<p>Tegnap némileg módosított a kormány a munkatörvénykönyv szerdán jóváhagyott változatán.</p>
Rabszolgaságról beszélnek az orvosok
A módosítás az egészségügyi dolgozókat érinti. Az eredeti változat szerint az egészségügyben dolgozók számára az évi 150 túlórán felül plusz 100 órát rendelhet el a munkaadó. A tegnapi módosítás szerint viszont az évi 250 túlóra nem rendelhető el automatikusan, 150-en felül szükséges az alkalmazottak képviselőinek beleegyezése. Ugyanakkor az egészségügyben indokolt esetben továbbra is marad az akár évi 400 túlóra.
Az orvosszakszervezet (LOZ) közben azt nehezményezi, hogy a túlórák témájáról az egészségügyi minisztérium velük nem is tárgyalt, csak az Egészségügyi Dolgozók és Szociális Szolgáltatók Szakszervezetével (SOZ) egyeztetett. Peter Visolajský, a LOZ elnöke rámutatott: a túlórák elrendelésével a kormány főleg az orvosok alacsony számát akarja elfedni, így próbálja elhitetni, hogy a rendszer működőképes, és elegendő szakembere van. Visolajský egyenesen „rabszolgatartó társadalomnak” nevezte azt, ahol az orvost bármikor behívhatják hétvégén is dolgozni, a törvényes munkaidőn felül. Hasonlóan vélekedik az Egészségügyi Nővérek és Szülészasszisztensek Szakszervezete is. Elnökük, Viliam Záborský szerint a törvénybe foglalt plusz túlórákkal a hiányzó személyzet munkáját akarja pótolni az állam. Az egészségügyi minisztérium szerint az ágazat specifikus, állandóan működnie kell, az egészségügyi beavatkozások nem halaszthatók el, ezért rendelték el a dolgozók számára az extra túlórákat. (sán, SITA, akt)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.