Olcsóbb kenyérrel kecsegtet a földművelésügyi miniszter

Ódor
Pozsony/Ispáca |

Az idei gabonatermés Szlovákiában 10%-kal haladhatja meg az elmúlt öt év átlagát, amit a földművelésügyi miniszter szerint a vásárlók is megérezhetnek. A gazdáknak a legtöbb fejfájást idén az ellenőrizetlen ukrán gabonabehozatal okozta, amit azonban a kormány megpróbál orvosolni.

Ódor Lajos kormányfő és Jozef Bíreš földművelésügyi miniszter csütörtökön a Nagyszombattól pár kilométerre található Ispácán (Špačince) ellenőrizte az aratás állását. A helyi szövetkezet, akárcsak a szlovákiai gazdák nagy része, arra számít, hogy az idei gabonatermés enyhén átlag feletti lesz, nagyjából tíz százalékkal haladva meg az elmúlt öt év átlagát. Emil Macho, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK) elnöke arról tájékoztatott, hogy a gazdák a nagyszombati régióban már betakarították a borsót és az őszi árpát, lassan befejezik az őszi repce betakarítását, és folytatják a búza aratását.

Olcsóbb lehet a kenyér

„Hacsak előre nem látható események nem lépnek közbe, Szlovákia lakossága idén és jövőre is minőségi, hazai lisztből készült kenyeret fogyaszthat” – mondta el Bíreš, hozzátéve azonban, hogy a gazdák helyzete korántsem nevezhető rózsásnak. „A felvásárlási árak – a világpiaci helyzet és az Ukrajnából származó gabona miatt – alacsonyabbak lesznek” – tette hozzá a tárcavezető, aki emiatt azt sem zárta ki, hogy ez utóbbi hatását a fogyasztói árakon is megérezhetjük, vagyis a kenyér bolti ára is csökkenhet.

Stop az ukránoknak

A szlovákiai gabonatermelőknek idén az ellenőrizetlen ukrán gabonabehozatal okozta a legtöbb fejfájást. Hogy javítson a helyzeten, az Európai Bizottság májusban engedélyezte Szlovákiának és négy másik országnak, hogy betiltsa az ukrán búza, kukorica, repce és napraforgómag értékesítését a piacain, nem korlátozva közben a más országokba irányuló exportot. Az érvényes szabályok alapján a tilalom szeptember 15-én járna le, Lengyelország, Szlovákia, Magyarország, Románia és Bulgária azonban szerdán megegyeztek abban, hogy meghosszabbítják az ukrán gabonaimport tilalmát. Továbbra is lehetővé teszik azonban, hogy a területükön keresztül a világ más részeire szállítsák a gabonát, miután Oroszország hétfőn (július 17-én) felfüggesztette a fekete-tengeri ukrán kikötőkből származó gabona biztonságos exportjáról szóló megállapodást. A fent jelzett öt ország földművelésügyi miniszterei szerdán Varsóban közös nyilatkozatot írtak alá a kérdésről a jövő hétre tervezett brüsszeli uniós megbeszélések előtt. A nyilatkozat szerint támogatják az Ukrajnából származó gabonaszállítmányok folytatását a területükön keresztül, de 2023 végéig fenntartják a behozatali tilalmat. „Az egyezségünk nem Ukrajna vagy az EU ellen irányul, csupán gazdáink érdekeit szolgálja” – mondta Robert Telus lengyel földművelésügyi miniszter, miután találkozott kollégáival, és döntöttek a tilalom szeptember 15. utáni meghosszabbításáról.

Több pénz a gazdáknak

Júniusban az EU egyébként megállapodott abban, hogy 100 millió eurót oszt szét Lengyelország, Magyarország, Szlovákia, Románia és Bulgária között az ukrán gabonabehozatal által okozott károk enyhítésére. Szlovákia azonban csupán 5,2 millió euróra számíthat, ami a kormány szerint nem elegendő. Ódor ezért csütörtökön bejelentette, azt tervezik, hogy megemelik a kompenzációs csomagot. A kormányfő szerint 10 millióval 15,2 millió euróra növelnék a gazdáknak szánt támogatást.

Határozott fellépés

Régiónk országainak a földművelésügyi miniszterei szerdán felszólították az EU-t, hogy dolgozzon ki olyan mechanizmusokat, amelyek révén az ukrán gabona és más élelmiszerek úgy juthatnak el a rendeltetési helyükre, hogy az ne károsítsa a tranzitországok mezőgazdaságát. A témában nyilatkozott a magyar agrárminiszter, Nagy István is. „Elfogadhatatlan számunkra a szeptember 15-i határidő” – jelentette ki a tárcavezető. Hangsúlyozta: ha az Európai Unió nem hosszabbítja meg legalább december 21-ig ezt a határidőt, Magyarország „minden eszközével megvédi a magyar gazdákat”. Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök, aki szintén részt vett a találkozón, elmondta: Lengyelország szeptember 15-én nem nyitja meg határait az ukrán gabonafélék számára, továbbra is csak ezek tranzitját teszi majd lehetővé.

„Vagy az Európai Bizottság egyezik bele a tilalom meghosszabbításába, vagy magunk tesszük meg azt, akár egyoldalúan, akár más országokkal együttműködve. Kemények leszünk, határozottak leszünk, védeni fogjuk a lengyel gazdákat”

– figyelmeztetett a lengyel kormányfő.

Leyen is megszólalt

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kedden (július 18-án) kijelentette, „mélységesen aggasztja Oroszországnak a fekete-tengeri gabonafolyosó lezárására irányuló lépése”, hangsúlyozva, hogy ez a világ sebezhető országaiban élelmezési bizonytalanságot okoz. „Az Európai Unió továbbra is minden eszközzel azon fog dolgozni, hogy a kiszolgáltatott emberek élelmezésbiztonsága ne romoljon” – mondta Leyen, aki szerint Európán keresztül már több mint 45 millió tonna gabonát, olajos magvat és más termékeket exportáltak. (mi, TASR, MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?