<p>Pozsony. Drogfogyasztók és a szolgálatot megtagadó egészségügyi dolgozók büntethetősége volt tegnap a legfontosabb téma a parlamentben. A képviselők lapzártánkig nem fejezték be a vitát, a tervezetről várhatóan ma szavaznak.</p>
Poliačik „hasist” vitt az ülésre
ÖSSZEFOGLALÓ
Megdöbbentette a parlamenti képviselőket Martin Poliačik (SaS), aki a büntetőtörvénykönyvhöz való hozzászólása elején bejelentette, hogy szemléltetésként hasist hozott a parlamentbe.
„Drog” a parlamentben
„Ez csak egy darabka, ennyi a megengedett mennyiség egy fogyasztó számára, tíz adag – mutatta a síri csöndben ülő képviselőtársainak a két, mintegy fél centiméteres barna anyagot. – Csak azért mutatom, hogy lássák, milyen kis morzsa képes gyökeresen megváltoztatni egy ember életét. Nem azért, mert kábítószer, hanem azért, mert ilyen a törvény.” Majd megnyugtatta a képviselőket, hogy a bemutatott anyag nem hasis, hanem csokoládé, és megette. Arra kérte a honatyákat, hogy támogassák a kormány javaslatát, mert az lehetővé teszi, hogy a 10 adagot kevéssel meghaladó mennyiséget magánál tartó fogyasztóra is kiszabható legyen feltételes szabadságvesztés, ne kelljen minden esetben börtönbe kerülnie.
Pavol Hrušovský (KDH) azonban komolyan vette. „Megszentségtelenítette a parlamentet, ide még senki nem hozott drogot” – háborgott a kereszténydemokrata képviselő. A kormány a 10 adagnál nagyobb mennyiséget magánál tartó drogos számára a büntetés alsó határát 3 évre csökkentené, így a minimum kiszabása esetén a bíró még felfüggesztett büntetést adhatna, felügyelet alá helyezve az elkövetőt. A korábbi szabályozásnál ezt nem tehette meg.
Az ellenzék konzervatívabb pártjai elutasították a javaslatot, mivel az szerintük a dílereknek kedvez.
Büntetnék az orvosokat
„Legyetek csöndben és dolgozzatok!” – állt a tiltakozók trikóján a felirat, utalva arra, hogy a büntetőtörvénykönyv módosításával a parlament gyakorlatilag megszüntetné az orvosok sztrájkhoz való jogát. Ján Valocký (Smer) javaslatára ugyanis akár 5 éves szabadságvesztésre is ítélhetnék őket, ha nem veszik fel a munkát, amikor a kormány válsághelyzetet hirdetett, például, ha az orvosok sztrájkolnak. (lpj, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.