Pozsony. Folytatódik a háború a szociális ügyi minisztérium és a nyugdíjpénztárak között, ezúttal a nyugdíjpénztárak kezdtek információs kampányt a második pillér érdekében.
Nyugdíjháború folyik
A nyugdíjpénztárak támadják a szociális ügyi minisztériumot is, mely szerintük hibás adatokra építette saját kampányát. Viera Tomanová szociális ügyi miniszter továbbra is kiáll a röplapon szereplő adatok mellett, s a bírálatok ellenére állítja, hogy a kétpilléres rendszer hátrányos már egy ma 35 éves, 25 ezer koronás (781,25 euró) átlagkeresettel rendelkező személynek is. A mintegy 2 millió háztartásba eljuttatott tájékoztató anyag szerint ugyanis a két pillérből összesen kevesebb nyugdíjat fog kapni, mintha csak az egypilléres, állami rendszerben maradna. A szaktárca szerint az egypilléres rendszerből, vagyis a Szociális Biztosítóból a modellszemély a 62 éves nyugdíjkorhatár betöltése után összesen 5 275 582 koronát (164 862 euró) kapna, míg ha a második pillérben is spórol, akkor csak 4 062 420 koronát (126 950 euró). A munka-, szociális és családügyi miniszter múlt héten tárgyalt a Magánnyugdíjpénztárak Társulásának (ADSS) képviselőivel, ám nem közeledtek az álláspontok. Peter Socha, az ADSS elnöke szerint az adatokról nem tárgyalni kell, hanem ki kell azokat javítani. A tárca bizonygatja, hogy a röplapon helyes adatok szerepelnek, az ADSS ennek ellenkezőjét állítja. A miniszter szerint a tájékoztató anyag „összhangban van a minisztérium által készített elemzéssel, mely alapján annak, aki nem takarékoskodik legalább harminc évet magán-nyugdíjszámlán, előnytelen a második pillér”. Ellenkező véleményen vannak a magán-nyugdíjtársaságok. „A modellpéldák a kilépést ajánlják az ügyfélnek a számítási hiba miatt, így ugyanis teljesen más eredményre jutottak – állítja Socha. – Ha helyesen számolták volna ki, mást ajánlanának a polgároknak.” Socha kifejtette, ha a minisztériumi röplap helyes adatokat tartalmazna, akkor világosan kitűnne, hogy 25 ezer koronás (781,25 euró) keresettel rendelkező modellszemélynek megéri belépni a második pillérbe, legyen akár 40, 35 vagy 25 éves.
A miniszter azonban továbbra is állítja, a tárca adatai helyesek. „A számításban sok olyan változó körülményt kell figyelembe venni, hogy nem nehéz bármit is modellpéldának felállítani” – felelte Viera Tomanová arra az újságírói kérdésre, hogyan lehetséges, hogy a minisztérium és a magán-nyugdíjtársaságok teljesen eltérő eredményre jutottak. Socha szerint viszont ekkora eltérés lehetetlen, azt követeli a minisztériumtól, hogy a számítás teljes menetét hozza nyilvánosságra. Ezt a szaktárca egyelőre elutasította.
A nyugdíjpénztárak felhívják anyagukban a figyelmet arra is, hogy az első pillér szabályozását módosítani kell. Rámutatnak, az első pillér hiánya 2015 tájékán már eléri a GDP 3 százalékát, miközben a maastrichti kritériumok szerint az államháztartás teljes hiányának ennél alacsonyabbnak kell lennie. Tájékoztatnak arról is, hogy az Európai Unió komolyan mérlegeli a szociálpolitika nagyobb mértékű egységesítését, ami elsősorban a nyugdíjkorhatár egységesítése irányában fog elmozdulni. Információik szerint 67-70 éves nyugdíjkorhatárt javasolnak.
Ki kit kényszerít?
Viera Tomanová az ADSS-szel folytatott tárgyaláson előállt azzal az információval is, hogy egyes munkaadók arra kényszerítik alkalmazottaikat, lépjenek be vagy maradjanak benn a második pillérben. Aki nem így tesz, potencionális munkavállalóként fel sem viszik a munkahelyre, a második pillérből kilépőket pedig kirúgják, állítja a miniszter. Viera Tomanová azt is elmondta, konkretizálni tudná az eseteket, de megvárja a Nemzeti Munkafelügyelőség vizsgálatának eredményeit. A hivatal azonban egyelőre semmilyen panaszt nem kapott ezzel kapcsolatban, így nem is vizsgálja ezt az ügyet. Peter Socha, ADSS-elnök sem érti, hogy milyen előnyük származna ebből a munkaadóknak, és nem is értesült arról, hogy bárhol ilyen történt volna. „Ha vannak a miniszternek konkrét információi, semmi sem akadályozza őt abban, hogy lépéseket tegyen – mondta Socha. – Nem hiszem, hogy általános jelenségről lenne szó.” (sán, lpj, s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.