Erik Tomáš (Hlas) szociális ügyi miniszter
Teljesen megvonhatják a családi pótlékot
A szociális ügyi minisztérium javaslata szerint három hónapra teljesen megvonhatják a családi pótlékot, ha a gyermeknek sok az igazolatlan órája, és a szülők a figyelmeztetés után sem működnek együtt a hatóságokkal.
Erik Tomáš (Hlas) szociális ügyi miniszter ma jelentette be, hogy a tárca szigorítaná az iskolakerülés miatt alkalmazható szankciókat.
A javaslat szerint három hónapra teljesen megvonnák a családi pótlékot attól a gyermektől, illetve a szüleitől, akik nem működnek együtt a szociális ügyi hivatallal, és az első, három hónapos figyelmeztető időszak után sem biztosítják a gyermek rendszeres iskolalátogatását.
A jelenlegi szabályozás is bünteti az iskolakerülést. Ha a gyermeknek túl sok igazolatlan hiányzása van – havi 15 óra vagy évi 60 óra –, akkor a családi pótlékot nem közvetlenül a szülő kapja meg, hanem egy úgynevezett speciális kedvezményezett. Ő dönt arról, hogyan használják fel az összeget. Az intézkedést háromhavonta ellenőrzik, és amíg a gyermek nem jár rendszeresen iskolába, addig meghosszabbítják.
A most bemutatott javaslat szerint az első három hónap figyelmeztetésként szolgálna a szülők számára. Ha ezt követően sem javul a gyermek iskolalátogatása, a hivatal három hónapra teljesen megvonná a családi pótlékot. A megvonást addig ismételhetnék, amíg a gyermek rendszeresen nem jár iskolába.
A most bemutatott javaslat szerint az első három hónap figyelmeztetésként szolgálna a szülők számára. Ha ezt követően sem javul a gyermek iskolalátogatása, a hivatal három hónapra teljesen megvonná a családi pótlékot. A megvonást addig ismételhetnék, amíg a gyermek rendszeresen nem jár iskolába.
A speciális kedvezményezett az első három hónapban általában a község, de lehet az civil szervezet vagy egy hozzátartozó is.
„Mi ezt a rendszert kibővítjük azzal, hogyha nem javul a helyzet, vagyis a gyerek ebben az időszakban sem jár rendszeresen iskolába, a következő három hónapra teljesen megvonjuk a gyerek családi pótlékát”
- magyarázta Tomáš. Ez a meghosszabbítás addig folytatódik majd, amíg a helyzet nem javul.
Nem csak iskolakerülés
Az intézkedés nem csak az iskolakerülésre vonatkozik, azoktól is megvonják a támogatást, akik nem íratják be a gyereket iskolába, vagy a gyerek el sem kezd járni, illetve attól is, aki nem járatja gyerekét az óvoda kötelező évfolyamába. Emellett a családi pótlék megvonásával büntetik majd azokat is, akiknek a gyereke szabálysértést követ el akár az iskolában, akár az iskolán kívül.
„A negyedik ok az lesz, ha a gyerek számára nevelési szabályokat írnak elő, de a szülők nem tartják ezt tiszteletben, vagyis nem működnek együtt a hatóságokkal”
- magyarázta a miniszter. Tomáš szerint jelenleg több mint 13 ezer gyerek családi pótlékát speciális kedvezményezett veszi fel, ez összesen 8500 szülőt érint.
A miniszter szerint nem büntetni akarják a gyerekeket. “El kell juttatnunk a gyerekeket az iskolába. Ez a csomag a gyerekek a gyerekek védelméről szól” - jelentette ki Tomáš.
Motiválják is a családokat
A miniszter bejelentette azt is, hogy egyes támogatások összege nőni fog.
„Az oktatási segédeszközükre nyújtott támogatás a jelenlegi 33 euróról 50 euróra emelkedik”
- mondta Tomáš. Ezt a támogatást nem a szülő, hanem az iskola kapja az anyagi szükséghelyzetben levő gyerekek esetében. Ha az iskolában a tanulók több mint 50 százaléka szegény családból származik, akkor az iskola minden tanuló után megkapja ezt a támogatást.
Szélesítik az étkezési támogatást, a törvény életbelépése után az óvoda kötelező évfolyamaiban is ingyenes lesz az étkezés a rászoruló gyerekeknek.
Szigorítják a pótszülőknek járó támogatás feltételeit
Szigorúbban ellenőrzi majd azokat az eseteket, amikor a szülő helyett olyan pótszülő vállalta a gyerek nevelését, aki egy háztartásban lakik a gyerekkel. A miniszter szerint sokan visszaélnek ezzel a lehetőséggel, a szülők helyett például a velük élő nagyszülők lesznek a pótszülők. “Míg egy átlagos, kétgyerekes házaspár havi 120 euró családi pótlékot kap, addig a két gyereket nevelő pótszülő 900 eurós havi támogatásban részesül” - magyarázta Tomáš. A pótszülők háromhavonta számíthatnak ellenőrzésre az új rendszerben.
A szigorításokat támogatja Jozef Mikloško gyermekombusdman is.
„Ha a családban a helyzet nem javul, akkor valóban lépni kell, szigorúbb intézkedéseket kell elfogadni”
- mondta a jogvédő.
Elismerte azonban, hogy ellenőrizni kell majd a hatóságokat is, hogy ne éljenek vissza az új lehetőségeikkel. “Azért vagyunk, hogy ellenőrizzük az előírások betartását” - mondta Mikloško.
A törvénycsomag várhatóan 2027 januárjában lép majd életbe.
Ezt olvasta már ?
Nem megfelelő a hozzászólás?
A szabályokat sértő hozzászólás jelentéséhez jelentkezzen be, vagy töltse ki az űrlapot.Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.