Reflexiók egy problémakatalógusról

Az na „gondom” Bárdi Nándor Tény és való című, alcímében (mintegy műfaji meghatározásában) problémakatalógusként, bevezetőjében pedig vázlatként vállalt könyvével, hogy tény- és szempontgazdagsága miatt egy rövid recenzióban csak néhány meglátását, felvetését tudom felvillantani.

Az na „gondom” Bárdi Nándor Tény és való című, alcímében (mintegy műfaji meghatározásában) problémakatalógusként, bevezetőjében pedig vázlatként vállalt könyvével, hogy tény- és szempontgazdagsága miatt egy rövid recenzióban csak néhány meglátását, felvetését tudom felvillantani. Ami nekem „gond”, az a szerzőnek erénye, az olvasónak pedig haszon.

Azért is csak egyedül a reflexió lehetősége marad számomra, mert Bárdi a szlovákiai magyarként, kisebbségiként, határon túliként, tehát érintettként szerzett eddigi tapasztalataimat, valamint a Kárpát-medence más magyar kisebbségeivel és Budapest mindenkori magyarságpolitikájával kapcsolatos ismereteimet is olyan alapossággal rendszerezi, rendezi összefüggésekbe, hogy vázlatfüzére — számomra — egyszerre emészthetetlen. Persze, csak a tartalma miatt nagy falat a könyv, nyelvezete, világos gondolatfűzése fogyaszthatóvá teszi. Ez egyébként a szerzőnek is szándéka. „Az volt a célom, hogy bebizonyítsam, a »nemzeti ügyekről« e gyorsan és felszínesen olvasó korszakban a modernitás nyelvén is lehet szólni” — írja több más szakmai szempont említése mellett. Értelmezésében a modernitás „a reflektáltságra, a tárgyilagosságra és a szakszerűségre való törekvést” jelenti.

Úgy vélem, ezt a törekvést a munka jól visszatükrözi. Mert bár a kötet egyes fejezetei részben külön-külön publikált írások, Bárdi — nyilván a szerkesztő Filep Tamás Gusztávval együttműködve — feszes logika szerint rendezte el azokat. A szerzői szándékot rögzítő és az alapfogalmakat tisztázó bevezető részek után két fejezet a problémakör 1918—1989 közti időszakának vizsgálatával foglalkozik. Előbb a magyar kisebbségek történetét (azok korszakait és generációs csoportjait), majd a budapesti kormányok magyarságpolitikáját vázolja fel, végig keresve a kapcsolódási pontokat és a törésvonalakat. Ezután tér ki az 1989 utáni budapesti kormányzatok magyarságpolitikájára, külön fejezetben szól a státustörvény (kedvezménytörvény) körüli vita tanulságairól és a jogszabállyal párhuzamos programokról, majd külön fejezetet szentel a magyar támogatáspolitikának. A témában való jobb eligazodást, sok miértünk közvetett válaszát adja a Kik csinálják a magyarságpolitikát? című rész. Bárdi a kötet végén dilemmáit is megosztja az olvasóval, és függelékként, Támogatáspolitikai szerkezetváltás és társadalompolitikai célprogramok címmel közli a Határon Túli Magyarok Hivatala részére 2002-ben készített munkáját.

A fejezetek — az említett világos logikának köszönhetően — egymásra épülnek. A szerző okfejtésével így például folyamat részeként tudjuk értelmezni a státustörvényt (kedvezmény-) is, mert a jogszabályt körüljáró részbe beemeli a kisebbségtörténetet korszakoló első fejezet lényegét is. „A kilencvenes évek második felére a kisebbségvédelem és a jövőképként elfogadott nemzeti autonómia is jelentős fogalomváltozáson ment át. Pontosabban újra megjelent a harmincas évek második felének kettőssége, amikor is a kisebbségvédelem egyszerre jelentett politikai, jogi és biztonságpolitikai kérdést és egyszerre a társadalomszervezés kérdését. A második világháború után inkább kulturális és nyelvvédelemről beszélhetünk, amelyet a hetvenes évek második felétől mint emberjogi problémát jelenítettek meg a nyugati nyilvánosságban. 1989 után, az alapszerződések megkötéséig elsősorban jogi és biztonságpolitikai eszközrendszerben gondolkodtak a többségi és a kisebbségi politikusok a kérdés kezelésével kapcsolatban. A kilencvenes évek második felének vitáiban, programjaiban ellenben már a kisebbségvédelem társadalompolitikai oldala erősödött meg” — írja a kutató (a kiemelés tőle — K. Á.).

Rendkívül tanulságos a kisebbségek történetének összehasonlító, tehát párhuzamokat és eltérő mozzanatokat egyaránt kereső vizsgálata, különösen a generációs csoportok mozgásterének, indíttatásainak elemzése. Itt most csak egy érdekes, inkább félmúltbeli folyamatot ragadunk meg Bárdi szavaival: „A felvidéki magyar politikai élet összetettsége miatt félrevezető volna MPP (Magyar Polgári Párt) — MKDM — EPM ívet húzni a pragmatikus együttműködőkétől az autonomista önrendelkezőkéig terjedő álláspontok ábrázolására. Annál is inkább, mivel az MPP is komoly autonómiakoncepcióval rendelkezett. De a pártok mögött húzódó csoportok eltérő stratégiája a mečiari, igen aktív jogszűkítő magyarságpolitika következtében ki sem bontakozhatott. (…) ĺgy a politikai-szervezeti tagoltság ellenére az elit körében folyamatos — a harmincas években már megtapasztalt — kisebbségi/nemzeti összezáródásnak lehetünk tanúi.”

Az említett „összezáródásnak” számos megnyilvánulása van. A Bárdi által tárgyaltak közül itt most csak két következményt ragadnék ki, amelyeknek azonban a szerző szerint is meghatározó szerepük lehet, különösen a kisebbségi közösségépítés jövőbeni eredményességét illetően.

Az egyik a támogatáspolitika. A kutató úgy véli, az úgynevezett kisebbségi intézményrendszernek szánt támogatások terén „a forrásokért, illetve a forráselosztásért folytatott harcban a politikai eliteké lett a döntő szerep”, miáltal „a társadalomépítés gyakorlatilag alárendelődött az érdekvédelmi, politikai munkának”, ami „a kisebbségi társadalom stabilitását, belső kontrollmechanizmusait gyöngítheti.” Hogy mi ennek a veszélye? „ĺgy a kisebbségi társadalom csak az elitek politikai konstrukciója marad(hat), és — miközben rohamosan pauperizálódik — nem válhat szerves társadalomszerkezeti egységgé” — véli Bárdi Nándor.

Ám nemcsak a bázis eltávolodása az „összezáródás” következménye. (Megjegyzendő: a választótábor/közösség lemorzsolódása természetesen főként általánosabb össztársadalmi folyamatokkal függ össze.) Van egy másfajta össze-, vagy még inkább bezáródás is. Lényegét nehéz megragadni, Bárdi is inkább kérdésként fogalmazza meg (de, úgy érzem, egyben számonkérésként is): „Vajon a mai politikai hálózatok szövetében működő kisebbségpolitikusoknak van-e olyan csatornájuk, amely pontosan közvetíti számukra, hogy az általuk reprezentált közösségnek mi a véleménye, akarata, érdeke?” Szerinte a választások a kisebbségek számára etnikai szavazások, ezért „nem jelentenek megfelelő visszajelző rendszert.” „Ebben a nemzetállami helyzeten túli viszonylatban az a kérdés, hogy a kisebbségi magyar elitek belátják-e a tevékenységüket közvetlenül korlátozó, hosszabb távon azt legitimáló, a társadalmon belül a demokratikus akaratképződést biztosító szerkezetek szükségességét?” — kérdezi Bárdi.

Engedtessék meg még néhány megjegyzés, nem is annyira a könyvvel, hanem az egyik benne foglalt ténnyel kapcsolatban. Bárdi az 1963 utáni szabadabb (cseh)szlovákiai légkörrel kapcsolatban megjegyzi, hogy a szlovákiai magyar sajtóban „az Irodalmi Szemle révén elkezdődött a felvidéki magyar kisebbségi hagyományok bemutatása; az aktuális intézményültséget kimondatlanul is öszsze lehetett vetni a két világháború közti viszonyokkal.”

E tényközlésnél éppen az „összevetés” kapcsán álljunk meg egy pillanatra. A két világháború közti szlovákiai magyarsággal kapcsolatos tudásanyag megismerését-megismertetését a szlovákiai magyar értelmiség 1938 óta fontosnak tartja. A kutatások megközelítésmódja és intenzitása politikai korszakonként, a rendelkezésre álló szakértői potenciáltól és intézményi háttértől függően változó.

1989 óta mindenképpen szabadabbnak és programszerűbbnek, éppen ezért plasztikusabbnak is tetszik a szlovákiai magyar közösség múltjának társadalomtudományi szempontú feltárása. Szerintem a kérdés mára inkább az, hogy közelebbről mit is jelent ez a feltárás: a tények ismeretét, vagy — éppen a tényanyag alapján — az összefüggések felfedését. Számos területen az előbbi szintig jutottunk el vagy még odáig sem, ami azért veszélyes, mert nemegyszer mechanikus, az eltérő korkörülményeket is többé-kevésbé mellőző módon ebben a kutatási szakaszban konfrontáljuk a félig nyers ismeretanyagot a jelennel. S míg a hatvanas években ennek a pártállami korlátok közepette pozitív, ösztönző hatása lehetett az értelmiségre, ma döntéshozókat is tévútra csalhat, miközben egy-egy tévedésnek nagyobb súlya van. Ezért is fontos kiindulási és viszonyítási pont Bárdi Nándor problémakatalógusa. Korpás Árpád

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?