Peter Pellegrini
Pellegrini: Az EU-nak van alternatívája, de azt senki sem kívánja Szlovákiának
Létezik alternatívája az uniós tagságnak, de azt senki sem kívánja Szlovákiának. Ezt Peter Pellegrini (Smer-SD) kormányfő jelentette ki a Szlovákia az EU-ban 2019 után című beszélgetés elején. Hozzátette: a „nyugat és Oroszország között rekedt” országok sokkal kevésbé sikeresek, mint Szlovákia.
„Az EU- és a NATO-tagság nélkül soha nem fogunk hidat képezni kelet és nyugat között, nem leszünk új Svájc és nem leszünk a nemzetközi kapcsolatok új erkölcsi szabályainak központja sem. Mivel,
ha egyedül maradnánk, nem lennénk más, mint könnyű préda, egy izolált sziget, amellyel a nagyhatalmak azt tehetik, amit akarnak”
– jelentette ki a kormányfő a Pozsonyi (Bratislava) Közgazdasági Egyetemen, a GLOBSEC rendezvényén.
Pellegrini hozzátette: a gazdasági mutatók is egyértelműen jelzik, merre kell orientálódnia a szlovák külpolitikának.
Hangsúlyozta: Szlovákia 85 százalékban az EU országaiba exportál, ehhez képest az Oroszországba irányuló export csak 2-2,5 százalékot tesz ki, a Kínába irányuló pedig még kevesebbet.
„Ez abból is adódik, hogy az EU és az USA közösen a világ névleges GDP-jének 48 százalékát adja” – jegyezte meg a kormányfő.
Pellegrini arról is beszélt, hogy tekintettel arra, mi mindent kínál, az EU aránylag olcsónak számít. A működéséhez a kormányfő szerint minden európai évente nagyjából 400 euróval járul hozzá, vagyis napi egy kávé árával. Ezért cserébe hozzáférünk az óriási európai piachoz, erős alkupozíciót nyerünk, a NATO-val együttműködve pedig békét és biztonságot.
Emellett az Európai Unió Pellegrini szerint segített nyomást gyakorolni Szlovákiára, ennek köszönhetően pedig a csatlakozás előtt javult az ország helyzete. Ugyanakkor elismerte, hogy állnak még kihívások az ország előtt, például a korrupció felszámolása, vagy az igazságszolgáltatás, a vállalkozói környezet és az oktatás színvonalának emelése. Úgy véli, elengedhetetlen az EU-n belül a további integráció is.
Felszólalása végén
Pellegrini felszólított az EP-választásokon való részvételre az ún. szlovák paradoxon felszámolása végett.
Szlovákia nagyon pozitívan értékeli az EU-t, ugyanakkor itt a legalacsonyabb a választási részvétel. Ez pedig a miniszterelnök szerint teret enged a rendszerellenes, euroszkeptikus erőknek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.