Sokszor olcsóbb a nemzeti légitársaság a fapadosnál

Ha repülős utat tervezünk, akkor érdemes minél előbb megvásárolni a repülőjegyet. Az árak ugyanis egyre magasabbak – a napról napra emelkedő kerozinár miatt –, s a légitársaságok újabb és újabb díjakkal, illetékekkel terhelik az utasokat. Így könnyen előfordulhat, hogy egy út egy fapados légitársasággal sokkal drágábban jön ki, mint ugyanaz nemzeti légitársasággal.

Aki még csak most áll neki a nyári szabadság tervezésének és még nem jutott el a repülőjegy lefoglalásáig, felkészülhet, hogy a korábbiaknál nagyobb összeget kell fizetnie a jegyért. A kőolaj világpiaci árának rohamos emelkedése alól a légitársaságok sem menekülhetnek, de az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy nem az alapárakat emelik, hanem az úgynevezett üzemanyagpótdíjak drágulnak. Az olajárak gyors emelkedésével szinte naponta változnak ezek a díjak, így megint csak az járt jól, aki már jó előre kifizette jegyét, ugyanis ezektől az utasoktól nem szednek be pótlólagos díjat. A cégek a minél korábbi vásárlásra próbálják ösztönözni utasaikat, mert bár az olajár emelkedéséből adódó árkülönbséget utólag nem fizettetik ki az utasokkal, a vissza nem téríthető jegyekkel könnyebben tudnak előre tervezni. Az európai légitársaságok átlagosan 20-25 eurós üzemanyagpótdíjat számítanak fel szakaszonként, ezt az összeget emelték, emelik kisebb-nagyobb mértékben. Ha az olajár növekedése hasonló ütemben folytatódik, nem kérdéses, hogy további drágulásra lehet számítani. A légitársaságok természetesen nemcsak a pótdíjak növelésével igyekszenek költségeik csökkentésére, hanem például olyan egyszerűnek tűnő megoldásokkal is, mint a repülőgépek sebességének csökkentése, a repülési magasság módosítása, vagy éppen az, hogy a repülőgép energiafelhasználását a lehető legtovább a repülőtér energiaforrásaiból nyerjék, így a gépet csak közvetlenül az indulás előtt csatlakoztatják le a közös energiaellátási rendszerről. A cégek egyre gyakrabban élnek a fedezeti ügyletekkel is, azaz előre megszabott áron vásárolnak üzemanyagot.

Mindenért különdíjat számolnak fel

Az ingyenes elsőbbségi beszállás, csomagfeladás ma már a múlté, az olcsó fapados repülőjegyekre egyre több extra díj adódik. A vezető európai fapadosnál korábban csak azok az utasok élvezhették az ingyenes elsőbbségi beszállás lehetőségét, akik az interneten intézték a jegykezelést. Múlt héttől ez a kedvezmény is megszűnt a Ryanair utasai számára, ugyanis az online „becsekkolóknak” is fizetniük kell, mégpedig kb. 155 koronát (4,84 euró). Az újabb díj csak egy a sok közül, amelyeket a Ryanair az elmúlt hat évben vezetett be az utasok nem kis bosszúságára. Fizetni kell a hitelkártyás fizetésért, a csomagfeladásért és a repülőtéri jegykezelésért is. A példa ragadós, az ír diszkontcég újításait azóta a legtöbb cég átvette, így most már a Wizz Air, vagy a sokáig ellenálló Sky Europe járatain is hasonló plusz díjakra kell számítani – írja a The Guardian.

Ezekkel az extra díjakkal számolva a nagy fapados cégek könnyebben akciózhatnak, s hirdethetik meg a különböző egykoronás (0,03 euró) akciókat. Egyedül az ír fapadosnál 15 különböző díj és illeték létezik, amelyeket ha összeadunk, nem ritkán egy teljes repülőjegy árát kapjuk.

Hogyan keressen olcsó jegyet

Mielőtt elkezdené keresni a repülőjegyet, el kell döntenie, hogy mi az, ami igazán fontos. Az ár, a szolgáltatás vagy pedig az indulás időpontja. Persze, minden egyes tipp azoknak szól, akik az otthon kényelméből az interneten keresztül keresik a repülőjegyet. Pozsonyból elsősorban fapados társaságok szállítják az utasokat a nagyobb európai városokba. Akinek az ár fontos, az elsősorban ezek kínálatát nézze meg. A legnagyobb kínálata a Sky Europe légitársaságnak van, ezt a Ryanair követi. Míg a szlovák fapados a nyári menetrendben 18 városba szállítja az utasokat, addig az ír társaság gépeivel kilenc városban landolhatunk. A fapadosok egyik legnagyobb hátránya, hogy általában naponta csak egy járat van, azaz ha Párizsba szeretne utazni, akkor csak a reggeli járattal tud eljutni. Persze, a fapadosokra olcsón is lehet jegyet kapni – ha éber, és azonnal lecsap valamely akciós kínálatra. Fontos azonban tudni, hogy az „olcsó” légitársaságok az esetek nagy részében egy távolabbi reptéren landolnak, nem adnak ételt és italt a fedélzeten, és nem szállítanak A pontból C pontba, csakis egyik városból a másikba. Ez azért is érdekes lehet, mert például, ha valaki Barcelonába szeretne utazni, akkor a Ryanair kínálatában ezt is megtalálja. De csak milánói átszállással. Azaz meg kell venni külön a repülőjegyet Pozsonyból Milánóba, majd Milánóból Barcelonába. Szerencsés esetben akár 5 ezer koronáért (156,15 euró) is megvan a jegy. Csakhogy, mivel az ilyen társaságok nem szállítanak átszállással utasokat, ezért Milánóban ki kell venni a csomagot, majd újra jelentkezni kell a check-in pultnál. Abban az esetben, ha késik a gép, új jegyet kell vásárolni, mivel a légitársaság ezt úgy könyveli el, hogy lekéste a járatot, az nem érdekli őt, hogy az ő hibája miatt történt. A négyezer koronás (125 euró) jegy tehát csak kezdetben csábító, hiszen például Bécsből már 6000 koronáért (187,5 euró) a nemzeti légitársaság gépén elszállhatunk a katalán fővárosba, közvetlen járattal. Arról nem is beszélve, hogy a Ryanair gépére maximum 15 kilogrammos csomag vihető fel, amiért külön illetéket kell fizetni minden egyes útért, és a gép nem Barcelonában, hanem 120 kilométerre keletre, Gerona városában landol, ami újabb költség (egy retúrjegy akár 50 euróba is kerülhet.

A szlovák fővárosból jelenleg csak két nemzeti légitársaság szállít utasokat a világ nagy részébe. Ez a ČSA és a Lufthansa. A cseh társaság prágai átszállással kínálja a jegyeket, a német légitársaság müncheni átszállással szállítja az utasokat a világ minden részére.

A legegyszerűbb jegyvásárlás ez esetben az, ha megnézzük annak a légitársaságnak az oldalát, amellyel utazni szeretnénk. Ahhoz, hogy a legolcsóbb jegyet megtaláljuk, érdemes megnézni a két-három nappal korábbi indulásokat is, néha akár több ezer koronát is megtakaríthatunk így.

A nemzeti légitársaságok mellett szól, hogy a fő reptereken landolnak, és az, hogy átszállással is utazhatunk. Azaz, ha késik a gép, és nem éri el a csatlakozást, akkor a társaság automatikusan átfoglalja a jegyet a következő járatra, minden költség nélkül, sőt, az is előfordulhat, hogy kártérítést is fizet. Ha az utolsó járatot kési le, akkor pedig állja a szálloda, az étkezés és a távközlés költségeit.

Sokan állítják, hogy drága a bécsi és a budapesti reptér. Ez a megállapítás nem állja meg a helyét, hiszen az osztrák és a magyar légikikötő sokszor olcsóbb megoldásokat kínál, mint a pozsonyi. Ennek legfőbb oka, hogy Pozsonyban szinte nincs konkurenciaharc, azaz olyan áron kínálják a jegyeket, amilyenen szeretnék. Bécsben vagy Budapesten ez nem mondható el, hiszen például a népszerű Londonba naponta akár 25 járattal is eljuthatunk, ennek csaknem fele közvetlen járat. Ezért a légitársaságok egymás között harcolnak, elsősorban a jegyárakkal. Persze, egy újabb érv, ami Bécs vagy Budapest mellett szól, hogy nagyon sok járat és időpont közül lehet választani, ellentétben Pozsonnyal, mely csak reggeli vagy esti indulást kínál – közvetlen járattal.

Repülőjegy-keresés

A repülőjegy-vásárlásnál mindenképpen ügyeljen arra, hogy az áron kívül fizetendő illetékek, valamint az összes utazással kapcsolatos költség (út a reptérre, a reptérről a városba stb.) meghaladja-e azt, amit egy nemzeti légitársaság kínál. De arra is figyeljen, mennyire rugalmas a jegy, lehet-e módosítani, ha igen, az mennyibe kerül. Sok jegy (főleg a fapadosok járataira szólók) esetében ugyanis nemcsak a módosítási költségeket, hanem a jegyárban lévő különbséget is megfizettetik az utassal. Sokszor az olcsónak tűnő jegy végeredményben jóval drágább, mintha azonnal a drágább, de több szolgáltatást biztosító nemzeti légitársaság járatára foglaltunk volna. (szl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?