Pozsony. Szerdáig lehetett véleményezni a Pozsony-Károlyfaluban létrehozandó részecskegyorsító-központ értékeléséről szóló jelentést. A polgári szervezeteknek és a polgároknak két hónap állt a rendelkezésükre, hogy megtegyék észrevételeiket, esetleges módosító javaslataikat a környezetvédelmi minisztériumnál.
Nem akarják a polgárok
Pozsony. Szerdáig lehetett véleményezni a Pozsony-Károlyfaluban létrehozandó részecskegyorsító-központ értékeléséről szóló jelentést. A polgári szervezeteknek és a polgároknak két hónap állt a rendelkezésükre, hogy megtegyék észrevételeiket, esetleges módosító javaslataikat a környezetvédelmi minisztériumnál. Az Energia 2000, a Greenpeace és a Harmadik Évezred Energiája szervezetek kifogásolják, hogy a jelentésből nem tűnik ki egyértelműen, a méréstechnikai intézetben két vagy három részecskegyorsítót szándékoznak-e működtetni – a harmadikat az ún. PET-központ keretében –, miközben ez utóbbi létrehozásáról már született döntés. Szerintük a jelentés sem tárgyi, sem gazdasági vagy ökológiai, sem egyéb érvekkel nem támasztja alá a központ Károlyfaluban történő elhelyezését; alábecsüli a radioaktív sugárzás következményeit, nem sorolja fel a sugárzás valamennyi lehetséges forrását; nem értékeli az ionizáló sugárzás gyermekekre kifejtett hatását, sem azt, mennyivel erősödhet a sugárzás, ha valamilyen baleset történik; nem tisztázott a radioaktív hulladék sorsa stb. A károlyfaluiak 17 észrevételt írtak alá; ezeket és további 171 kifogást a civil szervezetek még időben eljuttatták a szaktárcához. „Örülünk a lakosok támogatásának és annak, hogy az embereknek nem elég, ha a hivatalnokok vagy a befektetők csak szóban biztosítják őket a központ biztonságosságáról. A polgárok az egyedüli elfogadható megoldásnak azt tartanák, ha Károlyfaluban nem létesítenének részecskegyorsító-központot” – mondta Jozef Križan, a Harmadik Évezred Energiája elnevezésű szervezet elnöke. A civil szervezetek arra kérték a minisztériumot, a jelentést adja vissza átdolgozásra, rendelje el a lehetséges veszélyek felülvizsgálását, és ne zárja ki azt a lehetőséget, hogy a központot Pozsonyon kívül építsék fel, vagy egyáltalán ne hozzák létre.
„A központról készült jelentés szakmai és nyilvános véleményeztetése után, a környezeti hatásvizsgálatról szóló jogszabály értelmében a tárca kijelöl valakit, aki két hónap leforgása alatt feldolgozza a jelentést és a beérkezett észrevételeket” – tájékoztatta lapunkat Kubik Katalin szóvivő. A törvény nem írja elő, ám ha szükséges, a jelentés feldolgozója az egyes beterjesztőket behívhatja megbeszélésre, egy-egy észrevétel kifejtésére. Két hónap múlva ismét a szaktárca elé kerül a jelentés – a feldolgozó szakmai véleményével –, és ennek alapján a minisztérium egy hónap alatt megfogalmazza végleges álláspontját. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.