Egyre többen jönnek rá, hogy az alacsony kamatok miatt nem érdemes a megtakarításaikat hosszabb ideig a bankszámlán pihentetni, az elmúlt években így már fokozatosan nőtt azok száma, akik pozitívan viszonyulnak a pénzük fialtatásához. Nem árt azonban az óvatosság.
Nőtt az érdeklődés a lakossági befektetések iránt
Míg négy évvel ezelőtt a lakosság alig 20 százaléka viszonyult pozitívan megtakarításainak a befektetéséhez, mostanra az arányuk már eléri a 33 százalékot, és csak a megkérdezettek ötöde utasítja el teljes mértékben a befektetés lehetőségét – derül ki az IMAS piackutató ügynökség felméréséből, amelyet a Szlovák Takarékpénztárat is magába foglaló Erste Group megbízásából dolgozott ki.
„A felmérés szerint a férfiak jóval bátrabban fektetik be a pénzüket, mint a nők, míg az előbbiek 37 százaléka jelezte pozitív hozzáállását, a nőknek csupán a 29%-a. Jelentős eltérés mutatkozik az életkor tekintetében is. A 30 évnél fiatalabbak csaknem fele fektetné be a pénzét, míg az 50 év felettieknek nagyjából a negyede”
– nyilatkozta lapunknak Matej Horňák, a Szlovák Takarékpénztár elemzője.
Annak ellenére, hogy egyre többen próbálják meg fialtatni a pénzüket, a szlovákiai fogyasztókra jellemző konzervativizmus csak csekély mértékben változott. Nagyobb kockázatot csak a megkérdezettek nagyjából 20 százaléka hajlandó vállalni a busásabb hozam érdekében, míg a 61 százalékuk kimondottan konzervatív fogyasztónak tekinthető, akiknek továbbra is a biztonság a legfontosabb kritérium. Ez utóbbiak aránya alig 7 százalékponttal csökkent az elmúlt négy évben.
„A legnagyobb kockázatot a fiatalabb férfiak vállalják, míg a növekvő korral együtt nő az óvatosság is, ami azonban érthető, sőt, teljesen racionális hozzáállás, hiszen ha idősebb korban veszítünk nagyobb összeget, ezt már nehezebben pótolhatjuk, mint ha fiatalabb korunkban hozunk rossz döntést”
– tette hozzá Horňák. Szerinte a befektetések iránti nagyobb érdeklődés ellenére Szlovákiában még mindig van hová fejlődni a tőlünk nyugatabbra fekvő országokhoz képest, a GDP-arányos lakossági befektetések aránya nálunk ugyanis alig harmada az Ausztriában vagy Németországban mértnek.
„Szlovákiában egyre több lehetőség áll a pénzüket befektetni kívánók előtt, miközben ma már egyre több olyan ajánlattal találkozunk, amelyek azokat sem riasztják vissza, akik csak kisebb összeget szeretnének befektetni, vagy rendszeresen egy kisebb összeget tennének félre” – mondta el Horňák. Rájuk is gondoltak a napokban bemutatott, portu.sk címen elérhető online befektetői platform megalkotói.
„A Csehországban már csaknem 20 ezer ügyfelet számláló Portut Szlovákiában is a lakosság széles rétegeinek szánjuk, függetlenül a megtakarításaik nagyságától és a pénzügyi tudásuktól”
– nyilatkozta Radim Krejčí, a Portu vezetője. A platform mögött a Wood & Company befektetési és tanácsadó társaság áll, és az előnye, hogy a befektetés alsó határa havi 20 eurónál kezdődik, vagyis valóban szinte bárki belekóstolhat a befektetésekbe. Az előnye, hogy nem számláznak fel belépési díjat, és a vagyonkezelésért csupán évi 1 százalékos díjat vonnak le, ami jóval előnyösebb a befektetési alapokhoz képest, miközben az elért hozam is nagyobb, mint az utóbbiaknál. A Portu elsősorban tőzsdén kereskedett alapokon (Exchange Traded Funds, ETF) keresztül fektet be. Ezek számos eszközosztályt kínálnak: a hagyományos tőzsdén jegyzett társaságoktól a devizákon keresztül az árupiaci termékekig.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.