Vaján. - Az erőmű magánosításának 2003-ig kell lezajlania - mondta a Szlovák Villamosművek Rt. Vajáni Hőerőműjének igazgatója, Milan Fedorco mérnök. Miközben a táv-hőszolgáltatási és áramelosztási részleg önállósodott, a termelés és szállítás egyben maradása ideális lenne. Ez a struktúra az atom-, a hő- és a vízi erőművek esetében is a legmegfelelőbb.
Privatizáció előtt a hőerőmű
„Még a választásokig meg kéne jelennie annak a 2-3 lehetséges privatizőrnek, akik számításba jönnek az előkészületek utolsó szakaszában. A privatizációról egyébként megoszlanak a vélemények: számunkra az lenne a legelőnyösebb, ha az egész céget egyben privatizálnák, fejtette ki az igazgató.
Elvégezték azokat az előkészületi munkákat az átfogó rekonstrukció során, amelyek feltétlenül szükségesek voltak a magánosításhoz, így az erőmű gazdasági hátterének megalapozását is. Szoros kapcsolatban állnak nyugati cégek technológiáit szállítókkal, például az amerikai Parsons céggel, amelytől a nemrég kaptak egy átfogó tanulmányt a gazdaságos üzemeltetés lehetőségeiről. Hasonlóan a Rolls-Royce-tól is küldtek ilyen útmutatót a teljesítménynövelés elérésére, gazdaságos üzemeltetésre. A hőerőmű privatizációja függ a többi energiatermelőtől is, ugyanis valamennyi szervesen kapcsolódik egymáshoz, kiegészíti egymást. Egységes rendszerként működik, ezért úgy kell összehangolni minden részlegét, hogy továbbra is zökkenőmentesen üzemeljen.
„Az EVO II-es nehéz fűtőolajra és földgázra üzemel, melyek beszerzési ára jóval magasabb az EVO I-ben használt szilárd fűtőanyagú barnaszénnél, ezért ezek a blokkok tartalékként szerepelnek arra az esetre, ha nálunk vagy a többi szlovákiai erőműben termeléskiesés van, illetve, a teljesítmény regulációt szolgálják. Ha ezen keresztül folyna a teljes energiatermelés, akkor nagyon drágán állítanánk elő a villamos energiát és szinte lehetetlen lenne megfizetni - írta le a hőerőmű másik energiatermelő részlegének köldetését az igazgató.
Arra a kérdésre, hogy a privatizáció után milyen mértékű elbocsátások várhatók, az erőmű vezetője egyelőre nem tud pontos választ adni: A munkaerő-csökkentés több tényezőtől függ, egyrészt attól, mekkora lesz a villanyáram-fogyasztás a jövőben, milyen lesz a villamos energia ára a nyugati államokban, de az is befolyásolja majd létszámot, mennyi áramot termel majd a Jaslovské Bohunice-i, illetve a mohi atomerőmű. Ezért számot most nem lehet mondani, de a privatizáció után mindenképpen kell létszámcsökkentéssel számolni kell" - nyilatkozta az igazgató.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.