<p>Pozsony. Szlovákia a világ 36. legszabadabb gazdaságával rendelkezik – legalábbis ez derül ki a kanadai Fraser Institute és az F. A. Hayek Alapítvány által kidolgozott tanulmányból.</p>
Nem nőtt a gazdasági szabadság
ÖSSZEFOGLALÓ
Az intézet a világ 152 országát hasonlította össze a 2011-es adatok alapján. A lehetséges 10-ből 7,46 pontot szerzett. Eszerint a világ legszabadabb gazdasága továbbra is a hongkongi, az élvonalba tartozik még Szingapúr, Új-Zéland és Svájc, míg a sereghajtónak Mianmar (a korábbi Burma) és Venezuela számít. A gazdasági szabadság azt jelenti, hogy a mindenkori kormány mennyire avatkozik bele a gazdasági folyamatokba, mennyire könnyíti meg a vállalkozók munkáját, a vállalkozások feltételeit.
A volt szocialista országok közül egyedül Magyarország előzi meg Szlovákiát, a 27. helyen szerepel, de a két ország között minimális a pontkülönbség. Csehország az 52., vagyis az első harmad végén található, ami gazdasági szakemberek szerint meglehetősen rossz pozíciónak számít. Több uniós ország, például Franciaország és Belgium is Szlovákia mögött szerepel.
Szlovákia a 2010-es adatszerzéshez képest csak elenyészően alacsony, 0,04 százalékponttal jobb eredményt ért el, ami nem volt elég ahhoz, hogy feljebb kerüljön a toplistán. Több szempontból azonban kiváló eredményeket ért el, így például a pénzügyi stabilitás szempontjából a 15. legjobban teljesítő ország, a nemzetközi kereskedelem szempontjából pedig a 17. legnyitottabb gazdaságnak számít. A pénzügyi stabilitás jobbára az euró bevezetésének köszönhető, emiatt alacsony az alapkamat, és idén rekordalacsony szintű az infláció is. A bíróságok működése és a magántulajdon védelme szempontjából azonban csak 63. a rangsorban, ennél is rosszabb helyezést ért azonban el a gazdasági szabályozás tekintetében: csak a 104. a listán. Nem áll túlságosan jól az ország a kormány befolyását tekintve sem, világszinten a 75. ami azt jelenti, hogy túlságosan nagy hatáskörrel rendelkezik a gazdaság irányításában. (SITA, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.