Gál Gábor
Részleges végrehajtási amnesztia
Csalódhatnak azok, akik abban reménykedtek, hogy az állam egy tollvonással megszünteti a tartozásaikat, általános amnesztiát hirdetve a végrehajtásokra.
Az igazságügyi tárca csak az öt évnél régebben tartó végrehajtások leállítását javasolja.
A végrehajtási amnesztia ötlete tavaly májusban merült fel a kormánypártok részéről, amit azzal indokoltak, hogy nagyjából 3,7 millió végrehajtási ügy van a bíróságokon, és ez rendkívüli módon leterheli a rendszert. A végrehajtások ráadásul a munkaerőpiacot is érintik, az eladósodás miatt ugyanis mintegy 40–70 ezer embernek nem éri meg legálisan munkát vállalni, fizetésük nagy részét ugyanis elvinné a végrehajtó. Gál Gábor már igazságügyi miniszterré történő kinevezését követően jelezte, hogy a teljes körű amnesztiát nem tartja jó megoldásnak. Ehelyett az öt évnél régebb óta húzódó végrehajtások törvényi úton történő leállítását javasolja. A minisztérium az erről szóló jogszabálytervezetet már tárcaközi egyeztetésre is bocsátotta. Ez utóbbi november 12-én zárul. Hogy pontosan mikor kerülhet a javaslat a kormány asztalára, az a szaktárca szerint a tárcaközi egyeztetés során felmerülő javaslatoktól is függ, normál esetben azonban a javaslatot már az év végén benyújthatják a parlamentbe. A javaslat lényege, hogy leállítanának minden olyan, öt évnél tovább húzódó végrehajtási eljárást, amelynél az elmúlt 18 hónapban kevesebb mint 15 eurót tudtak csak behajtani. Az intézkedés azokat az eljárásokat érintené, amelyeket 2017. április elseje előtt indítottak, a jogszabály azonban több kivételt is tartalmaz. A tartásdíj fizetése során keletkezett adósságra például nem vonatkozna. Az előzetes számítások szerint a módosítás a 3,7 millió végrehajtási eljárásból nagyjából egymilliót érint. Ha valaki ezeket az eljárásokat mégis folytatni szeretné, az illeték kifizetésével megtehetné azokban az esetekben, amelyekben még van értelme. Az ilyen ügyek a besztercebányai speciális végrehajtási bíróság hatáskörébe tartoznak majd.
A szaktárca javaslatát a végrehajtói kamara és az ellenzék is jó ötletnek tartja. „Ez jelentős elmozdulás a korábbi javaslattal szemben, amely általános amnesztiát hirdetett volna. Ez utóbbi veszélyeire többször is felhívtuk a figyelmet” – nyilatkozta Stanislava Kolesárová, a Szlovák Végrehajtói Kamara szóvivője, aki azonban arra is felhívta a figyelmet, hogy az új javaslatnak a végrehajtók jogait is figyelembe kell vennie, vagyis ezeknek a leállított eljárások esetében is hozzá kellene jutniuk a megérdemelt díjukhoz. „A teljes körű amnesztia igazságtalan lett volna azokkal szemben, akik becsületesen fizetik a tartozásaikat. Emellett mi lenne a garancia arra, hogy az amnesztiában részesülők legközelebb időben fizetnék a tartozásaikat” – mondta korábban Richard Sulík, az SaS elnöke, aki azonban szintén egyetért azzal, hogy a végrehajtási eljárások számát csökkenteni kell. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.