Juraj Šeliga szerint kulcsfontosságú, hogy a Speciális Ügyészséget az alkotmányban is megvédjék
Šeliga megerősítené Lipšic hivatalát
Juraj Šeliga szerint az alkotmányba közvetlen módon is bele kellene foglalni a Speciális Ügyészség (ÚŠP) és a Specializált Büntetőbíróság (STŠ) létezését, így megerősítve az említett hivatalok jogi státuszát. A Za ľudí parlamenti képviselője úgy véli, egyre nagyobb nyomás nehezedik a két intézményre, egyrészt az ellenzéki képviselők, másrészt Maroš Žilinka főügyész folyamatos támadásai miatt. Utóbbi azt állítja, hogy Šeliga szándékosan ferdít.
Šeliga a csütörtöki sajtótájékoztatóján beszélt azokról a támadásokról, amelyek az utóbbi időben a Specializált Büntetőbíróságot és főként a Speciális Ügyészséget érték. Elmondása szerint Žilinka az egyik, aki folyamatos nyomás alá helyezi Daniel Lipšicet és hivatalát. Példaként a főügyész fegyelmi javaslatát említette, amelyet még tavaly nyújtott be a speciális ügyész ellen, amiért az nyilvánosan és spekulatív módon kommentálta a belügyminisztérium belső ellenőrzési osztályának eljárását az egyik nyomozás kapcsán. Továbbá felelevenítette, hogy Žilinka nem szeretné, ha a parlamenti képviselők az ő engedélye nélkül hívnák el a speciális ügyészt a bizottságok elé. Végül pedig arról az irányelvről is beszélt, amelyet a Főügyészség (GP SR) december 23-án tett közzé, és amelynek értelmében az ügyészek nyilvánossággal való kommunikációját – legyen szó akár interjúkról, akár a közösségi médiában szereplő bejegyzésekről – Žilinka hivatalának szóvivői fogják ellenőrizni.
Veszélyben az ÚŠP?
Šeliga szerint azonban ez csak a probléma egyik része, a speciális ügyészség az ellenzéki képviselők egy részét is foglalkoztatja.
„Robert Fico egyértelműen kimondta, hogy Lipšiccel kapcsolatban rendet kell tenni, a Speciális Ügyészséggel pedig a választás után foglalkoznak majd. A Hlas képviselői szintén arról beszélnek, hogy Lipšicet és a Speciális Ügyészséget el kell távolítani”
– jelentette ki a képviselő.
Fico a sajtótájékoztatóin valóban éles, gyakorta vulgáris megjegyzéseket tesz a speciális ügyészre: előfordult már, hogy „Matovič kutyájának” nevezte Lipšicet, legutóbb pedig a parlamentben a „jogállam szégyeneként” jellemezte őt.
Šeliga szerint ezek egyértelműen arra utaló jelek, hogy egy esetleges választási győzelem esetén Ficóék leszámolnának a speciális ügyészség intézményével, és az aktuális felmérések eredményei alapján a Hlas és a Smer hatalomra kerülésére igencsak nagy az esély. A Za ľudí képviselője éppen ezért egyfajta biztosítékként közvetlenül belefoglalná az alkotmányba, hogy a Specializált Büntetőbíróság a bírósági, a Speciális Ügyészség pedig az ügyészi rendszer független részét képezi.
Az időzítés
Šeliga hangsúlyozta, az időzítés nem véletlen, hiszen a következő napokban dőlhet el az ország irányításának további sorsa. A decemberben megbukó Eduard Heger (OĽaNO) mindenképpen szeretné elkerülni az előrehozott választást, és egy új kormány létrehozását szorgalmazza, amelyet legalább 76 koalíciós képviselő támogatna a parlamentben. Boris Kollár (Sme rodina) házelnök azonban inkább az előrehozott választás felé hajlik, és egyébként Zuzana Čaputová köztársasági elnök sem zárkózott el ettől a lehetőségtől. Ehhez azonban először el kellene fogadni azt az alkotmánymódosító javaslatot, amelyet a koalíciós képviselők már hónapok óta tolnak maguk előtt a parlament napirendjén. A honatyák legközelebb január 24-én térnek vissza a plénumba, Šeliga ekkor szeretné benyújtani a javaslatát.
„Ha az OĽaNO és az SaS végül mégiscsak abban állapodnak meg, hogy támogatják a választási időszak lerövidítését célzó alkotmányos javaslatot, akkor már senkit sem fog érdekelni a Speciális Ügyészség és a Specializált Büntetőbíróság, és már nem lesz politikai akarat arra, hogy ezeket az intézményeket az alkotmányban is megvédjük”
– véli a képviselő, éppen ezért módosító javaslatként nyújtaná be a választási időszak lerövidítésével kapcsolatos javaslat mellé. Šeliga állítja, a javaslatához találna is elég támogatót, hiszen bízik az SaS-szel való együttműködésben. Ha viszont Heger akarata érvényesülne, és mégsem jönne az előrehozott választás, akkor Šeliga külön terjesztené be a javaslatát.
Žilinka válasza
Šeliga szavaira nem sokkal később a Főügyészség is reagált. Hivatalos közleményükben elhatárolódtak a képviselő szavaitól, azt írták, hogy szándékosan manipulálni akarja a közvéleményt.
„Szlovákia ügyészségének nem az a feladata, hogy a politikusok elképzeléseit és érdekeit teljesítse, hanem az, hogy következetesen védelmezze a törvényességet”
– olvasható a Főügyészség honlapján.
Továbbá azt írták, a főügyész tevékenységének folyamatos megkérdőjelezése, amely az egyes büntetőügyekkel kapcsolatos döntések miatti elégedetlenségből fakad, súlyosan veszélyeztetik az ügyészség hitelességét és jó hírnevét.
„A Főügyészség nem zárkózik el a vita elől, annak azonban korrektnek, szakmainak, valamint tényekre alapulónak kell lennie, nem pedig egy olyan politikai törekvésnek, hogy minden áron kritizáljanak”
– üzente Žilinka hivatala. Azt javasolták Šeligának, inkább szájon rá pár percet és tanulmányozza át a Legfelsőbb Közigazgatási Bíróság azon határozatát, amely igazat adott a főügyésznek a Lipšic elleni fegyelmi eljárásban, vagy olvassa el Žilinka Kollárnak írt levelét a speciális ügyész parlamenti megjelenéseiről, illetve az utasítást a nyilvánossággal való kommunikációval kapcsolatban, és csak ezután alkosson véleményt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.