<div>Az Alkotmánybíróság jóváhagyta a Lucia Žitňanská volt igazságügyi miniszter által elfogadtatott igazságügyi reform nagy részét, néhány elemét azonban alkotmányellenesnek minősítette.</div><div> </div>
Nyilvánosságra hozhatók a bírák családi kapcsolatai

Pozsony |
„A nyitott igazságszolgáltatás koncepciója és a bírójelölti posztok megszüntetése nem alkotmányellenes” – emelte ki az ítélet szerinte legfontosabb részét Žitňanská. A Híd parlamenti képviselője úgy véli, hogy az AB meghagyta a reform legfontosabb elemét, a nagyobb nyilvánosság biztosítását. „Érvényben marad a döntések és a pályázati eljárásra vonatkozó információk nyilvánosságra hozására vonatkozó kötelesség, beleértve a bírójelöltek családi kapcsolataira vonatkozó információkat, és életrajzuk is nyilvános lesz” – mondta a volt SDKÚ-s miniszter. A bírójelölti posztok megszüntetésének jóváhagyása Žitňanská szerint azért fontos, mert ezzel gátolni lehet a bíróságokon uralkodó családi protekciót. Sok bíró szinte „örökli” a pozíciót, azok a jogászok ugyanis jóval nagyobb eséllyel pályáznak bírói posztra, akiknek már a szülei vagy más közeli családtagjaik is bíróként dolgoznak vagy dolgoztak. „A döntés segíthet abban, hogy a nyilvánossági kontroll és a nyílt igazságszolgáltatás koncepciója folytatódhasson” – jelentette ki Žitňanská. A Radičová-kormány idején elfogadott jogszabályok egyes elemeit azonban alkotmányellenesnek nyilvánította a testület. Az igazságügyi minisztérium jelenlegi vezetése éppen ezeket a döntéseket emelte ki. „Alkotmányellenes a bírák és az ülnökök jogállásáról szóló törvény azon eleme, amely lehetőséget adott a végrehajtó hatalom beavatkozására a bírói hatalom működésébe, politikailag befolyásolhatóvá tette az új bírák kiválasztását a pályáztató bizottságokon keresztül” – áll a minisztérium állásfoglalásában. Žitňanská szerint az AB által kifogásolt rendelkezéseket alaposan át kell tanulmányozni a döntés indoklásával együtt. Elsősorban a bíróságok elnökeinek visszahívására és a bírák pályáztatását lebonyolító bizottságok összetételére vonatkozó rendelkezéseket kell alaposan átvizsgálni, amelyeket az AB megszüntetett. A jogszabályokat a főügyész és smeres képviselők csoportja támadta meg az Alkotmánybíróságon, még ellenzékből. (lpj, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.