Pazarlás és pénztelenség a bíróságokon

<p>A pénzügyminisztériumtól az igazságügyi minisztériumig vonultak tegnap a bíróságok béremelést követelő alkalmazottai. Tomáš Borec igazságügyi miniszternek április 10-ig adtak időt, hogy teljesítse bérkövetelésüket.</p>

ÚJ SZÓ-HÍR

Ha a miniszter nem teljesíti követeléseiket, a bíróságok újra bezárnak, az alkalmazottak meghatározatlan időre ismét sztrájkba lépnek.

Ki végzi a munkát

Az Új Szónak nyilatkozó tiltakozók egy csoportja elmondta, hogy a bíróságokon a munka oroszlánrészét ők végzik. A bíró csupán kitűzi, vezeti a tárgyalást, megírja és kihirdeti az ítéletet, minden más feladat a bírói asszisztensre hárul. Ő vezeti a vádiratot, kapcsolatot tart az ügy minden érintettjével, ő intézi a szakértői véleményeket, a különböző kérvényeket, az idézéseket. Az ő feladata a tárgyalásokon a hangfelvétel készítése, az ítéletek anonimizálása és végső megfogalmazása. A kisebb bíróságokon az írnok feladatait is ellátja, gyakran a késő délutáni órákig dolgozik. Nem ritka az sem, hogy egy-egy asszisztensnek egyszerre 120 folyó ügyet kell kézben tartania. A tárgyalás kitűzésétől a tárgyalás időpontjáig számos eljárást kell lebonyolítani, melybe a teljes bírósági apparátus bekapcsolódik. A bíró csak a kész vádiratot kapja kézhez.

Ki mennyit keres

Több alkalmazott minimálbérét dolgozik, miközben a bírók fizetése akár az 5 ezer eurót is elérheti. Míg a bírók 13. és 14. fizetést is kapnak, addig a bíróságok alkalmazottainak elmondása szerint tavaly egyszeri jutalomként 50–100 eurót fizettek nekik. A túlórákat nem fizetik ki, és szabadnapot sem kapnak a ledolgozott órákért. Állításuk szerint nem az elvégzett munka alapján értékelik őket. Volt tiltakozó, aki azt állította, igazságtalanul osztják el az igazságügy költségvetését. Óriási összeget tesz ki a bírók bére, miközben évek óta nem emelkedett a többi dolgozó fizetése. Évről évre kisebb összeget fordítanak irodai eszközökre, viszont volt rá példa, hogy egy bíró irodájának berendezését öt év alatt kétszer is lecserélték.

93 százalékos részvétel

Az Igazságügyi Dolgozók Szakszervezetének tájékoztatása szerint 3700-an nem vették fel a munkát, ez azt jelenti, hogy az összes alkalmazott 93 százaléka kapcsolódott be a tiltakozó megmozdulásba, több bíróságon százszázalékos volt a részvétel.

A Nyitrai kerület 375 bírósági alkalmazottja közül 364-en nem vették fel a munkát. Rimaszombatban csak egy alkalmazott dolgozott, a Galántai Járásbíróság 67 dolgozójából 64-en nem álltak munkába. A legkevesebben a Besztercebányai Kerületi Bíróságról csatlakoztak, a dolgozók 58 százaléka vett részt a sztrájkban. A sztrájk alatt a hatvankét kerületi és járási bíróságon ügyeletet tartottak. A bírók az alkotmányból eredően nem sztrájkolhatnak, több helyen ők helyettesítették az iktatók személyzetét. A Besztercebányai Járásbíróság iktatójában reggel az igazgató fogadta az ügyfeleket, később egy bírónő és a bíróság hivatalvezetője váltotta. Országszerte számos tárgyalást elnapoltak, 1400 tárgyalást azonban a sztrájk ellenére megtartottak. (TASR, ie)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?