A legújabb felmérés alapján a lakosság alig több mint egynegyede figyel oda, hogy egyáltalán ne pazarolja az ételt. Ennek eredménye, hogy egy főre átszámítva évi 163 kilogramm élelmiszert dobunk a kukába. Mindezt úgy, hogy a lakosság közel 15 százaléka olyan szegénységben él, hogy csak minden második nap engedhet meg magának rendes főtt ételt ebédre.
Rengeteg ételt dobunk ki fölöslegesen
Szlovákiában továbbra is túl sok ételt pazarolnak el a háztartások – figyelmeztetett az ENVI-PAK nevű zöld szervezet. A legfrissebb felmérésükből kiderült, hogy a lakosság több mint egyharmada hetente kidob valamilyen ételt. Pedig a pazarlást könnyedén meg lehetne állítani, csak néhány apróságot kellene megváltoztatni a fogyasztók magatartásában.
A hulladékpolitikával foglalkozó ENVI-PAK szeptemberben készített egy felmérést, amelyben 1000 személyt kérdeztek meg arról, hogyan bánnak az étellel a háztartásokban. Kiderült, hogy a válaszadók 39 százaléka hetente, 7 százaléka pedig naponta kidob valamilyen ételmaradékot. Pusztán 27 százalékuk állította, hogy egyáltalán nem pazarolja az élelmiszert. A felmérésből az is látszik, hogy a pazarlás inkább a fiatal korosztályra jellemző (főként a 18 és 39 év közöttiek). Leginkább a kisebb falvakban élő (5000 lakos alatt), idősebb lakosság az, aki megbecsüli az ételt.
Apró figyelmetlenségek
Ami az ételhulladék összetételét illeti, leginkább a frissességüket vesztett főtt ételek kerülnek a kukába. A pazarlást beismerők 65 százaléka mondta, hogy gyakran dob ki ilyen maradékot. Szintén gyakori ételhulladéknak számít a kenyér és a különféle pékáru, valamint a zöldség és a gyümölcs.
A legtöbben azért dobják ki az ételt, mert megromlott, mielőtt elfogyaszthatták volna (a pazarlást beismerők 68 százaléka mondta ezt). Gyakran előfordul az is, hogy nem figyelnek a szavatosságra, így sok élelmiszer jár le a hűtőjükben. Az ételt kidobó válaszadók 28 százaléka azt mondta, azért is kerül élelmiszer a kukájukba, mert túl sok ételt főztek, és végül nem győzték elfogyasztani.
Hatalmas pazarlás
Ennek a pazarlásnak az eredménye, hogy a becslések szerint Szlovákiában évente 860 ezer tonna élelmiszer végzi a szemétben. Egy lakosra átszámítva évente ez körülbelül 163 kilogrammnak felel meg. Az uniós átlag ennél még magasabb: évente mintegy 87 millió tonna élelmiszert dobnak ki az európaiak, ami átlagban 173 kilogramm ételt jelent egy lakosra átszámítva. Ennek a hatalmas mennyiségű ételhulladéknak az 53 százalékát, vagyis több mint felét a háztartások termelik ki. A problémát az Európai Parlament is észlelte, és el is fogadott egy olyan határozatot, amelyben kötelezi a tagállamokat, hogy 2025-ig 30 százalékkal, 2030-ig pedig 50 százalékkal csökkentsék a kidobott ételhulladék mennyiségét. Mivel a legtöbbet éppen a háztartásokban pazarolják, ezért az unió támogatja a felvilágosító kampányokat, amelyek megváltoztatnák a fogyasztók magatartását.
Eltérő dátumok
Az EP szerint a probléma ott kezdődik, hogy sok vásárló nem tudja megkülönböztetni egymástól a minimális tartósság időpontját (dátum minimálnej trvanlivosti) és a fogyasztás dátumát (dátum spotreby). A minimális tartósság időpontját főként az olyan tartós élelmiszereken jelzik, mint a liszt, a rizs, a tészta, a konzervek, a kekszek és a különféle szószok. A megadott dátum azt határozza meg, hogy megfelelő tárolás mellett meddig őrzik meg a kiváló minőségüket. Ezek az ételek a feltüntetett időpont után is biztonságosan fogyaszthatók. A másik időpont, vagyis a fogyasztás dátuma viszont már azt jelzi, hogy az adott élelmiszernek mikortól válik veszélyessé a fogyasztása, tehát mikor jár le. Erre főként a friss élelmiszereknél kell odafigyelni, mint például a húsok, a tejtermékek vagy a halak.
Elpazarolt élelmiszer számokban
- Szlovákiában évente mintegy 860 ezer tonna élelmiszert dobunk ki. Egy lakosra átszámítva átlagban ez évi 163 kilogramm ételhulladékot jelent.
- A lakosság 39 százaléka hetente, 7 százaléka pedig naponta dob ki ételt. Mindössze 27 százalék vallja, hogy egyáltalán nem pazarol.
- Az európai átlag ennél is rosszabb: évi 87 millió tonna étel kerül a szemétbe, ami egy főre átszámítva évi 173 kilogrammot jelent. Az Európai Parlament 2025-ig 30 százalékkal, 2030-ig pedig 50 százalékkal szeretné csökkenteni az ételhulladék mennyiségét.
- Az európai ételhulladék 53 százaléka a háztartásokban keletkezik. További 19 százalék írható az élelmiszeripari gyártás, 12 százalék pedig az éttermek számlájára. A szemét 11 százaléka a mezőgazdasági tevékenységek során jön létre, 5 százalék pedig a beszállítás során.
Káros hatások
A probléma nemcsak a pazarlással van, hanem azzal is, hogy a kidobott élelmiszer milyen hatással van a környezetre. Katarína Kretter, az ENVI-PAK kommunikációs igazgatója felhívta a figyelmet, hogy a kommunális hulladék közel felét tavaly éppen az ételhulladék képezte. Ennek a nagy része a fekete konténerekből a szemétdombra kerül, ahol a rothadás során olyan üvegházhatású gázok kerülnek a légkörbe, amelyek nagyban roncsolják az ózonréteget, ezzel komoly környezeti károkat okozva.
Ennek a megakadályozására vezették be Szlovákiában az ételhulladék szelektálását. Idén júliusban már minden városban és faluban kötelező volt a barna kukák elhelyezése (kivéve ott, ahol az önkormányzatok meg tudták oldani a házi komposztálást), ahová a megmaradt élelmiszert kell kidobni. Hogy ez az intézkedés valóban meghozta-e a várt hatást, Kretter szerint egyelőre korai lenne megítélni.
„Túl kevés idő telt el ahhoz, hogy az eredményeket értékelni tudjuk. Hosszú távon mindenesetre arra számítunk, hogy a biohulladék szelektálása csökkenti a szemétlerakatok számát”
– tette hozzá a kommunikációs igazgató.
Hasznos tanácsok
A szakértők egyetértenek abban, hogy az egyének apró magatartásbeli változtatásai nagyban segíthetnék a pazarlás visszaszorítását. Nagyon sokféle módszer létezik arra, hogy az emberek körültekintőbben bánjanak az otthoni élelmiszerrel. Az egyik legfontosabb, hogy már a bevásárlásnál is szükség van némi odafigyelésre, tudatosságra. Az ENVI-PAK szerint az a célravezető, ha előre megtervezzük a vásárlást, tehát listát írunk, és valóban csak azt vesszük meg, amire szükségünk van. Apróságnak tűnhet, de a szakértők szerint az is fontos, hogy ne éhesen vásároljunk, mert olyankor könnyebben kívánunk meg különféle ételeket, amiket aztán nem fogyasztunk el. Nem szerencsés az sem, ha felhalmozás céljából vásárolunk, inkább a több, kisebb beváráslást javasolják. Ami viszont kiemelten fontos, hogy mindig figyeljünk a lejárati dátumra.
A tudatosság aztán otthon, az ételek tárolásánál is folytatódik. Alapvető, hogy megtanuljuk, milyen ételeket kell a hűtőbe tenni. Gyakran azonban az sem mindegy, hogy a hűtőben hova helyezzük el az élelmiszert. A szakértők szerint a felső polcon érdemes a sajtot, a vajat és a tojást tárolni. A középső polcra helyezzük el az egyéb tejtermékeket és a különféle félkész termékeket, az alsó polcra pedig lehetőség szerint inkább a gyorsan romló élelmiszereket tegyük (húsok, főtt ételek). Az alsó, fiókos részek a zöldségek és gyümölcsök tárolására szolgálnak, az ajtón található polcokra pedig érdemes a különféle ízesítőket és az üdítőket helyezni. Emellett arra is ügyeljünk, hogy ha két vagy több ugyanolyan terméket vásárolunk, akkor azt tegyük előre, amelyiknek hamarabb lejár a szavatossága. Végül pedig arra is oda kell figyelni, hogy ne főzzünk túl nagy adagokat, hiszen akkor nagyobb eséllyel kerül az étel a szemétbe.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.