Pozsony. Csonka ellenzéki egyeztetés volt tegnap a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) székházában a sajtótörvénnyel kapcsolatos lépésekről, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH), valamint a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ) szakértői nem jelentek meg.
Négy lehetőséget lát az MKP a sajtótörvény kijavítására
Pozsony. Csonka ellenzéki egyeztetés volt tegnap a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) székházában a sajtótörvénnyel kapcsolatos lépésekről, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH), valamint a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ) szakértői nem jelentek meg. A párt független elemzést készíttetett, mely szerint a június elsején életbe lépő sajtótörvény hat pontban ellentétes az alkotmánnyal. Az alaptörvénybe ütközőnek tartja a sokat bírált normát a megbeszélés két szakmai résztvevője, Miloš Nemeček, a lapkiadók szövetségének vezetője és Zuzana Krútka, az újságíró-szövetség elnöke is. Az MKP négy lehetőséget lát a törvény kijavítására: módosítani kell a nemrég elfogadott jogszabályt, az alkotmánybírósághoz fordulhatnak, az emberjogi biztost keresik meg, esetleg rögtön nemzetközi fórumokon kérnek jogorvoslatot. A módosításra van a legkisebb esély, mivel ehhez kormánypárti képviselők támogatása is kell. Az MKP ennek ellenére őszig elkészíti indítványait. „Nem csupán a kifogásolt rendelkezések orvoslására szorítkozunk, a szakma egyéb javaslatait is figyelembe vesszük” – mondta lapunknak Biró Ágnes, az MKP alelnöke. Egyelőre nincs meg a szükséges 30 aláírásuk az alkotmánybírósági beadványhoz, saját 20 képviselőjük mellett csak a KDH-ból kivált négy politikus aláírására számíthatnak biztosan. Az MKP az elemzésről tájékoztatja a KDH-t és az SDKÚ-t is, és bízik benne, hogy néhány képviselőjük aláírásával lehetővé teszi, hogy az alkotmánybírósághoz fordulhassanak. „Remélem, még két másik független képviselőt is meg tudunk győzni” – mondta Biró. Az áprilisi szavazáskor a sajtótörvény ellen szavazott az SDKÚ-ból kivált Martin Kuruc és a KDH-ból függetlenedett Peter Gabura is. Biró azonban szeretné, ha az ellenzék egységesen lépne fel a norma ügyében. Mária Sabolová, a KDH alelnöke szerint ők is elemzik a törvényt. Egyelőre nem csatlakoznak az MKP kezdeményezéséhez. „Ha megkapjuk a konkrét beadványukat vagy az elemzést, áttanul?mányozzuk” – mondta Sabolová. Habár még nem egyeztetett a frakciójuk az MKP javaslatairól, úgy véli, képviselőik addig nem írják alá az alkotmánybírósági beadványt, míg a párt politikai állásfoglalása el nem készül. A törvényhez saját elemzést készít az SDKÚ is, ez alapján döntik el további lépéseiket. A jogszabályt mindkét párt rossznak tartja, de saját elemzésükre várnak, hogy el tudják dönteni, az alkotmánnyal is ellentétes-e a törvény. Az SDKÚ és a KDH korábbi sérelmeikkel indokolták távolmaradásukat a tegnapi egyeztetésről, szerintük ugyanis az MKP elárulta őket, amikor megszavazta a Lisszaboni Szerződést, közvetlenül a most kifogásolt sajtótörvény elfogadása után. (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2025. 01.09.
Hallgass bele az Új Szó napi közéleti podcastjába!
2024. 03.20.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.