Pénzfüggő a jogvédelem

Pozsony. Kevés jogász vállalja a romák jogvédelmét, mutatott rá Jean Garland a budapesti székhelyű Európai Roma Jogok Központjának vezetője a Szlovák Ügyvédi Kamara együttműködésével szervezett pozsonyi szeminárium után. Štefan Detvai, a kamara elnöke szerint ennek elsősorban gazdasági okai vannak.

Pozsony. Kevés jogász vállalja a romák jogvédelmét, mutatott rá Jean Garland a budapesti székhelyű Európai Roma Jogok Központjának vezetője a Szlovák Ügyvédi Kamara együttműködésével szervezett pozsonyi szeminárium után. Štefan Detvai, a kamara elnöke szerint ennek elsősorban gazdasági okai vannak. „Alkotmányunk mindenkinek garantálja az igazságos bírósági tárgyaláshoz való jogot, viszont ennek gyakorlati alkalmazását már nem. Ha a roma nemzetiségű ügyfél meg tudja fizetni, akkor van jó ügyvédje. Ha nincs pénze, akkor jogvédelme sincs biztosítva. De ez nem csak a romákat sújtó probléma, ugyanilyen helyzetben vannak a munkanélküliek, kispénzű emberek is" - mondta Detvai.

Szlovákiában évente 25 milliót fordít az állam ingyenes jogi segítségnyújtásra, Csehországban erre 300 milliót különítenek el. Jana Kviečinská, a kormányhivatal kisebbségügyi főosztályvezetője szerint ez nem csak pénz kérdése. „Ismerek ügyvédeket, akik szívvel, lélekkel védik az emberi jogokat. Elvállalnak néhány jól fizető ügyet, hogy aztán a szegényektől, a jogtiprást szenvedett nincstelenektől ne kelljen tiszteletdíjat kérniük" - tette hozzá. Garland tapasztalatai szerint az esetek egy részében azért utasították vissza a felkért jogászok egy-egy roma áldozat védelmét, mert szakmailag az emberi jogok terén felkészületlennek érzeték magukat, több esetben viszont bevallották: félnek, hogy veszítenek presztízsükből és roma ügyvédnek bélyegzik majd őket. „Szlovákiában is találtunk készséges jogászokat, de számuk nem fedi a valódi szükségleteket. Szemináriumunk célja: előkészíteni egy nemzetközi jogászhálózat kiépítését, illetve átadni a tapasztalatokat az emberi jogok és a jogvédelem terén” – részletezte a budapesti vendég. Szlovákiában 10-15 esettel foglalkozik a budapesti központ. Denisa Havrľová roma újságírónő esete Garlandot is felháborította. A romákat nem csak Szlovákiában diszkriminálják és nem csak nálunk vállalják nehezen védelmüket, ez a probléma a többi posztkommunista országra, sőt a nyugati demokráciákra is jellemző. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?