<p>A navigációk gyártásáról ismert TomTom társaság kiszámolta, mely városokban töltötték a sofőrök a legtöbb időt forgalmi dugókban. </p>
Pozsony, Kassa és Budapest a bedugult városok világlistáján
Összesen 48 ország 390 városa szerepel a listán, a statisztikákból Szlovákia két legnagyobb városa, Pozsonyt és Kassa sem maradt ki. A TomTom adatai szerint Pozsonyban egy sofőr naponta átlagban 32 percet vár forgalmi dugóban. Évente 122 órát ül végig az autóban, kocsisorban araszolva. Az elmúlt évben a legtovább november 16-án kellett dugókban várakozni. Útban a fővárosba a sofőrök leggyakrabban kedden, reggel nyolc és kilenc óra között várnak a legtovább, ellenirányban a legnagyobb kocsisorok pénteken délután négy és öt óra között képződnek. Pozsonynak ezzel a TomTom szerint egy százalékkal jobb eredményt sikerült elérni, mint egy évvel korábban. Kassa sem úszta meg Az ország második legnagyobb városa, Kassa sem büszkélkedhet sokkal jobb eredménnyel, a sofőrök ott körülbelül napi 22 percet várakoznak dugókban, évente összesen 85 órát. A leghosszabb kocsisorok útban Kassára hétfőn reggel vannak, hét és nyolc óra között, míg ellenirányban meglepő módon nem pénteken, hanem kedden, délután három és négy óra között. Kassa közlekedése, ami a forgalmi dugókat illeti, az elmúlt egy évben nem változott. Bécsben a sofőrök naponta átlagban 30 percet töltenek dugókban, Brünnben 25 percet, Budapesten pedig 26 percet. A legnagyobb megpróbáltatásnak Mexikóváros lakosai vannak kitéve, akik naponta körülbelül egy órát ücsörögnek dugókban, évente 277 órát – ezzel a ranglista első helyére kerültek. A második helyen van Bangkok, ahol a forgalmi dugókban való várakozás napi szintén 64 perc átlagban, ám évente már 244 óra. A harmadik napi 48 perces és évi több mint 184 órás várakozással Jakarta. Az első tíz város közé két európai város is bejutott: az 5. a közép-lengyelországi Lódz, a hatodik pedig a román Bukarest. Népszerűtlen buszok Az, hogy a román fővárosban nagyobb dugók alakulnak ki, az Európai Újjáépítési Fejlesztési Bank egy korábbi felmérése szerint főleg a tömegközlekedés alacsony hatékonyságának tulajdonítható. A román fővárosnak a következő 15 évre kidolgozott közlekedésfejlesztési tanulmánya rámutat, hogy a buszok és villamosok azért sem vonzóak, mert nem biztosítanak számukra megfelelő elsőbbséget: a főutakon sincsenek mindenütt buszsávok kialakítva, vagy nem tartják tiszteletben őket. Az is naponta előfordul, hogy a szűk utcákban kanyargó villamossíneket elfoglalják a szabálytalanul parkoló autók, amelyeket legtöbbször a villamos utasai próbálnak félretenni az útból. A statisztikák szerint a bukarestiek mintegy fele autóba ül, ha egy kilométernél nagyobb távolságokra kell utaznia. A város útvonalait szabálytalanul parkoló autók tízezrei szűkítik, de a kialakított parkolóhelyeken sem kell 1,50 lejnél többet fizetni óránként.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.