<p>Eperjes. Elemzők szerint az SaS elszalasztotta az esélyt, hogy visszaállítsa hívei pártba vetett bizalmát. A jobboldal számára katasztrofálisan végződött 2012- es választások után csak egy ellenzéki pártban, az SDKÚ-ban volt vezetőcsere.</p>
Sulík megerősítette pozícióit a pártban
ÚJ SZÓ-HÍR
Szoros csatában győzött Richard Sulík, de a párt szélesebb vezetésében is megerősítette pozícióját. A liberálisoknál nem az elnökség dönt operatív kérdésekben, az elnök után az országos tanács a következő pártszerv. A 13 tagú tanácsban – ahogyan a párt parlamenti frakciójában is – eddig többségben volt a Sulíkkal elégedetlenek szárnya, ám szombaton ez is megváltozott. A pártelnök csoportja már 7:6-os többségben van a tanácsban.
A pártvezető szerint kemény volt az elnökválasztási kampány, de korrekt. „Remélem, az eredmény megerősíti az SaS-t” – mondta Ľubomír Galko volt védelmi miniszter, aki Sulíkot támogatta. A sikertelen elnökjelöltet, Jozef Kollárt támogató Juraj Miškov elismerte, hogy a Sulík-féle koncepció nyert és ezt el kell fogadni. „Minden pártban teljesen természetes, hogy különböző vélemények vannak a társadalmi kérdésekről” – mondta, hozzátéve: nem hiszi, hogy az eredmény a párt széteséséhez vezet.
Sulík győzelme után is nehéz időszak vár az SaS-re. A vele elégedetlenek ugyanis többségben vannak a parlamenti frakcióban, háttérinformációk szerint pedig már tárgyaltak a saját pártvezetésével elégedetlen SDKÚ-sokkal, korábban pedig Daniel Lipšiccel.
Az SaS közgyűlése az eperjesi Fekete Sas szállóban volt, az egyik helyi küldött két lóval érkezett a helyszínre, nyilván a fotósok és a kamerák kedvéért. A két elnökjelölt végül a lovak kantárját fogva közösen nyilatkozott az újságíróknak.
Elemzők szerint valószínűleg nem növeli az SaS támogatottságát, hogy Sulík maradt az elnök. „Nem valószínű, hogy az a pártelnök, aki népszerűségbeli és választási hanyatláshoz vezette a pártot, magasabb támogatottságot tudjon biztosítani” – kommentálta a közgyűlés eredményét Ján Baránek, a Polis közvélemény-kutató ügynökség vezetője. A liberális párt 2009-ben alakult, a 2010-es választásokon a voksok 12,1%-át szerezte meg, tavaly pedig 5,9%-kal jutott a parlamentbe. Az utóbbi hónapokban 5–8% közötti népszerűséget mértek neki a közvélemény-kutatók. (MSz, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.