A szlovák gazdaság az idei harmadik negyedévben a vártnál kissé gyorsabban nőtt – derül ki a Statisztikai Hivatal kedden közzétett jelentéséből.
A bruttó hazai termék (GDP) éves növekedési üteme eszerint elérte az 1,4 százalékot, míg az elemzők 1,2 százalékos bővülést jósoltak. Szlovákia gazdasági növekedéséhez a harmadik negyedévben újra a kivitel járult hozzá a legnagyobb mértékben, amely az első és második negyedéves visszaesését követően a harmadik negyedévben már újra nőtt, mégpedig csaknem 9 százalékkal az egy évvel korábbihoz képest. Ezzel párhuzamosan azonban a belföldi kereslet – amely az év első felében a gazdaság motorjának számított – már stagnált.
A Statisztikai Hivatal az ágazatok közül az ipart emeli ki, amely továbbra is a GDP-növekedés fő hajtóerejének számít. Az ipar a teljes hozzáadott érték negyedét adja, és éves szinten 3,7%-os növekedést ért el a harmadik negyedévben, de még így is csaknem 5 százalékkal marad el a világjárvány előtti szinttől. A szlovák gazdaság számára kulcsfontosságú autógyártás a vizsgált időszakban közel az ötödével nőtt, de a nagy- és kiskereskedelem, a szállítás és az építőipar is jól teljesített. Ezzel szemben a pénzügyi és biztosítási szektor teljesítménye több mint a tizedével esett vissza.
Mire számíthatunk az elkövetkező időszakban? „Az idei éves gazdasági növekedés elérheti az 1,5%-ot. Az emelkedő infláció azonban fokozatosan a lakossági fogyasztásra is hatással lesz, mivel a háztartások megtakarításainak is vannak határai. Előbb-utóbb így a háztartások is kénytelenek lesznek visszafogni a kiadásaikat, aminek a negatív hatása különösen a jövő év első felében lesz érzékelhető. A szlovák gazdaságot érő legjelentősebb csapás így valószínűleg 2023 elejére várható” – mondta el Matej Horňák, a Szlovák Takarékpénztár elemzője.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.