Nem emeltek vádat az elnök ellen

<p>Pozsony. Nem szavazta meg a parlament az Ivan Gašparovič államfővel szembeni vádemelési javaslatot. A Smer ismét bojkottálta az ülést. Az elnök megint nem jött el.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

45 képviselő a 133-ból. Enynyien támogatták a tegnapi titkos szavazáson, hogy a parlament emeljen vádat az államfő ellen az Alkotmánybíróságon. Az ok Jozef Čentéš megválasztott főügyész ki nem nevezése volt, amivel az ellenzék szerint Gašparovič megsértette az alkotmányt. Ugyanakkor feltehetően csak a Smer szavazott ellene, mivel 78 nem szavazatot számoltak össze.

A 45 igen szavazat azt jelenti, hogy az összes ellenzéki képviselő sem voksolt a beadványra, melyet az összes ellenzéki frakció támogatott. A vádemelésről szóló ülést még februárban elkezdték, ám a Smer képviselőinek kivonulását kihasználva az ellenzék akkor a vita elhalasztásáról döntött. Ezzel kívánták forrón tartani a témát, az ugyanis az elejétől nyilvánvaló volt, hogy a Smer nem szavazza meg a javaslatot.

Pavol Paška (Smer) házelnök szerint az eredmény az ellenzék szégyene. Martin Poliačik (SaS), a vádemelési javaslat előterjesztője azonban elégedett az eredménnyel. „A beadványt 46 képviselő írta alá, közülük most hárman betegek, tehát két új képviselő is igennel szavazott” - magyarázta Poliačik.

A kormánypárti honatyák tegnap sem vettek részt az ülésen. „Az ellenzék, ha akarja, ismét megszakíthatja az ülést és átteheti más időpontra, csak arra kérem őket, hogy tegyék ezt törvényes keretek között” – mondta Pavol Paška házelnök. Az oppozíció végül nem használta ki ezt a lehetőséget, s tegnap befejezte a vitát.

A képviselők egy része szerint nem volt értelme tovább húzni a történetet. „Amellett, hogy az ország szégyene, még gyáva is. A Smer bábuja, nem ér annyit nekem, hogy rá fecséreljem az időmet” – kezdte felszólalását a terjedelmes „vádiratot” elkészítő SaS elnöke, Richard Sulík, aki ezután be is fejezte beszédét. Gašparovič ugyanis ismét nem jött el az ülésre – erre kényszeríteni nem lehetett –, ezt a tényt több ellenzéki honatya is kritizálta.

Ha a parlament megszavazta volna a vádemelési javaslatot, akkor is az Alkotmánybíróságon múlott volna Gašparovič sorsa. A kassai székhelyű testület már így is foglalkozik a Čentéš-üggyel, mivel a majdnemfőügyész a bíróságon támadta meg kinevezésének elutasítását. A különböző fellebbezések miatt már két hónapja áll az ügy, várhatóan csak hetek múltán születik újabb döntés.

A tegnapi parlamenti ülés rendkívüli volt, a törvényhozás rendes ülése ma kezdődik. (msz, lpj, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?