Semmi nem hangzott el, ami sértené a szlovákokat Komárom

<p>Három éve Sólyom László tervezett látogatásán háborodott fel a Fico-kormány, és nem engedte Szlovákia területére a magyar államfőt. Most az Országgyűlés egyik bizottságának kihelyezett ülése miatt,ám ezúttal minden a program szerint zajlott.</p>

A magyar Országgyűlés nemzeti összetartozási bizottsága a tegnapi nap után feltehetően ismertebb Szlovákiában, mint az anyaországban. Nem véletlenül - a smeres politikusok kellő reklámot csináltak neki.

A szlovák házelnök és kormányzat szerint nem tájékoztatták őket időben a testületi ülésről, a magyar illetékesek szerint ők egyrészt szóltak, másrészt nem gondolták volna, hogy ennyire izgatni fogja a szlovákokat az esemény. „A parlament és a nemzeti összetartozás bizottsága nem gondolta, hogy ez a dolog ekkora figyelmet fog élvezni szlovák részről“ - mondta lapunknak Balogh Csaba pozsonyi magyar nagykövet, mivel nem bilateriális jellegű találkozóról van szó. Balogh szerint a szlovák diplomácia már legalább két hete tudott az eseményről.

A szlovák külügy ezt tegnap el is ismerte. Azt viszont elfogadhatatlannak tartja, hogy az internetről kellett tudomást szerezniük minderről. Potápi Árpád János, a bizottság elnöke szerint ők a külügyön keresztül értesítették a szlovák felet. „Ez talán Szlovákiában szokatlannak tűnik, de ez az élet része, hiszen közös Európában élünk“ - mondta, hozzátéve, a többi határon túli régióban, ahol üléseztek, ez nem jelentett problémát. Potápi egyben magyarországi kihelyezett ülésre - a helyi szlovák kisebbség bevonásával - hívta a szlovák parlament bizottságait. A testület 2014-ig várhatóan még visszatér Szlovákiába. A kihelyezett ülés ténye nem villanyozta fel a bizottsági tagokat, a testület alig fele jött el Komáromba. Az ülésen semmi olyan nem hangzott el, ami sértené vagy felháboríthatná a szlovákokat. Az autonómiáról csak érintőlegesen esett szó.

A meghívott hazai előadók gyorstalpalót adtak a budapesti képviselőknek a szlovákiai magyar helyzettel kapcsolatban. A hozzászólások egyik visszatérő eleme volt, hogy a bizottsági tagoknak hatnia kellene a Bethlen Gábor Alap támogatási rendszerére, annak transzparensebbé tétele céljából. Emellett -a téma aktualitása miatt -többször szó esett az ülésnek otthont adó Selye János Egyetem esetleges visszaminősítéséről, és a negatív demográfiai trendekről.

A szlovákiai meghívottak között volt Csáky Pál és Duray Miklós. Potápi lapunknak azt nyilatkozta, előbbit mint az MKP elnökségi tagját, utóbbit pedig mint Szövetség a Közös Célokért elnökét hívták meg.

Az ülésre nem kapott meghívást a Híd. Az ok: nem etnikai magyar pártról van szó. Bugárék szerint ezzel semmibe vették 150 ezer szlovákiai magyar nézetét. „Sajnálatosnak tartjuk, hogy ez a mai ülés semmibe veszi a három hete tartó, a szlovákiai magyar közösség megmaradásának és fejlődésének alapfeltételeiről szóló tárgyalássorozatot, amelyben a Híd is szerepet vállalt“ - reagált állásfoglalásában a Híd. Potápi szerint attól függetlenül, hogy az ülésre nem hívták el Bugárékat, az a szándékuk, hogy jó kapcsolatokat tartsanak fenn a Híddal, elmondása szerint múlt héten találkoztak képviselőivel.

 


Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?