Nyelvtörvény - hétfőtől jogsegély, honlap és zöldszám

Pozsony |

<p>A hazai magyar civil szervezeteket tömörítő kerekasztal vezetője szerint a magyar állam nem fogja a szlovák költségvetést gazdagítani, mert a magyarok nem törvénysértők, nem fognak bírságokat fizetni. Petőcz Kálmán úgy véli, nem a kártérítés, hanem a tanácsadás lesz a fő dolguk. Petőcz Kálmán, a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala (SZMK) vezetőjének elmondása szerint tömörülésük részéről egy évvel ezelőtt született az a kezdeményezés, hogy jogvédő, tanácsadással és jogvédelemmel foglalkozó hálózatot hozzanak létre.</p>
<!-- AddThis Button BEGIN -->
<p><a href="http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&amp;pub=xa-4af18e613d12bca3">… src="http://s7.addthis.com/static/btn/v2/lg-share-en.gif&quot; alt="Bookmark and Share" width="125" height="16" /></a>
<script type="text/javascript" src="http://s7.addthis.com/js/250/addthis_widget.js#pub=xa-4af18e613d12bca3"…;
</p>
<!-- AddThis Button END -->

Ez a kezdeményezés találkozott nyáron, a nyelvtörvény módosításának elfogadása után a magyar kormány kezdeményezésével. Így jött létre az az alap, melyből szükség esetén kárpótolnák az anyanyelvük miatt megbírságoltakat, de Petőcz szerint a magyar kormány által felajánlott 50 millió forintból túlnyomórészt az eredetileg tervezett tevékenységet finanszírozzák. A magyar kormány viszont mindezt úgy tálalja, mint egy kártérítési alapot.

Az alap létrehozását pénteken egynapos késéssel a nyelvtörvény módosítását kidolgozó kulturális tárca kritikával illette, mivel ez a döntés beavatkozás Szlovákia belügyeibe. „Ez az alap nem a szlovák törvények ellen harcol, mi nem harcolunk senki ellen sem“ - válaszolta erre Petőcz. AFórum Intézet munkatársa szerint az alap a nemzeti kisebbségek védelméről szól.
Petőcz nem számít azzal, hogy tömegesen kellene kártérítést fizetni a megbüntetett emberek után. „Büntetések nem lesznek, mert nincs törvényszegés“ - így Petőcz. „Nem az a probléma, hogy az emberek a nyelvtörvényt szegik meg, hanem az, hogy a kisebbségi nyelvhasználat nem érvényesülhet“ - tette hozzá a politológus. Az SZMK létrehoz egy működő jogtanácsadási hálózatot, felvilágosító munkát végez, ehhez ez az anyagi támogatás hathatós segítséget nyújt. „Örülnék neki, ha ezt a hálózatot a későbbiekben önerőből tudnánk fenntartani“ - mondta Petőcz, aki szerint nem az az alap fő célja, hogy a magyar adófizetők fizessék ki a szlovák nyelvtörvény miatt kirótt bírságokat.
Az 50 millió forintot formálisan a Fórum Intézet kapja meg, mivel az SZMK nem jogi személy. A pénz felhasználását a kerekasztal fogja felügyelni. A kerekasztal koordinációs bizottsága fog úgy működni, mint egy igazgatótanács vagy felügyelő-testület. Petőcz szerint a részleteket még tisztázni kell, de úgy véli, az 50 millióval a jövő év elejéig el kell számolniuk. „Ez az alap nem arról szól, hogy a lépéssel most törvénysértésre szólítanánk az embereket" -mondta, hozzátéve, hogy azokban az esetekben, amikor a bírságolt fél szánt szándékkal szegte meg a nyelvtörvényt, nem kárpótolják az érintettet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?