Nem büntetik a korrupciót

Pozsony |

<p>Visszacsúsztunk a korrupciós listán 2014-hez képest. Szlovákia az Európai Unió sereghajtói között foglal helyet a korrupcióellenes harc terén.&nbsp;</p>

Szlovákia az 50–53. helyet szerezte meg 2015-ben a Transparency International korrupciós listáján. Ezzel egy szinten áll Magyarországgal és Horvátországgal, az uniós országok közül csak négyben rosszabb a helyzet.

Habár Szlovákia egy ponttal többet szerzett a maximálisan 100 pontos értékelésen, de ez mindössze arra volt elég, hogy „csak” két hellyel csúszott vissza a listán 2014-hez képest. Jelenleg a 168 országot tartalmazó lista első harmadának a végén, az 50. helyen áll 51 ponttal. Ugyanennyi pontot gyűjtött Magyarország és Horvátország is.

Uniós összehasonlításban Szlovákia csak négy államot, Görögországot, Romániát, Olaszországot és Bulgáriát előzi meg. A lista élén a skandináv államok állnak, a legrosszabb helyzet pedig Észak-Koreában és Szudánban van. Akorrupciós index a közszektor korrupcióját méri üzletemberek és szakértők érzékelése alapján. 

Gabriel Šípoš, a Transparency International Slovensko (TIS) vezetője szerint nem is annyira a helyezés a probléma, hanem az, hogynem erősödött jelentősen Szlovákiában a korrupció elleni küzdelem. „Az egészségügyi reformok elhanyagolása pazarlást és szabad rablást eredményezett – állítja Šípos. – A rendőrség és az ügyészség nem váltak a korrupció elleni küzdelem hatékony szerveivé, és nőtt a különbség Szlovákia és Csehország között.” Míg 2012-ben Csehország csak 7 hellyel előzött meg bennünket, addig ma már 13 pozícióval van előttünk. 

Ugyan a TIS bizonyos területeken tapasztalt javulást, megemlíti például a korrupciót bejelentők védelméről szóló törvényt, illetve a politikai pártok finanszírozásának szigorúbb ellenőrzését, és pozitívumként könyveli el azt is, hogy nyilvánossá vált a cégek zárszámadása, a jelentés főleg a hibákat sorolja. 

Šípoš szerint az egyik legnagyobb probléma, hogy az elit még mindig büntetlennek érezheti magát. „Az utóbbi négy évben sem ítéltek elkorrupció miatt egyetlen magas rangú közszereplőt sem – magyarázza Šípoš. – A korrupció miatt elítéltek 95 százaléka csak feltételes börtönbüntetést vagy pénzbírságot kap. A tenderekkel kapcsolatos visszaélések miatt csak 12 embert ítéltek el az utóbbi négy évben.” Kifogásolja azt is, hogy a kliensrendszer jelen van több állami támogatási rendszerben, például a sportpályaépítésben, a miniszterelnöki tartalék és az egészségügyi pozíciók elosztásában vagy az Általános Egészségbiztosítóval kötött előnyös szerződésekben.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?