<p>Az étkezési utalványok, közismertebb nevükön az ebédjegyek forgalmazóira hatalmas bírságot szabott ki a versenyhivatal. Egy cég azonban megúszta, sőt, 35 milliós állami megrendelést kapott. Tippeljen, melyik párthoz áll közel a szerencsés vállalat!</p>
Smeres mutyi és konkurens kartelezés az ebédjegyek piacán
A Gazdasági Versenyhivatal (PMÚ) összesen 2,96 millió eurós bírságot szabott ki öt étkezési utalványokat kibocsátó vállalatra, a Edenredre, a Vaša Slovenskora, a Doxxra, Chéque Déjeuner-re és a Sodexora. A hivatal 300 eset vizsgálata alapján azt állítja, hogy a cégek leosztották az ebédjegyek hazai piacát. A döntés még nem jogerős, az érintetek fellebbezhetnek ellene.
Az első kartelezés 2009 és 2014 között zajlott. A vállalatok egyszerűen megegyeztek, hogy nem versenyeznek egymás ügyfeleiért. Három kategóriára osztották az ügyfeleket: saját ügyfelek, a konkurencia ügyfelei, "szabad ügyfelek". Ha az egyik cég mégis ajánlatot nyújtott be a konkurenciához tartozó ügyfélhez, akkor az ajánlat kedvezőtlen feltételeket tartalmazott az ügyfél számára. Az utalványok megrendelője így nem váltott szolgáltatót. Vagy ha mégis, akkor az ebédjegyek forgalmazói közt létrejött kartell-megállapodás szerint az elvesztett ügyfél helyett újat kapott egy-egy vállalat.
A másik szabálytalan üzletelés 2011 és 2014 között zajlott. A cégek megegyeztek, hogy az üzletláncok egy vevőtől legfeljebb öt utalványt fogadnak el egy vásárlás alkalmával.
A közel három millió euró büntetés most nagy érvágás a cégeknek, hiszen hamarosan fejleszteniük kellene majd szolgáltatásaikat. A hagyományos, papír alapú ebédjegyeket ugyanis csipkártyával váltják majd fel.
Az ügy érdekessége, hogy egy másik, ugyancsak ezen a piacon érdekelt vállalatot, az Ivan Kmotrík tulajdonnában lévő GGFS cégét ugyanakkor nem büntették meg. Merő véletlenségből az ő vállalata adja ki a munkaügyi minisztérium dolgozói számára az étkezési jegyeket. Nem mellékesen pedig a TA3 hírtelevízió is az ő tulajdona. Kmotríkot a Smer egyik oligarchájának tarják.
Kmotrík gyanús körülmények között nyerte el a munkaügyi minisztérium ebédjegy-pályázatát. Az államtól így 35 milliió eurós megrendelést kapott. Ráadásul ez a cég a versenytásaihoz képest előbbre tart, mivel a minisztérium dolgozóin már az új csipkártyás ebédjegyeket tesztelik.
Az aktuality.sk kommentátora, Dag Daniš megjegyzi, hogy szinte kilátástalan a helyzet. A kartelező vállalatokat ugyanis eltilthatják a közbeszerzésektől, de ebben az esetben a Smer érdekeltségébe tartozó cég óriásit szakíthat. Ugyanakkor az sem jó, ha a kereskedelmi szabályokat kartelezéssel megszegő vállalatok gyakorlatilag büntetlenül garázdálkodhatnak tovább.
Mire jó az ebédjegy?
Az étkezési utalványokért elvileg csak élelmiszert, vagy készételt lehet vásárolni. Persze, akinek a kezében már volt ilyen utalvány, tudja, hogy egy összekacsintásért cserébe a boltban bármit meg lehet vele venni.
A jegyek lényege ezért inkább abban a mesés haszonban kereshető, amit a kibocsátó cégek tesznek zsebre. A Doxx például öt millió eurós forgalom mellet 1,5 millió hasznot termelt, a Vaša Slovensko 8,5 millió eurós forgalom után 2,7 millió nyereséget tehetett zsebre. A piacvezető, Chéque Déjeuner 11 millió forgalom után csaknem 5 millió euró (!) nyereséget könyvelhetett el. Egész jó ez a nyereségkulcs, Daniš megjegyzi, hogy még a drogkartelek sem működnek ilyen magas százalékú haszonnal.
A versenyhivatal levélben fordult a kormányhoz, melyben azt kérik, hogy szüntessék meg, vagy alakítsák át az ebédjegyek rendszerét. Javaslatuk egyik változata szerint az utalványok értékét hasonló adókedvezménnyel illetett hagyományos pénzben kapnák meg az alkalmazottak. A másik javaslat szerint pedig önkéntessé tennék az utalványok használatát.
A javaslatokra a kormány reakciója az volt, hogy ők márpedig szükségesnek tartják az ebédjegyek rendszerét. Szerintük az emberek az étkezési utalványok árát másra költenék, az pedig egészségügyi problémákhoz vezetne. Emiatt pedig csökkenne a munkával töltött idő.
Mindeközben a parlamenti ellenzék például azt állítja, hogy az utalványok rendszere csődöt mondott. Egy deformált piac jött létre, ami csak újabb lehetőségeket ad a visszaélésekre, és felesleges adminisztrációs terhet jelent a vállalkozók számára.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.