Roaming: az utolsó drága nyár

Előfordulhat, hogy nyaralásán a 3,60 korona helyett 20 koronáért küld sms-t a haza. Az is megtörténhet, hogy minden egyes hívásért 99 koronát (és hozzá az adót) számláz a szolgáltató, holott ugyanez a hívás akár 24 koronáért is lebonyolítható lett volna.

A fenti példa a T-Mobile szolgáltató ügyfeleire vonatkozik, abban az esetben, ha a Svetový roamingot használják Tunéziában. Ugyanis ez a tarifacsomag csak azokban az országokban kedvező, amelyekben van T-Mobile szolgáltató. Egy afrikai országban – ahogy azt a fenti példa is mutatja – sokkal olcsóbb megoldás a hagyományos nemzetközi roaming. Egy kis odafigyeléssel tehát megelőzhető, hogy a postás csillagászati összegű számlát hozzon a nyaralás után.

Az Orange ügyfeleinél ez nem fordulhat elő, ugyanis a legnagyobb hazai szolgáltató csak egy tarifacsomagot kínál, igaz, ott akkor fázhat rá a nyaralásra az ügyfél, ha indulás előtt nem nézi meg, melyik szolgáltató hálózata a legolcsóbb a célországban. Előfordulhat ugyanis, hogy az egyik hálózatából 30 koronáért hívunk haza, míg a másik ugyanezért akár 145 koronát is számláz. Az Orange ügyfelei a fogadott hívásért és az sms-ekért minden egyes országban minden hálózatból azonos árat fizetnek.

Nyaralásunk során nem mindegy tehát, mennyiért telefonálunk. Roaming során egy külföldi szolgáltató hálózatában vagyunk (barangolunk), mint vendég. Ezért az árakat is ők szabják meg, ám a számlát az „anyaoperátor” küldi. Mind az Orange, mind pedig a T-Mobile ügyfelei a hazai díjszabás szerint küldhetnek multimédiás üzenetet. A multimédiás üzenetek esetében fontos, hogy telefonunk úgy legyen beállítva, hogy csak a saját hálózatban fogadja az mms-eket, mert sok operátor a bejövő mms-ekért is számláz (akár 40 koronát is, a kézbesítésről szóló jelentés is ennyibe kerülhet). Azokból az országokból, ahol egy sms ára meghaladja a 10 koronát, érdemesebb mms-t küldeni, mert olcsóbb, hét sms-nyi szöveg és még néhány kép is küldhető egy mms-ben (9,90 koronáért).

Érdemes figyelni tehát a két hazai szolgáltató roaming-kínálatát, és az akciókat, melyekkel azok kedvében jár, akik külföldön is használni szeretnék telefonjukat. Ezekkel a kedvezményekkel sokszor sokkal olcsóbb, ha külföldön felhívatjuk magunkat, mert a hívásindítás általában drágább, vannak országok, ahol egy perc a 100–120 koronát is meghaladja, míg a hívásfogadás ára huszonöt korona alatt van.

Mielőtt elindulunk, mindenképpen kapcsoljuk ki az üzenetrögzítőt. Ha ezt elmulasztjuk, akkor minden egyes olyan hívás esetén, amikor nincs térerő, ki van kapcsolva a készülék, esetleg elutasítja a fogadást (megnyomja a piros gombot), a rendszer előbb egy bejövő hívást, majd egy kimenő hívást számláz. egy egy ilyen hívás akár 80-150, szélsőséges esetekben akár 250 koronába is kerülhet. Arról már nem is beszélve, hogy egy hét alatt sokan hívhatnak, és előfordulhat olyan is, hogy a főnök vagy a türelmetlen barát, ismerős többször is megpróbál felhívni. Sok ezer korona és még több kellemetlenség megspórolható az üzenetrögzítő kikapcsolásával.

Igaz ugyan, hogy már csaknem egységesek az árak az egyes országokon belül, ennek ellenére nyaralás előtt nem árt tájékozódni, hogy az adott országban melyik szolgáltató kínálja a legelőnyösebb áron a telefonálást, vagy az adatforgalmat (SMS, WAP, MMS, GPRS, EDGE, UMTS). Nem mindegy például, hogy egy adott szolgáltató percenként vagy másodpercenként számláz, valamint hogy felszámol-e kapcsolási díjat. A kártyás ügyfelek is kezdeményezhetnek és fogadhatnak hívásokat külföldön, ugyanakkor előtte az egyenleget fel kell tölteniük. Ha a fenti jó tanácsokat figyelembe vesszük, akkor szinte biztos, hogy nem kell aggódni a magas telefonszámla miatt, így az idei nyaralás is gondmentes, és nyugodt lesz.

Azok tehát, akik otthon előszeretettel használják az üzenetrögzítőt, indulás előtt azt mindenképpen kapcsolják ki (mindkét szolgáltató esetében ezt a ##002# majd a hívás gomb megnyomásával teheti meg). Egy megszakított hívás legkevesebb 80, de akár több 100 koronába is kerülhet. Mindenkinek van olyan ismerőse, aki egymás után többször is próbálkozik, és minden egyes próbálkozás az említett összeggel növeli a havi telefonszámlát.

Ez az utolsó olyan nyár, amikor még ilyen magasak az raoming-tarifák. A napokban ugyanis megegyeztek a nagy mobilszolgáltatók, hogy október végéig a felére csökkentik a roamingtarifákat. A T-Mobile, az Orange, a Telecom Italia, a Telenor, a teliaSonera és a Wind (ezeknek a cégeknek 200 millió ügyfelük van Európában) által megfogalmazott etikai kódex szerint az eddigi egyeurós díj 2006 októberéig 50 centre csökken, 2007 októberében ez a díj 37 eurócent lesz. A szolgáltatók úgy vélik, ehhez a kódexhez csatlakoznia kellene a többi operátornak is. Sokkal ésszerűbb és gazdaságosabb ez a megoldás, mint az EP-által tervezett törvényjavaslat, mely jogi úton szorítaná le a tarifákat.

Roaming-kisokos

Roamingolásnak (barangolás) azt nevezzük, amikor egy ügyfél nem a saját hálózatából telefonál. Ez a legtöbb esetben csak külföldön lehetséges. Ekkor „vend„gként“ más”k szolgáltató hálózatát veszi igénybe.

Roamingolni csak olyan hálózatban tudunk, amellyel az anyahálózatnak szerződése van (mindkét hazai operátornak csaknem 300 szolgáltatóval van ilyen megállapodása).

Külföldi barangolásunk során a saját számunkon vagyunk elérhetőek, ám a fogadott hívásokért is fizetni kell. A hívó fél csak a belföldi tarifát állja, a különbséget a fogadó fizeti (általában percalapú számlázásban - tehát–ha már felvette, akkor nem kell azonnal letenni, ugyanis annyit fizet az 59 másodpercért is, mint az 5 másodpercért).

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?