Pánik a görög „oxi” után

A görög referendum eredménye sokkolta az uniós politikusokat. Szoros befutó helyett egyértelmű többségbe kerültek a nemek (görögül: oxi).

A görög referendum eredménye sokkolta az uniós politikusokat. Szoros befutó helyett egyértelmű többségbe kerültek a nemek (görögül: oxi). A részvételi arány 62,49 százalék volt, jóval meghaladta az érvényességhez szükséges 40 százalékot, a résztvevők 61,31 százaléka szavazott nemmel a nemzetközi hitelezők által javasolt intézkedéscsomagra, míg az igennel voksolók aránya csupán 38,69 százalék volt. Az athéni parlament épülete előtti Szintagma téren ezrek ünnepelték a népszavazás eredményét.

Lemondott Varufakisz

„A görög nép a legnehezebb körülmények között bizonyította, hogy a demokrácia nem hagyja zsarolni magát” – fogalmazott Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök a nemzetközi hitelezők javaslatcsomagjára utalva. A döntést történelminek nevezte, s úgy vélekedett, az „meg fogja változtatni az Európával folytatott párbeszédet”. Az eredmény ellenére tegnap reggel váratlanul bejelentette lemondását Janisz Varufakisz görög pénzügyminiszter, arra hivatkozva, hogy az uniós pénzügyminiszterek nem szívlelik, s nem akarja, hogy az ő személye miatt ne tudjon megegyezni Athén Brüsszellel.

Az egyezség egyelőre nagyon távol van. Sigmar Gabriel német gazdasági miniszter a részeredmények ismeretében úgy vélekedett, nehezen képzelhetőek el az újabb tárgyalások Görögországgal. Gabriel szerint Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök „felégette az utolsó hidakat” Európa és Görögország között, amelyeken át elmozdulhattak volna a megegyezés felé.

Vésztanácskozás lesz

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke az eurózóna tagállamainak rendkívüli csúcstalálkozóját hívta össze Brüsszelbe ma estére. Még előtte tárgyalnak az eurózóna pénzügyminiszterei. Tegnap este lapzártánk után Párizsban egyeztetett Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia államfő.

Londoni pénzügyi elemzők szerint a hivatalos hitelezők megállapodási javaslatait határozott többséggel elvető vasárnapi görögországi népszavazás után a legvalószínűbb forgatókönyv most már a grexit, vagyis Görögország távozása a valutaunióból. Kérdéses, meddig bírja a görög bankredszer a lakosság készpénzfelvételi hullámát. A görög referendum hatására a nyugat-európai tőzsdék tegnap mínuszokkal nyitották a hetet, az euró viszont meglepetésre nem gyengült tovább a dollárral szemben.

Nem tetszik az oxi

A szlovák politikusok – egy kivételtől eltekintve – csalódottságuknak adtak hangot a vasárnapi eredménnyel kapcsolatban. „Minél tovább halogatják a reformokat, azok annál nehezebbek lesznek” – üzente Andrej Kiska államfő a görögöknek. Peter Kažimír pénzügyminiszter szerint a népszavazás eredménye lehet egy vészforgatókönyv, amely szabályozná Görögország fokozatos kilépését az eurózónából. „A görög pénzügyminiszter lemondását annak megerősítéseként értelmezzük, hogy nem tudja betartani, amit ígért” – véli Kažimír. Részletek a 2., 3. és 4. oldalon. (MTI, TASR, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?