<p>Richard Raši egészségügyi miniszter a Dzurinda-kormány idején végrehajtott ágazatbeli béremeléssel büszkélkedik. Raši állítása szerint 2006 és 2010 között 51,33 százalékkal nőtt az átlagkereset a kórházakban, ami 37 százalékos reálbér-emelkedést jelent, mivel az adott időszakban az infláció 14 százalékos volt.</p>
Raši az előző kormány béremelésével büszkélkedik
A rendelkezésünkre bocsátott adatok szerint azonban ez a nominális emelkedés 2005 és 2009 között következett be. Vagyis egy része - a 2005-ös és a 2006-os béremelés - még az előző kormány idejére esik. Ebben az időszakban, főleg az orvosok 2006-os „sztrájkjának“, tiltakozó akciójának köszönhetően emelkedtek a bérek, két ütemben 10-10 százalékkal, amelyről még a 2006-os parlamenti választások előtt, a Dzurinda kormány idején született döntés.
Az átlagbér alatt keresnek
az ápolók A kórházi ápolók 2006-ban az átlagkereset másfélszeresét kitevő, akkori árakon mintegy 28 ezer koronás fizetést szerettek volna elérni, az orvosok pedig az átlagkereset háromszorosát tartották volna elfogadhatónak. Az ápolók bére az egészségügyi minisztérium hivatalos statisztikái szerint 2009-re sem érte el az átlagkereset szintjét, az orvosok fizetése pedig mindössze az átlagkereset kétszeresére emelkedett.
Félrevezetőszámok Mária Lévyová, az ápolók kamarájának elnöke szerint a minisztérium számai megtévesztők, legalábbis a nővérek fizetését illetően. „Ez az átlag nagyrészt az egyetemi kórházaknak köszönhetően ekkora, országos viszonylatban egyáltalán nem reális -mondta lapunknak Lévyová. - Információink szerint a különbség a nagy és a kis kórházakban dolgozó nővérek keresete között 200 euró vagy akár ennél is több lehet“ - tette hozzá.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.