Naponta 8 ezer embert öl meg az alkohol

alkoholfogyasztás
Pozsony |

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kutatásából kiderült, évente 3 millió ember hal bele az alkoholfogyasztásba, ami azt jelenti, hogy húsz emberből egy az alkohol áldozata lesz.

 

Az alkoholfogyasztás napjainkban körülbelül 2,3 milliárd embert érint a világon. Egy olyan szokásról van szó, amelytől a közeljövőben valószínűleg nem szabadul az emberiség. Ezt igazolja a WHO elemzése is, mely szerint a globális fogyasztás a következő tíz évben növekedni fog. A legnagyobb fogyasztást Európában mérték, 2010-hez képest azonban 10%-kal csökkent az egy főre jutó elfogyasztott alkohol mennyisége.

Részeg sofőrök

A napokban nyilvánosságra hozott jelentés számításai azért is érdekesek, mert ezúttal az ittas sofőrök által okozott közúti balesetek, öngyilkosság és az alkohol befolyása alatt történő verekedések áldozatait is bevonták a statisztikába. Kiderült, hogy az összes, alkohol okozta halál egyharmadát éppen az ilyen incidensek okozták – szám szerint 370 000 ember vesztette életét ittas vezetés okozta közúti baleset során. Az áldozatok közül 180 000 ártatlan volt, nem ők ültek a volán a mögött.

Az Amerikai Egyesült Államokban naponta 29 ember hal meg ittas sofőr miatt. Az alkohol és öngyilkosság közötti kapcsolat több mint 150 ezer ember halálát okozta, részeg erőszakoskodás következtében pedig 90 ezren vesztették életüket.

Az alkohol okozta halálesetek 21%-ának közvetlen oka emésztőrendszeri betegségekre vezethető vissza, mivel az ital tönkreteszi az alkoholisták belső szerveit. A túlzott alkoholfogyasztás miatti elhalálozás 19%-a szív- és érrendszeri betegségeknek tudható be.

Az alkoholizmus elsősorban a férfiakat érinti, a világon 237 millió férfi és 46 millió nő küzd alkoholproblémákkal. A felmérés szerint 2016-ban 2,3 millió férfi halálát okozta közvetve vagy közvetlenül az alkohol. A legnagyobb veszély a 20 és 39 év közötti férfiakat fenyegeti, ebben a korcsoportban az összes haláleset 13,5%-át tudják be az alkoholnak.

 

Kapcsolódó cikkünk

A rövidital vezet

Azok között, akik nem alkoholisták, de rendszeresen isznak, a napi átlagos fogyasztást 33 gramm tiszta szesz bevitelére saccolják. Ez körülbelül 7,5 deci sörnek, 2 pohárnyi bornak (150 ml/pohár) vagy két pohár röviditalnak (40ml/pohár) felel meg. Az italok népszerűségét tekintve a világon a röviditalok vezetik a listát (45%), második helyen a sör (34%) a harmadik helyen kissé lemaradva a bor (12%) végzett. A szervezet jelentésében arra is rámutat, a gazdagabb országokban elterjedtebb a mértéktelen ivás. A szegényebb alkoholfüggők és családjaik azonban nagyobb károkat szenvednek, mint a tehetősebb alkoholbarátok.

Az Egészségügyi Világszervezet jelentésében figyelmezteti az országokat, hogy vezessenek be különböző intézkedéseket, mint például magasabb adókat vagy fejlettebb támogatói csoportok létrehozását szenvedélybetegek részére. „Minden ország tehetne többet annak érdekében, hogy csökkentse az alkohol okozta egészségügyi és társadalmi károkat. Bizonyított, hogy a költséghatékony intézkedések közé tartoznak például a magasabb adók, korlátolt reklámlehetőség és limitált elérhetőség” – nyilatkozta doktor Vladimir Poznyak, a WHO szakértője.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?