Rég nem látott elbocsátási hullám fenyeget

ipar
Pozsony |

A szlovák jegybank ijesztően borús munkapiaci előrejelzését a munkáltatók is megerősítették – az előttünk álló hónapokban várható elbocsátási hullámra Szlovákiában 2011 óta nem volt példa. A munkanélküliek aránya 
a koronavírus-járvány okozta recesszió miatt akár meg is duplázódhat.

A szlovák jegybank már a szerdán kiadott jelentésében felhívta a figyelmet arra, hogy a koronavírus-járvány okozta idei, több mint 10 százalékos gazdasági visszaesés miatt látványos ütemben nőhet az állástalanok száma. „Csak idén nagyjából 70 ezer állás szűnhet meg, nagyjából annyi, mint amennyit az elmúlt 2,5 évben létrehoztak” – mondta el Peter Kažimír jegybankelnök. Hogy a jegybank előrejelzése egyáltalán nem túlzó, azt csütörtökön a Manpower munkaerőpiaci társaság is megerősítette.

„Eleve nem számítottunk arra, hogy a vállalkozók körében elvégzett felmérésünk túl optimistára sikeredik, és ebben nem is csalódtunk” – nyilatkozta Jaroslava Rezlerová, a Manpower Group Csehországért és Szlovákiáért felelős ügyvezetője. A munkaerőpiaci társaság által megkérdezett 425 cégvezetőnek 2020 harmadik negyedévében már csak az 5 százaléka tervezi újabb alkalmazottak felvételét, ezzel szemben a megkérdezettek 17 százaléka elbocsátásokkal számol.

„Az általunk bevezetett munkaerőpiaci index – vagyis az új alkalmazottak felvételét és az elbocsátásokat tervező cégek közötti különbség – így 2011 óta nem látott mélységbe, mínusz 12 százalékpontra zuhant vissza. Csak összehasonlításképpen, egy évvel ezelőtt még 11, az előző negyedévben pedig 7 százalékponttal volt több azon cégek száma, amelyek új alkalmazottak felvételét tervezték, azoknál, amelyek elbocsátásokat fontolgattak”

– nyilatkozta Zuzana Rumiz, a Manpower Group Slovensko vezérigazgatója. Rezlerová szerint ráadásul ez még csak a kezdet, a munkáltatók a későbbiekben még a jelenleginél is borúlátóbban ítélhetik meg a jövőjüket. „A munkanélküliek aránya a válság előtti 5 százalékról akár 10 százalékra is nőhet” – tette hozzá Rezlerová.

Az előttünk álló hónapokban a Manpower által vizsgált összes ágazatban a helyzet romlásáról számoltak be, az egyes ágazatok között azonban továbbra is látványos különbségek lesznek.

Ezúttal az autóipart is magába foglaló feldolgozóiparban vállalkozó cégek a legborúlátóbbak, ebben az ágazatban 28 százalékponttal marad el az új munkaerő felvételét tervező cégek aránya azokétól, amelyek elbocsátásokat jeleznek.

Nagyjából 20 százalékpontos különbséget mértek azonban a szállodaiparban és az étkeztetésben is. A legjobb helyzetről ugyanakkor a kis- és nagykereskedelemben vállalkozók számolhattak be, ahol ez az index 0 százalékponton mozog, vagyis az elbocsátásokat tervezők ugyanannyian vannak, mint akik új alkalmazottak felvételével számolnak.

Látványos különbségek vannak a cégek nagyságát és az egyes régiókat tekintve is. A nagy, több mint 250 alkalmazottat foglalkoztató cégek a legpesszimistábbak, ezek alig 10 százaléka tervez munkaerő-toborzást, ellenben a 33 százalékuk az alkalmazottak elbocsátását fontolgatja. Az 50–249 alkalmazottat foglalkoztató cégek 17, a 10–49 alkalmazottal dolgozók 12, a 10-nél is kevesebb embernek munkát adóknak pedig a 7 százaléka tervez elbocsátásokat. Új munkaerő felvételét ugyanakkor csak a 3–6 százalékuk fontolgatja.

Ami a regionális lebontást illeti, ezúttal az összes régióban a borúlátás dominál, a legpesszimistábbnak azonban a Közép-Szlovákiában vállalkozók bizonyultak, ott 15 százalékponttal marad el az új munkaerő felvételét tervező cégek aránya azokétól, amelyek elbocsátásokat jeleznek. Ugyanez Pozsonyban 11, Nyugat-Szlovákiában 10, Kelet-Szlovákiában pedig 8 százalékpont. „A rendkívül rossz pozsonyi adat még bennünket is meglepett, hiszen az ottani vállalkozók még a legutóbbi válság idején sem voltak ennyire borúlátóak” – tette hozzá Zuzana Rumiz.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?