<p>Ha a schengeni övezet tagállamai tartósan visszaállítanák a határellenőrzést a térségen belül, azzal Magyarország veszítene a legtöbbet, de Szlovákia is a legnagyobb vesztesek közé tartozna – derül ki a Morgan Stanley legfrissebb tanulmányából. </p>
Schengen végét mind megéreznénk

Brüsszel/Pozsony |
Az egyre veszélyesebb méreteket öltő migrációs válság az Európai Unió egyik alappillérének számító egységes piac fennmaradását fenyegeti – derül ki a Morgan Stanley elemzéséből. A legnagyobb amerikai pénzügyi tanácsadó és szolgáltató társaság elemzői az EU-s országokra nézve rangsort készítettek az alapján, hogy melyik tagállamot milyen mértékben érintheti Schengen felbomlása.
A magyarok az „elsők”Az Európai Unióval fennálló nagyon szoros kereskedelmi kapcsolatok miatt a listát Magyarország vezeti. Szlovákia hatodik a rangsorban, a táblázat első oszlopában szereplő külkereskedelmi nyitottság mértéke, vagyis hogy az összes EU-ból érkező import, és az oda irányuló hazai export összege miként aránylik a GDP-hez, Szlovákia esetében a legnagyobb. Az övezet felbomlásának arányaiban Franciaország, Németország és Dánia számára lennének a legkisebb negatív hatásai,legalábbis a fenti tényezők alapján. Schengen felfüggesztésének legsúlyosabb következménye az Európán belüli kereskedelem visszaesése lenne. Az EU-n belüli kétoldali kereskedelmi forgalom 10–20%-kal is csökkenhetne.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"221133","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"480","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"370"}}]]A turizmus bajba kerülne
Az európai idegenforgalmat is megviselné a korlátozás, hiszen a határellenőrzés visszaállítása mind ez EU-n belülről, mind az EU-n kívülről érkező turisták számát visszavetné. Mivel ez a szektor jelenleg az EU GDP-jének 3%-át adja, a foglalkoztatottságon belüli aránya pedig 5%os, ráadásul a rosszabb munkaerőpiaci körülményekkel rendelkező déli országok esetében ez az arány ennél is nagyobb, őket különösen negatívan érinthetné.
A munkaerőpiacra is komoly veszélyt jelenthet Schengen felfüggesztése. Ez főleg azokat a munkavállalókat érinti, akik napi szinten két ország között ingáznak. A megnövekedett utazási idő miatt sokaknak ez már nem érné meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.