<p>Rosszul szerepeltek a betegek körében végzett felmérésben a dél-szlovákiai kórházak, a legjobbnak értékelt ipolysági kórház is csak a 23. helyen végzett. A legrosszabb körülményeket a komáromi kórházban tapasztalták a betegek. A három magán-egészségbiztosító (Dôvera, Apollo, Union) kórházban kezelt ügyfeleinek tett fel 12 kérdést a kezeléssel kapcsolatban, és a válaszok alapján értékelték az intézmények színvonalát.</p>
Rosszul szerepeltek a dél-szlovákiai kórházak
Összesen közel 19 ezer kérdőívet osztottak ki, több mint 8 ezer érkezett vissza.
A betegek elégedettsége alapján 83 kórházat és azok 739 osztályát értékelték. 24 kórház - általában a legkisebb intézmények - a túl kevés visszaküldött kérdőív miatt kimaradt. Az egyes kérdésekben a válaszadók 1-től 5-ig értékelhettek, az egyes volt a legjobb. A kérdések három területet érintettek: az egészségügyi személyzet viselkedését, a gondoskodás színvonalát; a gyógykezelés és annak eredményességének szubjektív értékelését, és harmadikként a beteg elégedettségét az ún. hotelszolgáltatásokkal - étkezés, takarítás, szálláskörülmények. Az egészségbiztosítók figyelembe veszik a betegek elégedettségét, a kórházak összesített értékelésében ez a mutatót mintegy 10-15%-ot tesz ki.
Az értékelt intézményeket három csoportba osztották: az egyetemi kórházakra (10 intézmény), szakkórházakra (15 intézmény) és általános vagy megyei kórházakra (58 intézmény). A dél-szlovákiai kórházak az utolsó helyeken végeztek, az abszolút utolsó a komáromi 2,033-os értékeléssel. Štefan Kúsek, a kórház igazgatója nem kommentálta a felmérés eredményét. „A feltett kérdéseket nem ismerem, nem láttam azokat, nem tartom korrektnek értékelni az eredményt“ - mondta a Hospodárske novinynak az igazgató. A kórházat a Forlife Komárno nonprofit szervezet üzemelteti. A Nyitrai Megyei Önkormányzat jelenleg is ellenőrzést tart a kórházban, egy műtőt már bezárattak, és kötelezték a kórházat, hogy modernizálja azokat a műtőket, melyekben nem volt klimatizációs berendezés.
Nem tartja mérvadónak a felmérés eredményét Horváth Zoltán, a dunaszerdahelyi kórház igazgatója sem. Szerinte az eredményt befolyásolhatta az is, hogy a kérdéseket szlovákul tették fel, és a magyar betegek nem teljesen értették azokat. „Lehet, hogy nem értették meg, hogyan kell értékelni, én ennek nem tulajdonítanék akkora jelentőséget“ - mondta lapunknak Horváth. Szerinte ezt igazolja, hogy a déli országrész valamennyi kórháza a lista végén kapott helyet.
Az értékelés szubjektivitását elismeri az Egészségbiztosítók Szövetsége (ZZP) is, ennek ellenére úgy véli, nem szabad figyelmen kívül hagyni. „Az elégedettség a páciens szubjektív érékelésén alapul, nem a gyógykezelés szakmai színvonalát tükrözi“ - állítja Eduard Kováč, a szervezet ügyvezető igazgatója. Szerinte azonban a minőségi mutatók egyikeként figyelembe kell ezt is venni. Miroslav Žilinek, a Dôvera szerződéskötésért felelős igazgatója szerint biztosítótól függően 10-15%-ot nyom a latban a páciensek szubjektív értékelését. (lpj, sán)
A teljes cikk nyomtatott kiadásunkban olvasható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.