<p>Gyilkosságok, gyilkossági kísérletek, zsarolások. Már nem számít ritkaságnak, hogy ilyen bűncselekményeket rendőrök követnek el. Egyre több olyan információ kerül nyilvánosságra, mely igazolja, hogy az egyenruhások körében sokkal több bűnöző van, mint feltételeznénk. Az illetékesek pedig továbbra is elutasítják a személyes felelősségre vonást. A legutóbbi eset a héten történt Nyitrán.</p>
Nehézfiúk egyenruhában
Néhányan elhatározták, kirabolnak egy üzemanyagtöltő állomást. Sikerrel jártak, 135 ezer koronás (4481 euró) zsákmánnyal menekültek el. Az ügy érdekessége, hogy a bűnözők és az őket üldözők egy oldalról voltak, a rendőrség kötelékében dolgoztak. A tettesek lőni kezdtek az őket megállító rendőrökre. Ján Packa országos rendőrfőkapitány szerint „ez disznóság volt“.
Packa színre lépett
Bár az elmúlt hónapokban úgy tűnt, hogy az országos rendőrfőkapitány kerüli a nyilvánosságot és egyre kevesebbet lép az újságírók elé, médiastratégiáját néhány hét leforgása alatt meg kellett változtatnia. Nincs könnyű helyzetben, ugyanis már nemcsak arról kell beszámolnia, hogy néhány bűnöző rendőrkézre került, hanem azt is be kell ismernie, hogy a tettesek rendőrök voltak. Kiderült, az állam bűnözőket fizet, és nem is keveset. Packa már többször kijelentette: sajnálja, hogy a rendőrök körében ennyi a bűnöző, viszont állítólag jó úton haladnak afelé, hogy megszabaduljanak tőlük.
A nyitrai eset viszont csak egy a sok közül. Rosszul előkészített rablás volt, amelyet a rendőrség gond nélkül megoldott - nem kizárt, némi szerencsével. A nyitrai lövöldözés miatt kicsit feledésbe merült egy sokkal nagyobb rendőrségi botrány, mely kapcsán a szálak vélhetőleg az egyenruhások vezető tisztségviselőihez vezetnek.
Uniformis mögé bújva
Ebben a „bűnügyi történetben“ rendőrök, a rendőrség speciális egységeinek tagjai és vélhetőleg néhány vezető tisztségviselő tartozik a gyanúsítottak közé. 2006 novemberében Polomkában meggyilkolták Ján Kubašiak vállalkozót. A tetteseket (három rendőrt) néhány napi keresés után letartóztatták. Egyikük, Juraj Roszík végül úgy döntött, beismerő vallomást tesz - ennek fejében a 25 éves szabadságvesztés helyett csupán 8,5 éves börtönbüntetést kapott. Viszont nem csupán a gyilkossági ügyben tett beismerő vallomást. Több, néhány évvel ezelőtt történt bűncselekményről is részletes tájékoztatást adott, minek következtében a hatóság és - főleg - a közvélemény egyre tisztább képet kaphat arról, kik bujkálnak a rendőrségi egyenruhák mögött. Roszík vallomásának köszönhetően 140 tisztázatlan bűncselekmény ügyében kezdték meg újra az eljárást.
Dobroslav Trnka főügyész csak néhány nappal ezelőtt ismerte be, hogy szinte mindegyik esetben egykori vagy jelenleg is aktív rendőrök az elkövetők. Viszont erre a bejelentésre is csak azután szánta el magát, miután kiderült, hogy Roszíkot egy hivatásos rendőr fenyegeti, aki kapcsolatban áll az alvilággal és rendszeresen tájékoztatja a bűnözőket arról, hol tartják fogva és hol hallgatják ki. A rendőrt ugyan letartóztatták, de nem sokkal később szabadlábra helyezték - hogy miért, arról csak találgatni lehet. Egyes vélemények szerint befolyásos ismerősei vannak.
Egyre nyilvánvalóbb, hogy a szálak azokhoz a tettesekhez vezetnek, akik a bűncselekményeket megrendelték, akik kiadták a parancsot a zsarolásokra, rablásokra és fosztogatásokra. Lapértesülések szerint a gyanúsítottak között vannak azok a személyek is, akiknek közük volt ifjabb Michal Kováč elrablásához. Még egy érdekesség: néhány nappal ezelőtt tartóztatták le Michal Hrbáčeket, a titkosszolgálat egykori munkatársát – néhányan azt állítják, hogy ő is részt vett Michal Kováč egykori államfő fiának külföldre hurcolásában. Hrbáček ügyvédje pedig Peter Filip, az az egykori ügyész, akinek feladata volt, hogy rács mögé juttassa Baki Szadiki albán alvilági drogbárót, aki állítólag nagyon jó kapcsolatban van Štefan Harabin igazságügyi miniszterrel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.