<p>Február 22-én Rimaszombatban megalakult a Purt, hogy a gömöri cigányság érdekeit képviselje. A Híd támogatásával létrejött szervezet az első, amely kifejezetten a szlovákiai magyar romákkal foglalkozik. A kis közösségeknek meg kell adni az esélyt és a segítséget, hogy maguk oldják meg gondjaikat, hangsúlyozza Vavrek István, a Purt vezetője.</p>
„Politika nélkül nem tudunk semmit elérni”
SZAKÁCS BORBÁLA
Milyen magyar cigánynak lenni Szlovákiában?
Én nagyon sokáig azt hittem, hogy „csak” magyar ember vagyok. Az embernek meg kell barátkoznia saját cigányságával, ami nem egyszerű. Az emberek szemében ugyanis nagyrészt negatív kép él a cigányokról, pedig köztük is van egy csomó tanult, híres ember, és igenis van, amire büszkék lehetünk. Ott vagyunk a történelemben végig a magyarok mellett, és ezer szálon kötődünk egymáshoz: mi magyarul beszélünk, magyar iskolákba járunk. Magyar cigányok vagyunk.
Honnan jött az ötlet, hogy kellene a gömör–nógrádi magyar cigányságnak egy ilyen érdekképviseleti szervezet?
Elegem van abból, hogy mindig csak akkor van szükség a cigányokra, ha választások vannak. A politikusok idejönnek – vagy ide se jönnek –, pénzt osztanak meg ételt, aztán négy évig felénk se néznek. Pedig itt van egy csomó probléma, amivel foglalkozni kéne.
Például?
Alapítottam egy civil szervezetet, a Ternipét. 2007-ben Rimaszécsen szerveztünk egy délutáni iskolát. Azonban amikor beindult a program, hirtelen nem csak az oktatási problémákkal kerültünk szembe, hanem a szülőknek egy csomó más problémájával is. Hogy a gyerekre nincs mit ráadni, a nincs mit enni, a szülőnek nincs munkája és így tovább. Ezért próbáljuk különböző projektekkel segíteni a szülőket és a helyieket.
Ez nem elég?
Vannak dolgok, amiket így nem lehet megoldani. Ma Szlovákiában ott tartunk, hogy politika nélkül nem tudunk semmit elérni. Ezért jött az ötlet, hogy kellene egy nagyobb szervezet, nagyobb területi lefedettséggel és egy erősebb partner segítségével.
És ez volna a Híd párt? Hogy kell ezt elképzelni, miben áll a kapcsolat a két szervezet között?
A Purt a partnere lesz a Hídnak, de ennél nem megyünk tovább. A Híd felajánlotta a segítségét, mi pedig köszönjük, elfogadjuk. De én például nem kapok semmiféle juttatást ezért a Hídtól, és nincs semmiféle szervezeti alárendeltség sem. Azért csinálom, mert őszintén hiszek benne, hogy akik az alakuló ülésre eljöttek, azok végre komolyan tenni akarnak valamit ezekért a roma közösségekért, és nem a rövid távú politikai haszonszerzés motiválja őket. A Purt nem fog szavazatot gyűjteni senkinek, nem azért alakult. Nem fog sem pénzt osztani, sem krumplit vagy húst. Ezt elmondtuk az alakuló ülésen is, amelyen részt vett Solymos László, a Híd frakcióvezetője is. Solymos úr ugyanezt mondta el a jelenlevőknek: olyan dolgokat akar támogatni, amiből a közösségnek lesz haszna.
Mivel fog tehát foglalkozni a Purt?
A Purt azért alakult meg, hogy összefogja a gömöri magyar cigányságot. Persze nem zárjuk ki a szlovák ajkú romákat sem. Azért vagyunk, hogy a helyi közösségből érkező emberek el tudják mondani problémáikat, és azon valamilyen módon megpróbáljunk segíteni.
Melyek a legnagyobb problémák?
Ebben a térségben a legmagasabb az országban a munkanélküliség. És persze ha akad is munka, azt utolsóként kapja meg egy cigány. Mi ezen nem tudunk segíteni, nem tudunk munkahelyeket teremteni, ahhoz állami szintű kezdeményezések kellenek. Nekünk kisebb, helyi dolgokban kell gondolkodnunk, amik élhetőbbé teszik a magyar cigányok életét.
Mi lesz az első kezdeményezésük?
Például ha egy községben rosszak az utak, vitetnénk néhány utánfutónyi kavicsot, szólnánk a helyieknek, hogy jöjjenek segíteni, és megcsinálnánk az utakat. A Purtban lesznek tanárok, roma tanárok. Szeretném azt is, hogy a roma tanárok a Purt tagjaiként vállalnák, hogy korrepetálják a falusi gyerekeket: azokat is, akik bukásra állnak, de azokat is, akik jó tanulók, és tovább akarnak tanulni. Kiutaznának hozzájuk, ha kell, különórákat tartanának. Ez kis dolog, mégis nagy segítség a helyieknek.
De erre honnan lesz pénz ? A „kavicsot” valamiből meg kell venni.
Elsősorban pályázatok útján. A Purt civil szervezetként működik, tehát pályázni fogunk. A kormányhoz, a kulturális minisztériumhoz, az Európai Unióhoz, ahová csak tudunk. Ebben segíthetnek a partnereink is. Szólunk nekik, hogy van egy falu, ahol nem járható az út, és megkérjük őket, hogy támogassák a tevékenységünket néhány utánfutónyi kaviccsal. Ha ezt valamelyik partnerünk biztosítja, a munkát a Purt elvégzi. Nem pénzt kérünk, azt nem is fogadnánk el.
Nem tart attól, hogy a Híd meg fogja próbálni a maga céljaira használni a szervezetet, ha eredményesen működik?
Ha eredményesek vagyunk, az egyben azt is jelenti, hogy a Híd is tartotta a szavát, akkor legyen belőle haszna. Akkor fogok a Hídra szavazni – mert eddig nem szavaztam rájuk –, ha betartják a szavukat. Még azt is el tudom képzelni, hogy néhány év múlva, ha a Hídnak komoly szándékai lesznek és jól megy az együttműködés, azt mondjuk nekik, hogy tegyenek föl a Purtból egy embert a listájukra.
Önnek vannak ilyen ambíciói?
Én személy szerint nem indulnék, de ha a Purt tagjai közül valaki úgy érzi, hogy vannak politikai ambíciói, akkor tessék parancsolni. De első a munka. Ugyanakkor, ha egyszer azt látom, hogy a Híd nem korrekt, akkor fogom magam, és elmondom, hogy a Híd ezt meg azt csinálta, és akkor itt a környéken a párt biztosan megbukik.
Mikor lesz elégedett, mit vár a Purttól?
Ha a Purt egy év vagy két év múlva konkrét eredményeket tud felmutatni, akkor elégedett leszek. A végső cél meg az lenne, hogy kialakuljon egy olyan közösség a Purton belül, amelyik tényleg ismeri a helyi emberek problémáit, és ezekre megoldásokat tud hozni. Ne Pozsonyból mondják meg, hogy mit építsünk, hanem a helyiek döntsék el, hogy épp mire van szükségük.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.