„Szilvi tette állattá Frenkit!” — ordította világgá a minap egy bulvárlap aktuális számának címoldala. Úgy kínálkozott eme sajtó(mellék)termék egyéb, szintén szellemi fekáliával terhelt „rokonaival” együtt egy éjjel-nappali élelmiszerüzlet(!) pultján, mint egy szutykos útszéli cafka.
Ördögűző gyógyszer
Mi köze van mindennek Kulcsár Ferenc barátunkhoz és legfrissebb művéhez, az Ördögszekérhez? Sem több, de nem is kevesebb, mint az, hogy ezen alkotása olvastán jutott eszembe: Azt, mármint a művet, azonnal gyógyszerként kellene törzskönyveztetni. A kulturális lepra gyógyszereként! Amely áldásos hatását nemre való tekintet nélkül leginkább az olvasni tudó gyermekek, emberek körében fejthetné ki a legintenzívebben és leghatékonyabban. Hatásmechanizmusa egyszerű: A „pácienst” gondolkodásra kényszeríti. Afelől, hogy honnan jött ő, nem kevésbé a felmenői.
ĺgy nyilvánvalóvá válhatna számtalan kamasz számára, hogy például a hamburger, meg a csipsz és a tortilla egyáltalán nem konyhakerti évelő növény... És korántsem az a való világ, amit a tévében annak láttatnak és mondanak! Rádöbbenhetne továbbá a veszélyeztetett páciens, hogy nemcsak dzsakudzi van a világon, hanem van a történelemnek tudománya, van szülőföld. És hogy Szilvinek meg Frenkinek is van szinte biztosan szülőföldje, hiszen emberek voltak valaha ők is. Amíg a pénz, vagyis a hatalom dagonyája el nem nyelte őket. A gyógyszer használata, illetve az Ördögszekér olvasása közben sok-sok ember számára világossá válhatna az is, hogy ez a szekér ördögűzésre is alkalmas. Mert egyszerűen szép, és annyira a romlatlanságot sugározza, hogy megemeli az embert. Úgy, hogy elemeli ugyan a szennyes földtől, ám egyáltalán nem a „kancsalul festett egekbe” tart, hanem emberléptékű, józan való világokba lehet vele utazást tenni. Úgy, mint annak idején számtalan faluközösségben lehetett. A toll- és kukoricafosztások idején, amikor még nem létezett a televízió. Olyan való világokba ragadták magukkal a hallgatózó gyerekeket a szenvedéllyel mesélő, adomázó felnőttek, amely világoknak a mese, a legenda, a romantikus mítosz olyan természetes része volt és lesz, mint amennyire embertelenséget, idegenséget támaszt az óvatlan áldozatban a valóság művi virtualizálása, vagyis megerőszakolása. A lehető legőszintébben szeretnék viszont megnyugtatni mindenkit afelől, hogy nem kívántam civilizációgyűlölő, csak a múltba révedő, köldöknéző sámánt alakítani. Kulcsár Ferenc sem az. Csak éppen úgy tud írni, ahogyan sohasem lesz képes olvasni a legtörzskönyvezettebb „valóságmenedzser” sem. Kulcsár Ferenccel együtt örömmel respektálunk minden olyan vívmányt, amely az emberek szolgálatába állítható, az épülésüket szolgálja. Nem vagyunk hívei a kenetteljes nosztalgiázgatásnak sem. Azt valljuk csupán, hogy az igazi civilizáltság, a valódi emberi azonosságtudat csakis maradandó értékek által örökíthető nemzedékről nemzedékre. Meggyőződésünk, mert volt módunk megtapasztalni, hogy a maradandó értékekre egyáltalán nem az olyan olcsó harsányság a jellemző, mint amilyen a testi-lelki prostitúció sajátja. A maradandó történetek, ha úgy tetszik, sztorik senki emberfiát nem teszik oly módon állattá, ahogyan a kulturális lepra. Az igazi mesék egyébként sem az ember állattá tevéséről szólnak, hanem az emberré válásról. Az Ördögszekért ilyen alapon a mindenkori Szilvik és Frenkik is haszonnal forgathatnák. Hát még a normális gyermekek és a felnőttek...!
(Elhangzott január 22-én, Dunaszerdahelyen, a Vámbéry Irodalmi Kávéházban, a könyv bemutatóján.)
Barak László
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.