Oviba küldik a roma kicsiket

Pozsony |

<p>Hároméves kortól minden hátrányos helyzetű gyerek óvodalátogatását támogatják.</p>

A jövőben az állam minden szociálisan hátrányos helyzetű gyermek óvodai illetékét téríti. Eddig csak az ötévesek óvodalátogatását állta, vagyis az iskola előtti utolsó év költségeihez járult hozzá az állam. Az oktatási tárca és a roma kormánybiztos átdolgozná a hátrányos helyzetű gyermekek támogatási rendszerét. 

„Az összeg egy gyermek után átlag 16 euró havonta, viszont számos olyan család van, melynek olyan alacsony a jövedelme, hogy ezt is képtelen előteremteni, ezért a kicsiket nem járatják óvodába” – magyarázza Peter Krajňák (Híd) oktatási államtitkár. A tárca az intézkedéssel ezen szeretne változtatni. Tóth Szilvia, a gútai Brünni téri óvoda igazgatónője szerint jó hír, hogy az állam állja a hátrányos helyzetű gyermekek óvodai képzését. „Jelenleg ugyanis ezek a kicsik a többi gyermek után befizetett illetékből vásárolt taneszközöket, játékokat használják, vagyis nem járulnak hozzá az óvoda fenntartásához. Ráadásul nő az esélye annak, hogy a hátrányos helyzetű gyermek több évig fog óvodába járni, így jobban fejlődhet” – véli Tóth Szilvia. Hozzátette, ugyanakkor jó lenne, ha a dokumentumokat és a létszámokat rugalmasabban kezelné a minisztérium, mert a jelenlegi támogatási rendszer nem tud mit kezdeni az év közben érkező gyermekekkel. A támogatásokat a szeptember 15-én bejelentett létszám alapján folyósítják az egész iskolai évben. 

Ravasz Ábel (Híd) romaügyi kormánybiztos szerint ideje átdolgozni a szociálisan hátrányos helyzetű diákok támogatási rendszerét. Szeptembertől ugyanis új, jóval szigorúbb szabályok alapján sorolták be a szociálisan hátrányos helyzetű diákokat. „Ezzel a korábbi 50 ezerről hozzávetőlegesen 20 ezerre csökkent az ilyen tanulók száma, s velük együtt az iskolai asszisztensek száma is. A mélyszegénységben élő gyerekek rászorultságát is a diagnosztikai központoknak kellett elbírálniuk” – magyarázta Ravasz Ábel. Több iskola jelezte azt is, hogy különböző okok miatt hosszasan elhúzódnak a besoroláshoz szükséges pszichológiai vizsgálatok. Szeptembertől minden szociálisan rászoruló gyermek megkapja a támogatást. Az iskolák pedig alacsonyabb létszámú, 50 rászoruló gyermek után igényelhetnek asszisztenseket. „Az oktatási minisztériummal abban állapodtunk meg, hogy a következő hónapokban komplex módon átdolgozzuk a szociálisan hátrányos helyzetű gyerekek támogatási rendszerét” – zárta Ravasz Ábel.

Az óvodáknál marad a pénz

Célirányos marad az óvodáknak folyósított támogatás. Az oktatási intézmények finanszírozását szabályzó törvények módosításakor az eredeti elképzeléssel szemben mégsem módosították a pénzek felhasználhatóságát. 

Az önkormányzatok azt szerették volna elérni, hogy az óvodáknak folyósított 14 euró/fő célirányos támogatást ne csak taneszközökre, hanem a fenntartási költségek fedezésére is felhasználható legyen. A parlament azonban végül elutasította a javaslatot. „A célirányosság garancia arra, hogy az óvodának lesz pénze az oktatói-nevelői munka költségeire, amit számos szakmán kívüli fenntartó nem tart fontosnak” – mondta Markovics Tímea, a Comenius Pedagógiai Intézet munkatársa. Az óvónők szerették volna, ha kibővítik a célirányosan meghatározott összeg felhasználhatóságát például kültéri játékok, mászókák, illetve bútorok, berendezések megvásárlására vagy az óvónők jutalmazására. Végül azonban ez az elképzelés sem ment át. 

Egy másik módosítás értelmében a nemzetiségi iskolát látogató diákoknak is jár az utaztatási támogatás, ha állandó lakhelyükön nincs anyanyelvükkel azonos tanítási nyelvű alapiskola. „A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy eddig mintegy 5900 nemzetiségi iskolát látogató diák nem igényelhetett utaztatási támogatást, melynek éves költsége átlag 124 euró/fő” – magyarázta Peter Krajňák (Híd) oktatási államtitkár, aki szerint a lépéssel elérhetőbbé szeretnék tenni az anyanyelvi oktatást a kisebbségek számára. A támogatás a speciális iskolát látogatóknak is jár. 

A módosítás gondolt a pedagógusok jutalmazására is. 2018 januárjától az oktatási intézmények normatívájának meghatározásakor figyelembe veszik majd az adott tanintézmény pedagógusainak szakmai gyakorlatát, vagyis a letanított évek számát, amely alapján 0tól 24%-os pótlékot kaphatnak. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?