<p>Elégtelenre vizsgázott a kormány kisebbségi politikája a Fórum Intézet szerint. A kisebbségkutató intézet munkatársai kifogásolják, hogy a kormány az elmúlt években nem biztosította a kisebbségek fejlődéséhez szükséges eszközöket, nem adott lehetőséget a beleszólásra az őket érintő kérdésekben, és nem teremtette meg a kisebbségi társadalmak és a többség közti intézményes párbeszéd feltételeit sem.</p>
Sok ígéret, romló kisebbségi helyzet
Öllös László politológus, a Fórum Intézet munkatársa szerint ennek is köszönhető, hogy a szlovák–magyar kapcsolatok fagypont alatt vannak. Dušan Čaplovič szerint azonban a kisebbségek helyzete javult, a magyar kisebbség pedig „jól érzi magát”. A Fórum Intézet értékelését visszautasítja, szerinte ugyanis munkatársai a „magyar pártokhoz húznak”.
Negatívan értékelik a kormány tevékenységét a Híd és az MKP képviselői is.
A. Nagy László (Híd) szerint a kormány nem teljesítette azt a 2006-os ígéretét sem, hogy a kisebbségi kérdésekben megőrzi az előző kormány idején kialakult status quot. „Az ígérte, hogy nem fog romlani a kisebbségek helyzete, de ezt sem sikerült megtartania – mondta lapunknak a Híd elnökségi tagja, a parlament kisebbségi bizottságának korábbi elnöke. – A kisebbségi jogok szintje csökkent, sérültek a kisebbségi nyelvek használatát biztosító jogok, a kormány nem teljesítette az EBESZ főbiztosának ajánlását sem, nem hozta összhangba a kisebbségi nyelvek használatáról szóló törvényt az államnyelvtörvénnyel.” A kormány nem tartotta be azt az ígéretét sem, hogy törvényben szabályozza a kisebbségek finanszírozását. „Továbbra is bizonytalan a kisebbségek finanszírozása” – véli A. Nagy. A magyar mellett a többi kisebbség helyzete sem javult. „A ruszinok, az ukránok és a romák esetében is megoldatlan az anyanyelvű rádió és tévéműsorok kérdése” – mondta a magyar politikus. Szerinte a roma problematika tekintetében is visszalépés történt. „Az előző kormány idején kidolgozott és kipróbált, jól működő módszereket megszüntették, ilyen volt például a szegregált roma telepeken működő roma asszisztens program” – magyarázta a képviselő. Szerinte lemaradt a kormány a romák helyzetének javítására felhasználható uniós alapok merítésében is.
Alapvetően negatívan értékeli a kormány kisebbségi politikáját Berényi József, az MKP elnökhelyettese is, aki jelenleg tölti be a parlament kisebbségi bizottsági elnöki posztját. Úgy véli, hogy a kormány az egyes kisebb létszámú kisebbségeket „megvásárolta”. „Függővé tette őket a kormánytámogatások szubjektív megítélése miatt, ezért is szükség lenne arra, hogy a kisebbségek finanszírozását önálló törvény szabályozza – magyarázta az MKP elnökhelyettese. – Ezzel függetleníteni lehetne a kisebbségeket a mindenkori kormány jóindulatától.” A roma problematikában sem sikerült áttörést elérnie, amit szerinte az is bizonyít, hogy három roma kormánybiztost is elfogyasztott. „A magyar kisebbséget ellenségként kezelte, ellenségként mutatta be, ami nagyon veszélyes, balkáni politika” – mondta Berényi. Szerinte Dušan Čaplovič több ígéretet tett a kisebbségek képviselőinek, amelyekből szinte semmi sem valósult meg.
A témával bővebben foglalkozuikk az Új Szó szerdai nyomtatott kiadása!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.