Tavaly év végén a Főügyészség ügyésze megszüntette az eljárást az úgynevezett Vírus-ügyben, ahol a korábbi gyanú szerint mintegy 74 millió euróval károsították meg a Katonai Hírszerzést. Az eljárás megszüntetését az is segítette, hogy Robert Kaliňák védelmi miniszter kijelentette: a tárcát nem érte anyagi kár.
Nem érdekli Kaliňákot, hogy hová tűnt a Katonai Hírszerzés 74 millió eurója, az ügyész leállította az eljárást is
A 2023-as választás előtt néhány héttel az azóta még megszűnt Speciális Ügyészség meggyanúsított 16 embert azzal, hogy mintegy 74 millió euróval károsították meg a védelmi minisztérium hatáskörébe tartozó Katonai Hírszerzést (KH). Az ügyben két cég is érintett, és a gyanúsítottak között van Ľubomír Skuhra és Ján Balciar, az előbbi 2013-2016, az utóbbi pedig 2016-2020 között volt a KH igazgatója. Az üggyel részletesen foglalkozik az Állítsuk Meg a Korrupciót Alapítvány (NZK).
A gyanúsított, akit Kaliňák védett
Az ügyészség a napokban hozta nyilvánosságra az eljárás megszüntetésének indoklását, ebből kiderül, hogy az is kellett hozzá, hogy Robert Kalinák szerint a védelmi minisztériumot nem érte anyagi kár. Ez annyira nem meglepő, ha azt nézzük, hogy Lubomír Skuhrát gyanúsítottként Robert Kaliňák védte, majd a 2023-as választások és a miniszteri kinevezése után az ügyvédi irodájának, a Kallannak a társtulajdonosa, David Lindtner vette át az ügyet. Lindtner jelenleg is Robert Fico miniszterelnök tanácsadója.
Az ügyben a Forum Technologies cég az érintett, amely informatikai rendszert szerzett be egy külföldi cégtől a KH-nak.
A rendszert mintegy 65 százalékos felárral adta tovább: a 116,5 milliós beszerzési áron vett termékért és szolgáltatásért 191 milliót kértek a katonai titkosszolgálattól.
A különbözet egy céghálón keresztül külföldi számlákra került, a cégek többsége már megszűnt. Az ügy eredeti indoklásában az is szerepel, hogy a beszerzést nem is a cég emberei, hanem közvetlenül a védelmi minisztérium munkatársai intézték a külföldi eladóval. A védelmi minisztériumot 2012-2016 között Martin Glváč (Smer), majd Peter Gajdoš (SNS) – 2016-2020 – irányította.
Az eljárást Ján Hrivnák, a Főügyészség ügyésze állította le decemberben. Hrivnák a tavaly megszűnt Speciális Ügyészség ügyésze volt, és tavaly júliusban egyszer már elutasította a gyanúsítottak panaszát, akik szintén az eljárás leállítását követelték. Most decemberben az ügyirat egy titkos kiegészítésére hivatkozva szüntette meg az eljárást.
Kaliňák Lipšic ellen
Robert Kalinák védelmi miniszter azt állítja, hogy az egész ügyet csak Daniel Lipsic korábbi speciális ügyész találta ki.
Semmilyen 74 millió eurós kár nem volt, ezt csak ők találták ki. Láthatták, hogy a Főügyészség is megállapította, hogy nincs alapja az eljárásnak
– mondta a Denník N szerint januárban Kaliňák. Szerinte ez csak egy politikailag motivált ügy.
Lipšic szerint azonban a panamázás egy iskolapéldája a Katonai Hírszerzés beszerzése, és kitart korábbi állítása mellett. Az ügyben az NZK próbál fordulatot elérni, panasszal élt az eljárás leállítása ellen. Az NZK egyik munkatársa Ľubomír Daňko dolgozik az ügyön, aki korábban a tavaly megszűnt NAKA igazgatója volt. A Főügyészség csak annyit közölt, hogy foglalkozik az alapítvány beadványával.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.