Próbatesztelés az ötödikben

<p>Pozsony. Újabb teszteléseket vezet be az oktatásügyi minisztérium, közben a tanárok szerint az eddigiekben is sok minden kifogásolható.</p>

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ

 

Évek óta zajlik a kilencedikesek tesztelése, idén először pedig már az ötödikesek tudásszintjét is ellenőrzik, tesztelésük már egy hete zajlik. A tesztlapokon évről évre megjelennek olyan feladatok, amelyek félrevezetőek, így a jól felkészült diákok is csak tippelni tudják a helyes választ, figyelmeztet a hazai szlováktanárok szövetsége (SAUS). A tesztek kidolgozója, az Oktatásügyi Szabványosított Mérések Nemzeti Intézete (NÚCEM) évek óta ignorálja a tanárok, a szülők és a laikus nyilvánosság ezzel kapcsolatos figyelmeztetését, állítja a szövetség. Szerintük ezzel tudatosan rossz képet kap a társadalom az alap- és középiskolások tudásszintjéről. „Évek óta eredménytelenül véleményezzük például a szlovák nyelv oktatásának módszertanát. Ha azoknak a véleményére sem figyelnek, akik érintettek a témában, még nagyobb krízisbe taszítjuk az oktatásügyet” – állítja Xénia Činčurová, aki az alapiskolákat képviseli a szövetségben. A tanulók a jelenlegi helyzetben egyre inkább elvesztik a motivációjukat a tesztelésre való felkészüléshez, vélekednek a szlováktanárok.

 

NÚCEM: a tesztekkel nincs gond

 

Sem a tesztkérdésekkel, sem a diákok motivációjával nincs semmi gond, szögezi le Romana Kanovská. A tesztelést lebonyolító NÚCEM igazgatója szerint ezeknek a tudásszint-felméréseknek az eredményei viszonylag nagy arányban egyeznek azokkal a jegyekkel, amelyeket az adott tantárgyakból a diákok a bizonyítványba kapnak. „Az egyes és kettes tanulók eredményei statisztikailag lényegesen jobbak voltak az országos átlagnál. A hármas, négyes és ötös tanulók eredményei pedig megfelelnek azoknak az osztályzatoknak, amelyeket a bizonyítványba kapnak” – magyarázta Kanov-ská. A szlováktanárok kifogásaival kapcsolatban emlékeztetett, hogy az őket képviselő szervezet együttműködött a minisztériummal a tesztkérdések összeállításánál.

Az eredményeket óvatosan kezelik

 

Ebben a tanévben 70 iskola 2300 ötödikes diákja kapcsolódik be a felmérésbe, köztük 13 magyar alapiskola 560 tanulója is. A komáromi Eötvös Utcai Alapiskola egyike ezeknek. Szakmailag megalapozottabb lenne, ha az ötödikesek helyett a negyedikeseket vetnék alá tesztelésnek, állítja Csintalan Zsuzsanna. „Pontosabb képet adhatnak az alsó tagozatot befejező gyerekek tudásáról, ötödikben ugyanis a gyerekeket új pedagógus veszi át, és ez hatással van az eredményeikre is” – magyarázta az igazgató. A kilencedikesek tesztelésével kapcsolatban rámutatott: előfordul, hogy a tesztlapok a tananyagnak azt a részét is érintik, amelyet a jóváhagyott tantervek szerint még nem vett át az osztály. „Nem rendszeres, de volt már ilyen” – mondta az igazgatóhelyettes. A tesztelések eredményeit az iskolák óvatosan kezelik. „Ha egy kisiskolában például mind a négy végzős tanuló kilencven százalék feletti eredményt ér el, akkor sejteni lehet, hogy az nem reális” – nyilatkozta lapunknak. 2015-től az összes ötödikest tesztelni fogják. Az idei próbaverzió 35 ezer euróba került. (TASR, vps)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?