<p>Párttagként is független jelöltnek tartja magát, közben beszólogat a politikusoknak. Orosz Örssel, az MKP listáján induló Fiatal Függetlenek vezetőjével beszélgettünk.</p>
Nem akart a terített asztalhoz ülni
A napokban megkapta az MKP választási listájának 9. helyét. Vagyis igaza volt Bugár Bélának, amikor tavasszal a Kerekasztalnak a Híd és az MKP együttműködését szorgalmazó tárgyalási ajánlatát azzal utasította el, hogy kacsintgat az MKP felé?
Azt sosem tagadtam, hogy kaptam megkeresést, mint ahogy puhatolózás volt a hidasok részéről is. Ez természetes, a pártok érdeklődnek a civil jelöltek iránt. Ami nem igaz, hogy ezt kerekasztalos minőségemben kaptam volna. Én személyesen kaptam a megkeresést. Az pedig végképp nem igaz, hogy ennek bármi köze lett volna a Bugárék miatt meghiúsult Híd–MKP–Kerekasztal egyeztetésekhez.
Hiszen ön akkor a Kerekasztal ügyvivője volt.
A Kerekasztal döntéshozatali szerve a Koordinációs Bizottság, melynek tagjai közt akad MKP- és Híd-szimpatizáns is. Ügyvivőként gyakorlati, szervezési teendőket láttam el, de etikai okokból ezen tevékenységemet azóta felfüggesztettem. Akkor is kijelentettem már, hogy az esetleges tárgyalásokon, pont azért, mert kaptam megkereséseket, nem leszek ott. Semmi közöm nem volt a Kerekasztal ajánlatához, sem az esetleges tárgyalásokhoz, hisz az idő tájt külföldön tartózkodtam – ha pedig valóban személyem volna a gond, a Híd nyugodtan kihagyhatta volna a Kerekasztalt. Az egész közösségünk érdekelt lett volna az egységes képviseletben.
Azt állítja, keresték mindenhonnan. Miért az MKP, s nem a Híd?
Nem akartam egy jól megterített asztalhoz ülni, hogy elfogyasszam az utolsó vacsorát…
…ez nagyon meredek. A Híd biztos bejutónak számító pár, hol itt az „utolsó vacsora”?
Ha nincs Bugár Béla, nincs Híd, a párt teljes egészében az ő személyes népszerűségén áll és bukik – ezt bármelyik politológus vagy közvélemény-kutató megerősíti. Bugár saját állítása szerint is legalább tíz éve keresi már az utódját. Akár azért, mert önként elmegy, akár azért, mert megkopik a népszerűsége, de előbb-utóbb távozni fog, alapjaiban megingatva ezzel a Híd pozícióit.
Ezek erős állítások, mint ahogy az is, hogy Bugárékat akarja leváltani. Alig ismert jelöltként nem lenne indokoltabb szerényebb kijelentésekkel a porondra lépni?
Lehet, hogy karcosan fogalmaztam a bemutatkozó sajtótájékoztatón, ám világos, hogy itt nem egy pár hónapos projektről beszélünk, hanem egy hosszú távú folyamatról. Célunk, hogy alternatívát nyújtsunk, elinduljunk előre. Legyünk őszinték magunkkal szemben: a felvidéki magyar közösség számára az elmúlt 25 év nem sikertörténet. Ez tény. Elszegényedés, fiatalok elvándorlása, nacionalista támadások, eközben pedig a kisebbségi jogok csak minimálisan bővültek. Megmaradásunk nincs biztosítva, ezt bizonyítja a 110 ezres fogyás is, amit elszenvedtünk.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"205802","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"480","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"320"}}]]
Ezek mély gyökerű, hosszú távú problémák. Hogyan jön a képbe Bugár és a Híd?
Bugár Béla kis megszakítással az elmúlt 25 évben a legerősebb magyar pártokat vezette. Nyilván nem lehet mindenért őt hibáztatni, nem is akarjuk, a kampányban az emberek igényeivel akarunk foglalkozni, nem Bugárral, de mivel feltette a kérdést, mondjuk ki: ha vannak felelősei ennek a lemaradásnak, akkor őt nem lehet felmenteni ez alól, ahogy a hazai politikai elit sok más tagját sem. Évekig néztük aktívan kívülről mindazt, ami a közéletben zajlik, civilként tettünk magunkat oda. Sokakban, akik hasonló pályát futnak be, egy ponton megérik a gondolat: meddig nézzem ezt kívülről be-beszólogatva? Nem kellene inkább belépnem és megpróbálni változatni? Sokan inkább nem lépik ezt meg, megértem, nehéz és kockázatos döntés volt számunkra is, de megtettük.
Az MKP-ban is van több olyan politikus, aki az utóbbi 20 évet végigpolitizálta, a fentiek alapján őket is lehet kritizálni.
Nem azért jöttem, hogy mellébeszéljek. Igen, a felelősök az MKP soraiban is megtalálhatók, ezt viszont, ellentétben a Híddal, itt érzékelik is, és nagyon kritikusak a korábbi időszakokkal szemben. Ennek jele az is, hogy listájukat megnyitották a fiatalok számára is.
Ami azért is érdekes, mert két-három évvel ezelőtt még nagyon feszült volt a viszony ön, pontosabban a „gombaszögi kör” és Berényi József között. Az MKP vezetésében sokan egyfajta „civil puccstól”, pártalapítástól tartottak.
Akkor is mondtuk, hogy a pártalapítás marhaság, az idő minket igazolt. Nem volt mindig felhőtlen köztünk a viszony, ám ez a mostani helyzet azt bizonyítja, hogy a közös cél érdekében a pártelnök félre tudja tenni a múlt esetleges sérelmeit és félreértéseit. Mint ahogy mi is. Ez a felelős hozzáálás jele Berényi József részéről, amit csak becsülni tudok.
Ez már szinte tökéletes politikusi sablonszöveg volt, ám most is megy a belső fúrás. Azt az információt, hogy miközben ön civilként indul a listán, szülőfalujában évek óta az MKP helyi szervezetének tagja, az MKP kvázi pártblogjának vezetője, Berényi tanácsadója szellőztette meg. Ez nem hátbatámadás? Nyomban az első napon?
Sokféleképpen értelmezhető, ám az információ nem lehetett újdonság azok számára, akik érdeklődnek a személyem iránt, ahogy az sem lehetett újdonság, hogy sem előnyt, sem védelmet számomra nem nyújtott soha. Az MKP-nak 10 ezer tagja van, nem lehet közülük mindenki a puszipajtásunk és a drukkerünk, ám nem kívánok bővebben foglalkozni ezzel. Mindenkiben más motivációk munkálnak: valakiben személyesek, bennünk viszont az, hogy ez a lista minél jobb eredményt érjen el. Mindent meg fogunk tenni ezért, hogy ez a lista elérje az 5%-os parlamenti küszöböt. Tudom, hogy a sajtó szereti felnagyítani a belső ellentéteket…
…itt nem kell nagyítóval járni, elég megnézni egy-két MKP-s ifista, Via Nova-vezető Facebook-falát és látjuk, hogy nem ujjonganak örömükben.
Remélem, hogy ők is az MKP minél jobb eredményében érdekeltek, s mindent meg fognak tenni a közös célért. Tényleg nem akarok másokkal foglalkozni.
A Via Nova vezetőiről közismert, hogy évekkel ezelőtt átlagon felüli kapcsolatokat ápoltak a Jobbikkal. Milyen érzés lesz egy listán indulni velük?
Egyértelmű véleményünk van a Jobbikról: számunkra semmiféle radikalizmus nem lehet partner, legyen szó Kotlebáékról vagy magyarországi barátaikról. Ami a Via Novát illeti: én úgy tudom elhatárolódtak a Jobbiktól, változott tehát a felfogásuk. Mindenkinek megvan a maga előélete, Bugár Béla is egy nemzeti kereszténydemokrata pártból indulva lett egy összeborulós liberális párt vezetője…
…mint ahogy Berényi József egy liberális párt politikusából lett egy konzervatív párt elnöke.
Szerintem a pragmatizmus jele, ha egy politikus képes kritikusan gondolkodni önmagáról és átértékelni a korábbi álláspontját. Meggyőződésem, hogy a listabéli kollégák az ifjúkori „útkeresés” után megtalálták a néppárti értékeket.
Kanyarodjunk vissza az alapproblémára: civilként, függetlenként definiálja magát, közben évek óta a párt tagja. Ebben ugye érez némi ellentmondást…
Tagja vagyok az MKP-nak. Huszonévesen – még az egységes MKP idejében – léptem be a párt dunamocsi alapszervezetébe, mert azonosultam azokkal az értékekkel, amiket a párt képvisel. Közösségi tevékenységemet azonban minden időben a párton kívül folytattam, ez azt hiszem mindenki számára nyilvánvaló, aki kicsit is követte a hozzánk kötődő aktivitásokat. Büszke vagyok arra, hogy eredményeinket, mindazt, amit felépítettünk, bármiféle pártbefolyástól függetlenül, gyakran ellenszélben, civilként értük el. Egész eddigi munkánkkal azt akartuk bizonyítani, hogy lehetséges a pártpolitikán felülemelkedve is tenni a közösségért.
De hogyan lehet valaki egyszerre párttag is meg független?
Egyszerű helyi tag voltam. Miután beléptem ezzel tovább nem is foglalkoztam. A helyi szervezet gyűlésein évek óta nem veszek részt, a tagságom azonban automatikusan megmaradt. A listára nem azért kerültem, mert valamelyik járási vagy megyei szerv oda jelölt, hanem mert mint civil aktivistát megkeresett a párt vezetősége, én pedig három társammal együtt együttműködési szerződést kötöttem az MKP-val. Minket nem köt semmilyen regionális struktúra ajánlása, független jelöltekként kerültünk tehát a listára. A választókat egyébként ez aligha fogja érdekelni: ők alternatívát akarnak látni, mi pedig olyan jelöltekként állhatunk eléjük, akik nem a pártranglétrát végigjárva jutottak ide, hanem azért karikázhat bennünket, mert civilekként ismer minket.
Az ön nevéhez társadalmi szinten elsősorban a Gombaszögi Nyári Tábor felfuttatása kapcsolódik. Gombaszög plurális programjával, függetlenségével a szlovákiai magyar nyár legkellemesebb szigete lett. Mi lesz vele ezután, hogy főszervezője politikusnak áll az egyik pártban?
Gombaszög bizonyos értelemben az életművem, az utóbbi években ez a komplex szervezés töltötte ki szinte minden szabadidőmet. Nem hagyom, hogy emiatt csorbát szenvedjen, ezt garantálom szervező társaimnak ...
…pedig valószínűleg megkapja majd az MKP-tábor pecsétet.
Eddig is bélyegeztek minket mindenfélének. Egyesek liberális fertőnek, hidas tábornak neveztek, a hidasok egy része pedig MKP-s akciónak. Nem törődtünk ezzel. Ezután sem fogunk. Mi a szlovákiai magyarok tábora voltunk, vagyunk és leszünk. Mindenkinek helye van Gombaszögön, mert rólunk szól, a közösségünkről. Nem arról, hogy kicsoda MKP-s vagy hidas. Nem rajtunk múlott a közélet megosztottsága sem, cselekedeteinkkel mindig is ügyközpontúan igyekeztünk integrálni. Egyébként a programalkotásból eddig is minimálisan vettem ki a részem, sosem szóltam bele, hogy partnereink, például az Új Szó kikkel fog beszélgetést tartani, vagy hogy például a színházi sátornak kik lehetnek a támogatói és vendégei. Annak pedig semmi logikája nem lenne, hogy négy hónappal a választások után csináljak egy MKP-s tábort, akkor az ideit kellett volna pártpromóra felhasználnom. De ilyen nem történt, ezt idén is mindenki láthatta, különböző értékrendű társszervezők jobbnál jobb programokat hoztak, mi pedig örültünk neki. Így lesz ez jövőre is. Nem mellesleg pedig szervezeti szinten a tábor egyik főszervezője a Diákhálózat, amely pártsemleges szervezetként nem is engedné, hogy bárki ilyen célokra használja fel Gombaszöget. Aki botot keres, hogy minket verhessen, ezek után is talál magának, aki pedig művelődni és kikapcsolódni szeretne és egy aktív közösség része lenni, az eljön Gombaszögre és nem figyel a károgókra.
A Fiatal Függetlenek milyen eredménnyel lesznek elégedettek? Volt valamilyen konkrét elvárás az MKP részéről?
Mindenki tudja, hogy ezen a választáson egy kevés többlet is bejutást érhet az MKP számára. Ezért viszont keményen meg kell dolgoznunk, hiszen a középen álló bizonytalanokat és az apatikus fiatalokat lesz a legnehezebb megnyerni.
Mivel lesznek elégedettek?
Ha 2016-ban olyan kormány alakul az MKP részvételével, amely végre komolyan előremozdítja a felvidéki magyarság sorsát és lerakja megmaradásunk alapjait. Ez a lényeg, mi eddig is jól megvoltunk képviselői fizetés nélkül, így már az induláskor kijelentettük, hogy csoportunk minden bejutója egy évi fizetését közösségi célokra fogja felajánlani, melyről majd a Facebookon dönthet, akit érdekel. Ha bejutunk, akkor viszont az általunk eddig is követett értékrendet fogjuk képviselni, megalkuvás nélkül. A függetlenként kötött szerződés ehhez erős mandátumot ad. (MSz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.