Sokat nem rontott, nagy befolyása nem volt, sok eredménye nincs

Pozsony |

<p>Tomáš Malatinský leváltásával egy viszonylag szürke miniszter távozik a kormányból. A kabinetbe független szakemberként érkezett, 2012-ig ő volt a Munkaadói Szervezetek és Egyesületek Szövetségének (AZZZ) elnöke.</p>

Az ő feláldozása ezért a legegyszerűbb megoldás volt Fico számára, hiszen Malatinský nem építethetett ki magának erős tábort a Smerben, a miniszterelnök a leváltásával nem fordított maga ellen senkit a párton belül. Smeres politikusok szerint a leváltása összefügghet a párt hétvégi kongresszusán bejelentett gazdasági csomaggal is, amely több jelentős kiadásnövelő intézkedést tartalmaz.

A gazdasági tárca élén a munkaadók érdekeit kellett volna képviselnie, de általában alulmaradt a szakszervezetekkel szemben. Ilyen eset volt például a munkatörvénykönyv módosítása, a szakszervezetek szája íze szerint írt jogszabály-módosítást ellenezte, de a kormány ülésén a szavazásnál csak tartózkodott. A törvényt végül szinte változtatás nélkül fogadta el a parlament is.

Nem sikerült megállítania a minimálbér emelését sem, amely az utóbbi két évben jelentős mértékben emelkedett. 2012-ben még 327,20 euró volt, 2013-ban 337,70-re emelkedett, majd 2014-ben 352 euróra ugrott. Fico – és a szakszervezetek – tervei szerint jövő januártól akár 400 euróra is emelkedhet, ami elsősorban a viszonylag alacsony képzettségű munkaerőt igényelő ágazatoknak, például a textiliparnak és a mezőgazdaságnak okoz majd gondot.

A gazdasági tárca egyik legnagyobb projektje a Szlovák Gázművek (SPP) anyacégének a visszavásárlása volt. Ezzel a kormány megszerezte az ellenőrzést a végfelhasználóknak való gázszállítás felett. A lakossági gázszolgáltatás azonban már évek óta veszteséges ágazata volt az SPP-nek, ezt a veszteséget ezentúl a kormánynak kell kigazdálkodnia. Az SPP-ért a kabinet 60 millió eurót fizetett. Az ügy lebonyolítása azonban nem volt botránymentes, a kormány elé terjesztett anyagot ugyanis a dokumentum adatai szerint a J&T Investments advisors gépén írták, amely cég annak a vállalatnak a része volt az eladás pillanatában, amely eladta az SPP részvényeit a kormánynak.

Malatinský feladata lett volna külföldi befektetők letelepítése is, ám ezt a feladatát sem a legjobban látta el. A minisztersége idején egyetlen nagybefektető sem érkezett az országba. A befektetési támogatások osztogatásában azonban bőkezű volt: a kormány 220 millió euró támogatást osztott szét már itt lévő cégeknek. Az ő javára írható azonban, hogy a kassai U. S. Steel a terveivel ellentétben mégis az országban maradt, igaz, ehhez kellett az is, hogy az acélgyártást a kormány olcsóbb villamos energiával támogassa.

Malatinský a miniszterségét kisebb botránnyal kezdte. Kinevezése után derült ki, hogy luxusvilláját havi több ezer euróért éppen a Penta egyik alapítójának, Jaroslav Haščáknak adta bérbe. A befolyásos vállalkozókkal fenntartott kapcsolatai többször is kínos helyzetbe hozták.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?