez írt elő- és utószóként jelenik meg. — a szerk. megj.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.